امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13031
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۱۶
تعداد بازدید: 191
یک مقام آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به کندی پیشرفت خط لوله صلح در خاک پاکستان که هم ...

یک مقام آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به کندی پیشرفت خط لوله صلح در خاک پاکستان که هم اکنون با گذشت 4 ماه از آغاز عملیات احداث،پیشرفت محسوسی نداشته است گفت: براین اساس تصمیم گرفتیم تا نامه ای در قالب التیماتوم به مسئولان انرژی پاکستان ارسال کنیم که اگر در روند احداث خط لوله صلح تجدید نظر نکنند بند جریمه را که در این قرار داد وجود دارد اجرایی می کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: براساس قرار دادی که بین ایران و پاکستان منعقد شده است باید از ابتدای دسامبر سال 2014 میلادی یعنی حدود 18 ماه دیگر گاز ایران به میزان روزانه 25 میلیون متر مکعب به این کشور صادر شود.

وی در پاسخ به سوال فارس که پرسید علت کندی روند احداث خط لوله صلح در خاک پاکستان چیست توضیح داد: براساس اطلاعات رسیده مقامات پاکستان تحت فشار آمریکا هستند و این گونه توجیه می‌کنند که منتظرند انتخابات ایران به اتمام برسد و نتیجه آن مشخص شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: این نکته را بارها به مسئولان پاکستان گوشزد کرده ایم که مسائل اقتصادی که بین دو کشور به صورت قرار داد منعقد شده ربطی به مسائل سیاسی ندارد و رئیس جمهور آینده ایران نیز بر اساس قرار دادهای گذشته فعالیت خواهد کرد.

به گزارش فارس قرار داد صادرات گاز ایران به پاکستان از اسفند ماه سال گذشته در خاک پاکستان اجرا شد و براین اساس شرکت ایرانی پاکستانی زیر نظر وزارت انرژی پاکستان مسئول احداث این خط لوله 56 اینچی هستند.

این گزارش اضافه می کند «خط لوله صلح» نام خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که بر اساس توافق‌های صورت گرفته، ایران متعهد می‌شود به مدت 25 سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد.

طرح خط لوله انتقال گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان در سال 1990 مطرح شد، اما گفتگوها بر سر این طرح از ده سال پیش آغاز شد.

طول خط لوله ایران به هند 2700 کیلومتر است و قرار است گاز صادراتی ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل کند.

پیش بینی شده است که، 1100 کیلومتر از این خط لوله در ایران (که احداث شد) و 1000 کیلومتر در پاکستان و 600 کیلومتر در هند احداث شود. 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها