امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۹:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130376
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فریدون عزیزی در دومین همایش سلامت معنوی گفت: در این همایش 6 سخنرانی با موضوعات سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی، سلامت ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فریدون عزیزی در دومین همایش سلامت معنوی گفت: در این همایش 6 سخنرانی با موضوعات سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی، سلامت معنوی دوران بارداری و کودکی، آموزش و پژوهش پزشکی، مراقبت‌ های بهداشت و درمان، ارزیابی و سنجش سلامت معنوی و نشاط اجتماعی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: باید بسیاری از مفاهیم را در این همایش تبیین کنیم چرا که سلامت معنوی موضوع جدیدی است و بسیاری از تدابیر در این زمینه در اختیار کارشناسان قرار می‌گیرد تا بتوانیم آن را در بسیاری از بخش‌های اجرایی سلامت مانند آموزش و پژوهش ایجاد کنیم تا پزشکان و پرستاران با آن آشنا شوند.

عزیزی گفت: به دنبال آن هستیم تا سلامت معنوی در بحث پیشگیری و درمان به کار گرفته شود و با نظر روحانیون مطالبی به تصویب برسد

وی گفت: تحقیقات نشان داده افرادی که دینی و مذهبی‌اند، تغذیه و فعالیت بدنی مناسب‌تری دارند و بیماری‌هایی مانند فشار خون و قلبی عروقی در آنها کمتر است.

معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی کشور ادامه داد: امروزه تمام 16 گروه علمی فرهنگستان علوم پزشکی در سبک زندگی فعالیت می‌کنند اما در سبک زندگی شاید تغییر عمده‌ای ایجاد نشده است، به همین دلیل شورای عالی انقلاب فرهنگی مصصم است که سبک زندگی را جزو مفاهیم اصلی فرهنگستان‌ها وارد کند.

عزیزی گفت: هنوز مانند کشورهای دیگر پزشکان و پرستاران ما آشنایی زیادی با سلامت معنوی ندارند و در آموزش پزشکی هنوز در قدم‌های اول هستیم، چرا که این مفاهیم تدریس نشده و باید در دوره‌های آموزشی گروه‌ها این مفاهیم وارد شوند.

معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی کشور گفت: به همین دلیل برنامه‌ای که در دست داریم این است که سلامت معنوی وارد دروس عمومی و معارف گروه‌های پزشکی کنیم، این در حد پیشنهاد مطرح شده و باید توسط مراجع ذیصلاح تأیید شود. دروس سلامت معنوی جایگزین یک یا دو واحد از دروس عمویم در سال‌های ابتدایی دانشجویان خواهد شد.

وی افزود: فرهنسگتان علوم پزشکی اواخر سال گذشته پرسشنامه سلامت معنوی را تغییر داده و بر اساس معنویت در اسلام و ایران آن را تدوین کرده است. این پرسشنامه آماده است در شهر تهران این تحقیق انجام شده و امیدواریم سال آینده نتایج بررسی سلامت معنوی در این منطقه به دست آید.

معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی کشور افزود: از 40 سال پیش تحقیقاتی انجام شد و نشان داد که که عوامل دینی با شاخص های جسمی و پیامدهای آن مانند مرگ در ارتباط است و برآن اثر می گذارد.

عزیزی گفت: برنامه راهبردی گروه سلامت معنوی نوشته شده است.همچنین نقشه راه و برنامه عملی آن طراحی شده و پژوهش در مورد ورود سلامت معنوی در پیشگیری و بیماری های اولیه نیز دنبال می شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها