امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130390
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
پرویز سروری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با اعلام این خبر گفت: روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی شورایاری ها، بحث مفصلی درباره شورایاری ها ...

پرویز سروری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با اعلام این خبر گفت: روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی شورایاری ها، بحث مفصلی درباره شورایاری ها صورت گرفت که یکی از آنها تعیین روز انتخابات بود.

وی ادامه داد: با تصویب این ستاد، قرار شد جمعه 24 بهمن به عنوان روز انتخابات شورایاری ها به فرمانداری و مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شود و در صورت موافقت این دو نهاد که انشاءالله همین طور می شود،‌ می توانیم انتخابات را در این روز برگزار کنیم.

عضو شورای شهر درباره پیشینه مشکلاتی که بر سر راه برگزاری انتخابات شورایاری ها قرار داشت، گفت: شورای شهر مصوبه ای را گذراند و در آن، خود شورای شهر را موظف به برگزاری انتخابات شورایاری ها کرد. این مصوبه به فرمانداری رفت و فرمانداری این مصوبه را به دلایل گوناگونی رد کرد.

سروری در توضیح این دلایل گفت: از جمله گفته می شد انتخابات شورایاری ها در میان انتخاباتی که قانون اساسی وزارت کشور را مجاز به برگزاری آنها دانسته، وجود ندارد. همچنین هزینه برگزاری این انتخابات از دلایل مخالفت فرمانداری با مصوبه شورای شهر برشمرده می شد.

رئیس کمیسیون نظارت شورای شهر اضافه کرد: با این همه شورای شهر بر مصوبه خود اصرار کرد؛ بنابراین مصوبه برای تعیین تکلیف به شورای حل اختلاف رفت. همانطور که می دانید، این شورا برای تصمیم گیری درباره اختلافات شورای شهر و فرمانداری همان نقشی را ایفا می کند که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای موارد اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی ایفا می کند.

وی در ادامه گفت: استدلال هایی که از سوی شورای شهر درباره ضرورت برگزاری انتخابات شورایاری ها عنوان شد، شورای حل اختلاف را متقاعد کرد تا نظر به اعمال مصوبه شورای شهر بدهد. به همین دلیل برگزاری انتخابات شورایاری ها شکل قانونی به خود گرفت و انشاءالله با هماهنگی هایی که با مجلس صورت گرفته و آمادگی هایی که در شورای شهر ایجاد شده، 24 بهمن انتخابات شورایاری ها را برگزار می کنیم.

سروری درباره احتمال مخالفت مجلس با برگزاری انتخابات شورایاری ها گفت: مجلس شورای اسلامی در شورای حل اختلاف دو نماینده دارد که آنها هم نظر مساعدی نسبت به برگزاری انتخابات شورایاری ها داشتند. بنابراین اکنون این مصوبه مانند مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام لازم الاجراست و مراحل قانونی آن طی شده است.

عضو شورای شهر خاطرنشان کرد: همانطور که مجلس شورای اسلامی درباره انتخابات شورای شهر باید روزی را برای برگزاری انتخابات پیشنهاد کند، شورای شهر نیز باید اعلام می کرد که چه روزی را برای انتخابات شورایاری ها در نظر گرفته است که این تصمیم دیروز در جلسه ستاد شورایاری ها اتخاذ شد.

وی درباره نحوه برگزاری انتخابات شورایاری ها گفت: فرمانداری هماهنگی های اجرایی برگزاری انتخابات را انجام می دهد و مجلس نظارت بر این انتخابات را بر عهده دارد.

سروری درباره شرایط کاندیداتوری، تعیین صلاحیت و تبلیغات انتخاباتی گفت: در ستاد شورایاری ها آیین نامه ای را برای تعیین شرایط برگزاری انتخابات، شرایط و نحوه احراز صلاحیت و تبلیغات تصویب کرده ایم که بر اساس آن، کاندیداها از یک هفته پیش از برگزاری انتخابات، امکان تبلیغ دارند.

عضو شورای شهر همچنین گفت: قرار شده مجلس شورای اسلامی نظارت بر انتخابات و تایید صلاحیت کاندیداها را بر عهده داشته باشد.

انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها