امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130407
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 74
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پیمان تربتی پاتولوژیست و دبیرعلمی همایش پاتولوژی و طب آزمایشگاه با عنوان اینکه پاتولوژی یک رشته مادر در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پیمان تربتی پاتولوژیست و دبیرعلمی همایش پاتولوژی و طب آزمایشگاه با عنوان اینکه پاتولوژی یک رشته مادر در علم پزشکی به شمار می آید، درباره مهمترین کارکردهای آن گفت: شناخت عوامل مولد بیماری وچگونگی ایجاد آن، بررسیهای تشخیصی مبتنی بر یافته‌های عینی ماکروسکوپی و میکروسکوپی، آنالیز کمی و کیفی نمونه‌ها و مشتقات بیولوژیک بدن انسان، بررسی سیر بالینی و پیش آگهی بیماریها ، تفسیر نتایج آزمایشات در قالب بیمار و بیماری و ارائه مشاوره برای اخذ تصمیم بالینی به همکاران پزشک در سایر گروههای تخصصی، با جزئیات زیاد درعلم پاتولوژی مورد تدریس و کاربرد قرار می گیرد.

وی درباره ویژگیهای این رشته گفت: تشخیص مبتنی بر یافته‌های عینی، قابل مشاهده و اندازه گیری؛ ویژگی است که کمتر در سایر رشته های پزشکی با این میزان از دقت وقطعیت به شناخت بیماری و درمان آن کمک می کند. این خصائص پویایی این علم را اجتناب ناپذیر کرده است.

تربتی درباره سطح تجهیزات بیمارستانها در زمینه آزمایشگاهی و پاتولوژی گفت: خوشبختانه بخش قابل توجهی از امکانات تشخیصی، تجهیزات و مواد مورد نیاز برای ارائه خدمات پیشرفته پاتولوژی و آزمایشگاه تشخیص پزشکی در کشور موجود است اما محدودیت دسترسی به منابع مالی و دشواری برقراری ارتباط با کسانی که تولید کننده اینگونه مواد و تجهیزات هستند، از سرعت کار کاسته است.

وی تاکید کرد: در اکثر کشورهای پیشرو، مسئولیت تولید گزارشات پاتولوژی و نتایج آزمایشات تشخیص پزشکی صرفا بر عهده متخصصین پاتولوژی است چرا که آزمایشگاه تشخیص پزشکی چنانچه نام آن تداعی می کند، در حیطه " تشخیص پزشکی" فعالیت می کند و متصدی فنی آن لزوما باید یک پزشک باشد . این مهم باید در برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان مورد توجه و اصلاح قرارگیرد.

تربتی گفت: گیرندگان اصلی و نهایی خدمات آزمایشگاهی برخلاف سایر رشته های تخصصی پزشکی نه بیماران بلکه پزشکان هستند و بدیهی است که مشاوره و تعامل در حیطه تشخیص پزشکی باید بین دو گروه پزشک انجام گیرد و مداخله افراد غیر پزشک با منافع گروه هدف که همانا بیماران هستند در تضاد است.

وی افزود: نگرانی دیگری که بخش عمده ای ازخدمات تشخیصی- درمانی به ویژه مراکز دانشگاهی با آن موجه هستند انحراف و اختصاص منابع کمیاب و محدود مالی به آزمایشگاههای مراکز پژوهشی- تحقیقاتی است. در حالیکه باتوجه به مختصات علمی و فنی جامعه و شاخص های اقتصاد کلان درمان ، اولویت تجهیز و توسعه خدمات آزمایشگاهی و پاتولوژی باید متوجه بخشهای تشخیصی و درمانی باشد، با گسترش بی رویه آزمایشگاههای پژوهشی مواجهیم . بازتوزیع این امکانات در بخشهای تشخیصی می تواند با تحول اساسی در کمیت و کیفیت ازمایشات همراه باشد.

این پاتولوژیست نگاه انتفاعی به آزمایشگاههای پاتولوژی را آسیب‌رسان دانست وگفت: متاسفانه در سالهای اخیر رسالت آموزشی مراکز آزمایشگاهی بیمارستانهای آموزشی به بوته فراموشی سپرده شده است.  نگاه انتفاعی صرف به مجموعه های آزمایشگاهی مراکز آموزشی - درمانی باعث شده تا روند واگذاری آزمایشگاههای تشخیص پزشکی سرعت گیرد. روندی که ضمن صدمه به بدنه آموزشی رشته پاتولوژی باعث آسیب به کلیه رشته های وابسته و نهایتا بیماران به عنوان دریافت کنندگان نهایی خدمت گردیده است. واگذاری آزمایشگاهها به پیمانکاران بخش خصوصی باعث گردیده تا منابع حاصل از عملکرد آزمایشگاهها صرف توسعه سایر بخشها و خرید تجهیزات برای دیگر رشته ها شود و این حاصلی نداشته است جز عقب ماندگی نسبی بخشهای پاتولوژی و آزمایشگاههای تشخیص پزشکی در مقایسه با سایر رشته ها.

وی دیگر دغدغه مهم پاتولوژیست ها را عدم تناسب در تعرفه های این رشته نسبت به سایر رشته های تخصصی پزشکی عنوان کرد و گفت: علی رغم اصلاحاتی که در کتاب ارزش نسبی خدمات سال 93 اعمال شده است، میانگین ارزش نسبی خدمات رشته پاتولوژی حدود یک پانزدهم ارزش نسبی خدمات سایر رشته ها است. این مهم، نیاز به توجه مدیریت کلان و سیاستگذار به ارزندگی و حساسیت خدمات رشته پاتولوژی دارد. بدیهی است فرآیند آموزش و تربیت نیروی متخصص، پروسه ای با ابعاد مختلف است که بحث امنیت حرفه ای آتی و جایگاه اجتماعی فارغ التحصیلان نیز بخش مهمی از آن را شامل می شود.

دبیر علمی همایش پاتولوژی در همین رابطه گفت: عدم اصلاح تعرفه های این رشته که سابقه طولانی دارد باعث بی رغبتی دستیاران و متخصصین و اساتید این رشته برای توسعه و گسترش خدمات می گردد. از دیگر سو اقتصادی نبودن سرمایه گذاری در بخشهای پاتولوژی و آزمایشگاهی، بیماران نیازمند را از دسترسی به خدمات نوین و پیشرفته تشخیص محروم می سازد. به همین ترتیب برخلاف بسیاری از رشته های پزشکی تمایل به تحصیل در این رشته علی رغم نیاز روز افزون جامعه رو به افول است و از آنجا که رشته پاتولوژی بدنه اصلی آموزش پزشکی را فراهم می سازد منجر به خسران شاغلین و محصلین کلیه رشته های پزشکی و نهایتا جامعه بیماران خواهد شد. لذا شایسته است تا مسئولین ذیربط با دقت نظر و تامل بیشتری به مشکلات بنیادی این رشته توجه کنند.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 66596993 تماس و یا به سایت www.congress.iranpath.org  مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها