امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130419
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «آلوارو الیزالده» سخنگوی دولت شیلی طی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، «آلوارو الیزالده» سخنگوی دولت شیلی طی مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: «میشل باچلت» رئیس جمهور این کشور اقدامات لازم برای ایجاد یک قانون اساسی جدید در این کشور آمریکای جنوبی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

الیزالده افزود: یکی از وعده‌های اصلی انتخاباتی باچلت ایجاد اصلاحات در قانون اساسی بوده است؛ شیلی نیاز به یک قانون اساسی جدید دارد که دربرگیرنده اصول دموکراتیک بوده و با استانداردهای بین‌المللی مطابقت و همچنین بیان کننده واقعیت‌های دموکراتیک موجود در این کشور باشد.

قانون اساسی فعلی شیلی در دوران دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه در سال 1980 نوشته شده بنابراین باید اصلاح گردد و همچنین در برخی از بندهای آن از جمله نظام انتخاباتی این کشور که بسیار پیچیده است و با هدف جلوگیری از تغییرات سیاسی و ساختاری مؤثر طراحی شده باید بازنگری صورت گیرد؛ ایجاد اصلاحات در هر نوع اصول دموکراتیک، نهادی یا سازمانی باید با موافقت رئیس جمهور شیلی تحقق یابد.

چندین سال است که جنبش‌های اجتماعی در شیلی خواستار به تصویب رسیدن قانون اساسی جدیدی هستند که اصلاحات دموکراتیک را که تضمین کننده قوانین حقوق بشر می‌باشد به اجرا درآورد؛ شهروندان و سازمان‌های مختلف می‌توانند در مذاکرات پارلمانی که برای تهیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید صورت می‌گیرد قبل از رأی‌گیری در مورد آن از طریق همه‌پرسی شرکت کنند.

اگرچه رئیس جمهور شیلی در مناسبت‌های مختلف احضار کرده که امکان ایجاد اصلاحات در قانون اساسی این کشور از طریق مجلس مؤسسان وجود دارد اما تاکنون اقدامات اساسی در این زمینه صورت نگرفته است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار