امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130429
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تحولات اخیر در کابینه اسرائیل و اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام در واقع نوعی راهبرد است ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تحولات اخیر در کابینه اسرائیل و اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام در واقع نوعی راهبرد است که «بنیامین‌ نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی به همراه احزاب مذهبی و راست‌گرایان بتواند اکثریت را در کنست کسب کند.
روزنامه آلمانی‌«فرانکفورتر‌آلگماینه» روز چهارشنبه در این مورد نوشت که اسرائیل در معرض راست‌گرایی قرار دارد. اکنون پس از گذشت فقط 20 ماه نتانیاهو می‌خواهد همکاری با «یعیر لاپید» وزیر دارایی و «زیپی لیونی» وزیر دادگستری را پایان دهد. همکاری که از روز نخست‌ هم نتانیاهو چندان تمایلی به آن نداشت. البته وی برای پایان همکاری با هر دوی وزرا اینطور موضع‌گیری کرد که آنها قصد داشتند علیه او کودتا کنند.

چند هفته گذشته فرصتی بود که نتانیاهو نشان دهد که از هر دوی این افراد خسته شده است. وی روز گذشته با لحن تلخی گفت که در نتیجه انتخابات ژانویه 2013، ناچار شد تا این ائتلاف را تشکیل دهد. برای همین رقابت‌های انتخاباتی را آغاز می‌کند چرا که اسرائیل به یک ائتلاف یکپارچه و کابینه‌ای قوی نیاز دارد و به این منظور باید ائتلافی بزرگ شکل گیرد. نتانیاهو همچنین گفت که هر کسی که نخست‌وزیر قوی با جایگاهی مردمی می‌خواهد باید به او رای بدهد.

در این گزارش آمده است که در حال حاضر نتانیاهو با کمک احزاب مذهبی و راست‌گرایان می‌کوشد تا در ماه مارس در انتخابات پیروز شود. در واقع اسرائیلی‌های زیادی هم از نتیجه اخیر انتخابات ناامید شده بودند. اما به نظر می‌رسد با توجه به رابطه بهتری که «نفتالی بنت» وزیر اقتصاد این رژیم با نخست‌وزیر دارد به همراه دیگر شرکا یعنی احزاب مذهبی و راست‌گرایان، نتانیاهو بتواند بیش از 70 کرسی کنست را کسب کند. نتانیاهو برای رسیدن به اکثریت پارلمان، به دستکم 61 کرسی نیاز دارد.

تحقق چنین ائتلافی به نتانیاهو این امکان را می‌دهد که قانون مورد‌نظر خود را در راستای یهودی کردن اسرائیل هر چه راحت‌تر تصویب کند؛ قانونی که تصویب آن با حضور لاپید و لیونی به شکست منتهی شده بود.
با این وجود نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد نتانیاهو باز هم نیاز به ائتلاف دارد و همین امر می‌تواند موجب شود تا کابینه آتی نتانیاهو نیز همواره در معرض فروپاشی قرار گیرد. تعداد زیاد احزاب و تلاش همه آن‌ها برای به دست آوردن نخست‌وزیری موجب شده تا کابینه‌های ائتلافی رژیم‌‌صهیونیستی همواره بسیار بی‌ثبات باشند. نتانیاهو دیروز (سه‌شنبه) بعد از مدت‌ها اختلاف با وزیران چپگرا، لاپید و لیونی را از کابینه اخراج کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

انتهای‌پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها