امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130432
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین به نقل از «تله‌سور»، کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب (سپال) طی بررسی سالانه خود اعلام کرد تحولات اقتصادی آمریکای جنوبی باعث می‌شود این منطقه رشد سالانه خود را حفظ کند که همین امر منجر به پویایی بیشتر اقتصاد طی سال‌های آینده خواهد شد.

طبق این گزارش، هائیتی سال جاری را با میزان رضایت‌بخشی از تولید ناخالص ملی به پایان می‌رساند که نشان دهنده پیشرفت‌های همکاری‌های چندجانبه و سرمایه‌گذاری اجتماعی دولت «میشل مارتلی» رئیس‌جمهور این کشور می‌باشد.

طبق بررسی مقدماتی اقتصادهای آمریکای لاتین و کارائیب، بولیوی یکی از کشورهای پیشرو در رشد فعالیت‌های اقتصادی و پویایی سیستم مالی می‌باشد زیرا توانست با حفظ 5.2 درصدی تولید ناخالص داخلی در سال جاری ثبات خود را حفظ کند و تمایل دارد رشد خود را در سال 2015 تسریع بخشد.

دولت چند ملیتی بولیوی و هائیتی که توانستند رشد ناخالص داخلی پایدار 3.5 درصدی را کسب کنند، اقتصادهای جایگزین را که بر اشتغال‌زایی، تولید فناوری، مواد غذایی و تقویت بخش کشاورزی تمرکز دارد ارائه کرده‌اند و علاوه بر این، پویایی بازار که ساختار آن بر پایه رشد مردم شکل گرفته را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

با توجه به اینکه هائیتی یکی از فقیرترین کشورهای نیمکره غربی می‌باشد، زمین‌لرزه‌های متعددی را تجربه کرده، برای ریشه‌کن کردن بیماری واگیردار وبا کار می‌کند و متوسط در آمد دلار آن در روز، بسیار پایین‌تر از کشورهای دیگر می‌باشد (کمتر از 10 دلار)، سیاست‌های دولت این کشور طی 2 سال اخیر، پایه و اساس اقتصاد ملی را در قراردادهای همکاری تجاری با ونزوئلا قرار داده است؛ به عنوان مثال پروژه‌هایی را برای توسعه ساختار مالی این کشور با نهادهای چند ملیتی از جمله اتحادیه بولیواری برای ملت‌های آمریکای جنوبی (آلبا)، بازار مشترک جنوبی (مرکوسور) و صندوق‌های مشترک راه‌اندازی کرده است.

بخش کشاورزی در هائیتی مشارکت قابل توجهی در رشد اقتصادی داشته و بیش از 20 درصد افزایش تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می‌دهد؛ تقویت سرمایه‌گذاری در کارهای عمومی نیز به لطف قراردادهای 2جانبه سهم بسزایی در فعالیت اقتصادی این کشور دارد که در سال 2013 برابر با 9 درصد بوده است.

طبق نظر سازمان «سپال» وضعیت مالی در آمریکای لاتین ناهمگن می‌باشد، و با وجود روند کند پیشرفت اقتصادها در سطح جهانی، مشاهده می‌شود که روند افزایشی بدهی عمومی برای بسیاری از کشورهای منطقه در زمینه منافع اجتماعی سودمند بوده است.

این در حالیست که آینده اقتصاد جهانی تاثیرات مختلفی بین کشورهای دنیا و منطقه در سال 2015 خواهد داشت، همان طور که در سال 2014 نیز شاهد این مسئله بودیم.

ونزوئلا، اروگوئه، کوبا، آرژانتین، برزیل و نیکاراگوئه طی 5 سال اخیر با افزایش سرمایه‌گذاری اجتماعی و حفاظت از ملت خود انتظارات را برآورده کرده‌اند و این به لطف همکاری 2جانبه در چارچوب استراتژی‌های «مرکوسور» و همچنین اتحاد با چین و روسیه تحقق یافته است.

«سپال» به سیاست دولت ونزوئلا در راستای کاهش فقر اشاره و تاکید کرد که این کشور نمونه‌ای برای کل آمریکای جنوبی می‌باشد.

سازمان ملل متحد در زمینه ایجاد اشتغال، چشم‌اندازی منفی برای آمریکای لاتین ارائه کرده، زیرا اذعان داشت که ایجاد اشتغال طی سال جاری در منطقه ضعیف بوده و همچنین کاهش نرخ اشتغال شهری را به میزان 0.4 درصد اعلام کرد.

با این وجود، در گزارش «سپال» آمده که نرخ بیکاری در منطقه کاهش یافته و از 6.2 درصد به 6 درصد رسیده است؛ در حالی که در برخی از کشورهای آمریکای مرکزی، میزان اشتغال پایین‌تر از تخمین‌های سال جاری بوده اما ونزوئلا، بولیوی، اروگوئه و هائیتی با افزایش نرخ اشتغال و کاهش بیکاری روبه‌رو بوده‌اند. 

طبق گزارش مؤسسه ملی آمار ونزوئلا، طی نیمسال دوم در این کشور نرخ اشتغال 59.5 درصد و نرخ بیکاری 6.7 درصد بوده است؛ طبق برنامه توسعه سازمان ملل، در هائیتی نیز اشتغال با ایجاد بیش از 400 هزار شغل در سال 2013 شاهد رشد قابل توجهی بوده است.

«سپال» در ژانویه سال جاری (دی 92)، هائیتی را به عنوان پیشتاز رشد اقتصادی در آمریکای لاتین و کارائیب طی سال 2014 و همچنین هم‌تراز با کشور گویان معرفی و پیش‌بینی کرد هر 2 رشدی 4.5 درصدی را تجربه می‌کنند. 

طبق گزارش «سپال» انتظار می‌رود که هائیتی، کشورهای اسپانیایی‌زبان حوزه کارائیب و آمریکای مرکزی رشدی بالغ بر 4.1 درصد داشته باشند و همچنین کشورهای آمریکای جنوبی 1.8 درصد و کشورهای انگلیسی زبان حوزه کارائیب 2.2 درصد رشد را تجربه کنند.

پاناما با افزایش تولید ناخالص داخلی خود با میزان 7 درصد، بولیوی 5.5 درصد، پرو، جمهوری دومینیکن و نیکاراگوئه هر کدام 5 درصد منجر به توسعه اقتصادی این منطقه در سال 2015 خواهند شد.

در سال جاری تفاوت قابل توجهی در اقدامات و عملکردهای کشورهای آمریکای لاتین وجود داشته است که  اقدامات سازنده آمریکای مرکزی، هائیتی و حوزه کارائیب اسپانیایی زبان منجر به  رشد 3.7 درصدی، آمریکای جنوبی 0.7 درصد و کشورهای حوزه کارائیب انگلیسی زبان 1.9 درصدی این منطقه شده است.

پیش‌بینی می‌شود کشورهای منطقه آمریکای جنوبی، که توسط دولت‌های مترقی اداره می‌شوند باز هم تلاش‌های خود را برای کاهش شکاف اجتماعی ادامه دهند، حاکمیت ملی خود را در مدیریت منابع طبیعی تحکیم بخشند و به مطالبات طبقه متوسط جامعه نیز به طور مداوم پاسخ دهند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها