امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 11
۲۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130459
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست روز سه شنبه وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل، همانطور که انتظار می‌رفت، ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست روز سه شنبه وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل، همانطور که انتظار می‌رفت، در وهله نخست به اوضاع اوکراین و مشکل تیرگی روابط بین روسیه و غرب اختصاص داشت و در جریان نشست شورای اوکراین-ناتو اعلام شد که مقامات کی‌یف از وضعیت «عدم تعهد به بلوک خاصی» این کشور صرف‌نظر خواهند کرد.

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه‌تا» روسیه در مقاله امروز خود در این باره می‌نویسد: در حالی که وزرای خارجه 28 کشور عضو ناتو بشدت از بحران در اوکراین سخن گفتند، ولی دورنمای بروز یک جنگ سرد تازه در روابط با روسیه را بعید دانستند. هرچند در این بین کشورهای منطقه بالتیک و لهستان بار دیگر بشدت از اقدامات روسیه ابراز نگرانی کرده و نگران آن بودند که برخوردی که مسکو در قبال اوکراین در پیش گرفته، می‌تواند روز در مورد آنها نیز بکار گرفته شود.

به همین دلیل مغزهای متفکر در ناتو به این سمت جهت گیری شده اند تا اقدامات موثری برای مقابله با سیاست روسیه طرحریزی کنند. یک مقام ناتو در گفت‌وگو با خبرنگار این روزنامه اعلام کرد که در مقر این سازمان در فکر خنثی سازی به اصطلاح  «جنگ پنهانی» هستند که به عقیده آنها روسیه در اوکراین در حال اجراست. به همین بهانه نیز ناتو درصدد تقویت توان نظامی کشورهای عضو، بویژه در اروپای شرقی و منطقه بلتیک است.

وزیران خارجه ناتو روی تحقق تصمیمات نشست سران ناتو  در ولز انگلیس در خصوص طرح تامین آمادگی این سازمان متمرکز شده و در مرکز مباحثات موضوع ایجاد نیروهای واکنش سریع ناتو قرار داشت که در صورت بروز تهدید نظامی از سوی روسیه باید در مدت چند روز نیروهای نظامی کشورهای عضو ناتو را برای مقابله آماده سازد.

به نوشته این روزنامه، روز گذشته نشست شورای ناتو-اوکراین نیز برگزار شد. وزیر امور خارجه اوکراین به دلیل مسئله تایید دولت جدید اوکراین از سوی پارلمان این کشور در این نشست حضور نداشت و همتایان وی در ناتو از طریق کنفرانس ویدئویی با اولویت‌های سیاست خارجی اوکراین آشنا شدند. «ینس استولتنبرگ» دبیرکل جدید ناتو بعد از پایان این نشست به خبرنگاران اعلام کرد که اوکراین از «عدم تعهد به بلوک خاصی» صرف نظر کرده است و اکنون می تواند به عضویت پیمان آتلانتیک شمالی درآید و همه کشورهای عضو ناتو به این تصمیم دولت اوکراین احترام می‌گذارند.

در بیانیه مشترک شورای اوکراین و ناتو بطور مشخص بیان نشده است که همکاری‌های دو طرف در چه زمینه هایی افزایش خواهد یافت. احتمالا ناتو تعداد مشاورین نظانمی خود در اوکراین را افزایش داده و صندوق حمایت مالی از اوکراین نیز فعال تر عمل خواهد کرد. علاوه بر این قرار است نظامیان زخمی در جریان عملیات نظامی در شرق اوکراین هم برای درمان به کشورهای بلغارستان و اسلواکی اعزام شوند و مهمتر از همه به اوکراین کمک خواهد شد تا نیروهای مسلح این کشور به سطح استانداردهای ناتو برسند.

«نیزاویسیمایا» می‌افزاید: این در حالی است که مقامات آمریکایی، اروپایی و ناتو بار دیگر تاکید کردند که سیاست اعمال تحریم‌ها علیه روسیه کنار گذاشته نخواهد شد و بعید نیست که این تحریم‌ها تشدید شود. به نظر می‌رسد که سیاستمداران غربی اصلا به خبر روز سه شنبه سازمان امنیت و همکاری اروپا در مورد توافق مقامات کی‌یف و جمهوری خودخوانده لوهانسک برای برقراری آتش‌بس کامل در منطقه توجه نکرده‌اند. حتی «فرانک اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان در پاسخ سئوال خبرنگار این روزنامه، از تفسیر این مسئله خودداری کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار