امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130483
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
«سعید طوسی» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان ...

«سعید طوسی» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه حاکم شدن سبک زندگی قرآنی در جامعه حداقل نیاز به آشنایی سطحی مردم با معانی آیات الهی دارد، اظهار داشت: عموم مردم با زبان قرآن آشنایی ندارند به همین جهت زمانی که قاری یا حافظ قرآن کریم به تلاوت می‌پردازد ارتباط خوبی با آنها برقرار نمی‌کنند بنابراین شایسته است در مرحله اول با راه‌کارهای متنوع سطح فهم مردم نسبت به معانی آیات قرآن کریم را بالا ببریم.

رابطه ارتقای فهم عمومی قرآن و پیاده شدن سبک زندگی قرآنی

وی با اشاره به لزوم تلاوت آیاتی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم مردم را به سوی پیاده کردن سبک زندگی قرآنی هدایت می‌کند، افزود: برای ارتقای فهم عمومی مردم نسبت به قرآن کریم باید در کنار تلاوت، معانی آیات قرآن نیز بازگو شود علاوه بر این تطابق آیات قرآن با روایات معتبر و همچنین مراجعه به تفسیر قرآن می‌تواند در توسعه فرهنگ قرآنی و عمل به دستورات الهی مؤثر باشد.

طوسی با بیان اینکه قرآن برای تمامی لحظات زندگی برنامه دارد، گفت: قرآن کتاب جامعی برای تمامی افراد و قرن‌ها است اما مهم این است که چقدر از این کتاب الهی برای پیشرفت و موقعیت‌های مختلف زندگی بهره بگیریم و به فرموده مقام معظم رهبری ظرف دل را آماده پذیرش نیاز واقعی خود از قرآن کنیم.

هیچ نهادی نمی‌تواند نسبت به تحقق سبک زندگی قرآنی بی‌اعتنا باشد

این قاری بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه تمامی نهادها در تحقق مطالبه رهبری مبنی بر پیاده کردن سبک زندگی قرآنی مؤثر هستند، افزود: هیچ نهاد یا مسئولی نمی‌تواند از زیر بار این مسئولیت خطیر شانه خالی کند چرا که برای فرهنگ‌سازی در هر زمینه‌ای نیازمند همکاری و توجه ویژه همه افراد جامعه هستیم.

وی به دلایل عدم بازدهی مناسب فعالیت‌های قرآنی اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر فعالیت‌های ارزشمندی در حوزه‌های قرآنی صورت گرفته است اما به دلیل اینکه هر نهادی مسئولیتی را که بر عهده دارد وظیفه نهادی دیگر می‌داند مطالبات مقام معظم رهبری بر روی زمین مانده و ما به نتایج مطلوبی در فعالیت‌های قرآنی نرسیده‌ایم.

برنامه‌هایی برای تقویت فرهنگ قرآنی و انتقال آن به جهان اجرایی شود

طوسی با بیان اینکه باید مجموعه‌ای برای هماهنگی و تعیین راه‌کارهای تحقق مطالبات قرآنی رهبری ایجاد شود، گفت: با توجه به تهاجم فرهنگی و گسترش فناوری‌ اطلاعات هر چه در زمینه قرآن کار شود باز هم کم است چرا که دشمنان اسلام همواره برای تخریب دین ما از هر روشی استفاده می‌کنند بنابراین ما باید طوری عمل کنیم که علاوه بر خنثی‌سازی هجمه‌های آنها فرهنگ دینی خود را تقویت و حتی به جهان منتقل کنیم.

وی با اشاره به وظایف خطیر دستگاه‌های فرهنگی برای تبیین فرهنگ و سبک زندگی قرآنی، ادامه داد: با پیشرفت روز افزون و استفاده مردم از فضای مجازی مسئولیت نهادها به ویژه دستگاه‌های فرهنگی همچون وزارت ارشاد، سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی و مساجد سنگین‌تر از گذشته شده است بنابراین آنها باید با اتحاد بیشتر درصدد تحقق مطالبات رهبری و جلوگیری از تهاجم فرهنگی برآیند.

مدارس و دانشگاه‌ها تأثیرگذارترین نهادها در توسعه فرهنگ قرآنی

این قاری بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه مدارس و دانشگاه‌ها نقش مهمی در توسعه سبک زندگی قرآنی دارند، افزود: ما فرزندان خود را از کودکی تا جوانی به آموزش و پرورش و سپس دانشگاه‌ها می‌سپاریم بنابراین این نهادها می‌توانند نقش مهمی در ارتقای سبک زندگی قرآنی داشته باشند چرا که شکل‌گیری شخصیت و نهادینه شدن آن در این دوران اتفاق می‌افتد.

 
آیات صفحه 81 تا 87 سوره مبارکه «اسراء» با صدای «سعید طوسی»
دانلود


انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها