امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۷:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130495
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 99
سید محمدحسین هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباهر بازگشایی رایزنی ایران در لبنان، گفت: پس از ...

سید محمدحسین هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس درباهر بازگشایی رایزنی ایران در لبنان، گفت: پس از انفجار اسفندماه رایزنی توسط تکفیری‌ها در بیروت، ساختمان رایزنی صدمه جدی دید و بلافاصله دفتری تجهیز شد و این ساختمان دیروز توسط آقای ابراهیمی ریاست سازمان افتتاح شد.

وی با بیان اینکه کار از مدت‌ها پیش در این ساختمان آغاز شده، افزود: در حالی که فعالیت‌ها قبلاً در یک ساختمان متمرکز بود چون ساختمان جدید کوچک است، آموزش زبان فارسی را به مکان دیگری منتقل کردیم که در حومه بیروت واقع شده است و باید بگویم مکان جدید رایزنی ایران در لبنان نزدیک به سفارت ایران در بیروت هست که از لحاظ امنیت نیز بهتر از مکان قبلی است.
 
معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره انتخاب جایگزین شهید انصاری در بیروت نیز گفت: این انتخاب صورت گرفته است اما انتخاب رایزن فرایندی دارد و این سیکل در حال طی شدن مراحل خودش هست تا رایزن اعزام بشود که تبعا در این بین فعلاً رایزنی لبنان با سرپرستی وابسته فرهنگی اداره می‌شود.
وی درباره برنامه‌های رایزنی ایران در لبنان نیز تاکید کرد: مسائل امنیتی بر فعالیت‌های فرهنگی اثر می‌گذارد اما الان وضع لبنان از لحاظ امنیتی بهتر از ماه‌های قبل است و تکفیری‌ها که از سوریه به لبنان می‌آمدند و عملیات انجام می‌دادند کمتر شده و متوقف شده است.

هاشمی افزود: فعالیت‌های فرهنگی رایزنی لبنان به علت ویژگی‌های لبنان و تنوع فرهنگی و دینی این کشور بیش از هر جای دیگری است هم از لحاظ تنوع و هم از لحاظ گستردگی و عمق آن؛ چرا که ما آنجا سمینار و همایش‌های متعددی برگزار می‌کنیم و جشنواره‌‌های متنوع و نشر کتاب داریم و مراودات متعددی با فرهیختگان و چهره‌های دانشگاهی داریم و در همین زمینه یادداشت تفاهم فرهنگی بین دو کشور در دست بررسی است تا امضا شود لذا مشکل خاصی در مراودات ما با لبنان نیست و همراهی می‌کند و ما هم روابط خوبی با مسئولان فرهنگی داریم.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه این گفت‌وگو درباره حضور رایزنی‌های فرهنگی در قاهره با توجه به سابقه حضور آیت الله سیدهادی خسروشاهی و حجت‌الاسلام زمانی، گفت: مسلماً روابط فرهنگی پس از روابط سیاسی می‌آید تا روال فرهنگی که شخصیت‌هایی چون آیت‌الله خسروشاهی و حجت‌الاسلام زمانی دنبال می‌کردند را ادامه دهند.

وی ادامه داد: مصری‌ها توجه زیادی به زبان و ادب فارسی دارند که قابل قیاس با هیچ کشوری نیست و ما اساتید متعددی داریم که مشغول تدریس زبان فارسی هستند و تعداد بیشتری دانشجوی زبان فارسی داریم و مصر تنها جایی در جهان عرب هست که در آن تا سطح فوق لیسانس و دکترای زبان و ادب فارسی داریم و شاید بتوان گفت غیر از ایران مصری‌ها هستند که به زبان و ادب فارسی توجهی تا این حد می‌کنند لذا زمینه بسیاری برای روابط فرهنگی داریم و ما منتظر بازگشت روابط سیاسی به حالت عادی هستیم که در آن صورت روابط فرهنگی گسترش خواهد یافت.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها