امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130514
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۱۳
تعداد بازدید: 160
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از لارستان، در میانه شهر، پس از عبور از چهارراهی شلوغ (شهید باقر پوریان)، به تابلویی برخورد می‌کنیم ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از لارستان، در میانه شهر، پس از عبور از چهارراهی شلوغ (شهید باقر پوریان)، به تابلویی برخورد می‌کنیم (مرکز خیریه شبانه‌روزی توان‌بخشی معلولین فجر لارستان) که ما را به سمتی رهنمون می‌کند که شاید در طول روز بارها با بی‌اعتنایی از کنار آن عبور کرده‌ایم. جایی دورتر از تمام شلوغی‌ها، به فضایی ساکت و آرام می‌رسیم، این‌جا هیچ خبری از زرق‌وبرق نیست، هیچ خبری از زندگی‌های اتوکشیده و چارچوب‌دار نیست، اینجا زندگی به شیوه‌ای دیگر در جریان است.

اینجا آدم‌هایش نقاب به چهره ندارند و خودشان هستند، بی‌پیرایه در چشم‌هایت چشم می‌دوزند و توقعی بر زبان نمی‌آورند، فقط نگاهت می‌کنند و تنها تفاوت در زاویه دید است.

آدم‌های اینجا همان‌هایی که ظاهری ژولیده دارند و میان خودمان با آن‌ها مرز کشیده‌ایم و زمانی با معلولان جسمی و ذهنی مرکز توان‌بخشی لارستان حرف می‌زنیم، درمی‌یابیم که هنوز هستند انسان‌هایی که سهم اندکی از زندگی می‌خواهند و سهیم کردنشان تنها در یک لبخند، برایشان رضایت‌آور است.

دوست دارند شنیده و دیده شوند، جوانانی که سالمند به نظر می‌رسند و سالمندانی که کودک‌وار عروسک در دست گرفته و تنهایی‌شان را با آن پر می‌کنند.

مسئول مرکز خیریه شبانه‌روزی توان‌بخشی معلولین فجر لارستان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لارستان اظهار داشت: ظرفیت مرکز توان‌بخشی لارستان، 60 نفر است، اما به‌ طور میانگین بیش از 50 نفر در این مرکز نگهداری می‌شوند که هزینه نگهداری آن‌ها بدون احتساب موارد جانبی در طول یک ماه بسیار بالاست.

محمد قنادی با بیان اینکه مرکز نگه‌داری معلولان از سال 1372 در لارستان راه‌اندازی شده و از سال 1378 مرکز کنونی توسط تعدادی از افراد خیر و با محوریت عیسی صالح‌گل این بنا احداث و به مرکز تحویل داده شد.

وی با اشاره به اینکه، تعداد بسیاری از افراد خیر به‌صورت مستمر به بیماران ما کمک‌رسانی می‌کنند و گروهی نیز ناپیوسته با این مرکز همکاری دارند، عنوان کرد: از مردم و مسئولان تقاضا می‌کنیم تا با مراجعه به این مرکز، علاوه بر شاد کردن معلولان، با خدماتی که در این‌جا ارائه می‌شود آشنا شوند.

مسئول مرکز توان‌بخشی معلولین لارستان با بیان اینکه گرچه خدمات ارائه‌شده به بیماران در سال‌های اخیر افزایش‌یافته اما باز کافی نیست، افزود: این آمادگی را داریم تا مشاوره‌های علمی لازم را به خیران ارائه دهیم تا بر اساس نیازسنجی به این بیماران خدمت‌رسانی شود و کیفیت خدمات بهبود یابد.

مدیر داخلی مرکز معلولین فجر لارستان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر در این مرکز، 52 مددجو دختر با معلولیت جسمی و ذهنی بالای 14 سال نگه‌داری می‌شوند، تصریح کرد: مددجوهای ما به سه دسته آموزش‌پذیر، تربیت‌پذیر و ایزوله تقسیم می‌شوند.

مرجان غلامی ادامه داد: برای افراد معلول آموزش‌پذیر، کلاس‌هایی با موضوعات، اطلاعات عمومی، شناخت مشاغل، شناخت اماکن، خواندن و نوشتن در سطح ابتدائی، درک مفاهیم ریاضی، آموزش مهارت‌های زندگی و غیره راه‌اندازی شده است.

مدیر داخلی مرکز معلولین فجر لارستان متذکر شد: کلاس‌های حرفه‌آموزی معلولین آموزش‌پذیر، شامل؛ گل‌سازی، خیاطی، کوبلن، عروسک با خز، گل‌چینی و غیره آموزش داده می‌شود و افراد خیری که برای بازدید به مرکز مراجعه می‌کنند، با خریداری کالاهای دستی تولیدشده، به این مرکز کمک کرده که هزینه آن صرف خود مددجوها می‌شود.

وی با بیان اینکه دوسوم بچه‌های مرکز معلولان لارستان، در گروه تربیت‌پذیر هستند، عنوان کرد: آموزش‌های خودیاری به این گروه داده می‌شود تا بتوانند امور شخصی خود را انجام دهند.

غلامی با اشاره به اینکه، خدمات درمانی اولیه این مرکز توسط بهیار و پرستار انجام می‌شود، افزود: علاوه بر پزشک خانواده، پزشکان عمومی، تخصصی، آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌های سطح شهر با مرکز همکاری دارند.

وی با ابراز اینکه در طول ماه چند بار تعدادی از معلولین تربیت‌پذیر به اردوهای درون‌شهری برده می‌شوند، اضافه کرد: چند بار نیز، با کمک افراد نیکوکار اردوهای بین‌شهری انجام ‌شده است.

مدیر داخلی مرکز معلولین فجر لارستان با اشاره به بالا بودن هزینه‌ها و تقاضا از خیرین برای همیاری، عنوان داشت: یک‌سوم هزینه‌های مرکز از طرف سازمان بهزیستی تأمین می‌شود و دوسوم باقی‌مانده هزینه‌ها باید از طرف خیرین تأمین شود.

یکی از بازدیدکنندگان این مرکز نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان احساسش در مورد افراد نگهداری‌شونده در مرکز توان‌بخشی لارستان، گفت: انسان در موقع رجوع به این مکان‌ها، خدایش را هزاران بار به خاطر نعمت بزرگ سلامتی خود و اطرافیانش شکرگزاری می‌کند و به‌تبع آن، باعث می‌شود با انجام کارهای خوب، ذره‌ای از لطف خدا را در حق خود جبران کند.

رئیس اداره بهزیستی لارستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان با گرامیداشت 12 آذرماه به‌عنوان روز جهانی معلولین، اظهار داشت: با آزمایش‌های ژنتیکی پیش از ازدواج، بچه‌دار شدن و فرهنگ‌سازی در بروز کاسته شدن معلولیت‌ها در جامعه و اطلاع یافتن از عواقب بعد از ازدواج فامیلی، می‌تواند از بروز اتفاقات تلخ و ناگوار جلوگیری کند.

الهام بدیعی در تعریفی از توان‌بخشی، گفت: توان‌بخشی مجموعه اقداماتی هدفمند، در راستای قادرسازی شخص معلول، به‌منظور دست‌یابی به سطح نهایی توانایی و عملکرد جسمی، حسی، ذهنی روانی، اجتماعی و حفظ این توانایی‌ها انجام می‌دهد.

رئیس اداره بهزیستی لارستان در مورد هزینه‌های بالای درمان، عنوان کرد: اداره بهزیستی لارستان، بخشی از هزینه‌های درمانی افراد معلول را از قبیل؛ کادر درمانی، شنوائی‌سنجی، فیزیوتراپی و غیره را از طریق صندوق درمان می‌پردازد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 500 معلول مستمری‌بگیر حوزه توان‌بخشی اداره بهزیستی شهرستان لارستان هستند، اضافه کرد: خدماتی مانند پرداخت بخشی از هزینه‌های تحصیلی معلولین، رایگان بودن حق انشعاب آب، برق و گاز منزلی که متعلق به فرد معلول باشد و همچنین پرداخت بخشی از هزینه‌های بیمه کارفرمایی یا خویش‌فرمایی، ازجمله تسهیلاتی است که به افراد معلول تعلق می‌گیرد.

بدیعی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته در راستای مناسب‌سازی فضای عبور و مرور معلولان، گفت: با همکاری سازمان‌های مرتبط مانند بانک‌ها، مدارس، مساجد و غیره بسترهای لازم برای معلولین فراهم شده و امید می‌رود با توجه بیشتر مسئولان به این امر شاهد کاهش مشکلات این قشر از جامعه باشیم.

به گزارش فارس، خیران می‌توانند کمک‌های غیرنقدی خود را به آدرس؛ فارس، لارستان، شهر قدیم، چهارراه شهید باقر پوریان، کوچه فجر تحویل دهند و یا برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های 52332020 و 52346323 با پیش‌شماره 071 تماس گیرند.

همچنین برای واریز نقدی از طریق یکی از حساب‌های جام ملت به شماره‌ 204370756، سیبا ملی به شماره‌ 4150138724000 به‌نام مرکز خیریه شبانه‌روزی توان‌بخشی معلولین فجر لارستان اقدام کنند.

انتهای پیام/2448/ذ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها