امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130515
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۱۳
تعداد بازدید: 188
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، منابع دیپلماتیک در اروپا گفتند که بر خلاف اینکه رسانه‌های آمریکایی از نزدیک شدن مواضع ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، منابع دیپلماتیک در اروپا گفتند که بر خلاف اینکه رسانه‌های آمریکایی از نزدیک شدن مواضع آمریکا و ترکیه در خصوص سوریه و ائتلاف ضد داعش، خبر دادند، اما واقعیت به گونه‌ای دیگر است.

منابع دیپلماتیک اروپایی گفتند که دولت آمریکا به دولت ترکیه اعلام کرده است که نمی‌تواند بدون موافقت [و اجازه] ایران، منطقه حائلی در مرز ترکیه با سوریه به وجود بیاورد و وضعیت (میان خود و ایران) را تشدید کند.

این منابع به روزنامه «الرأی» کویت گفتند که «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا 10 روز پیش به ترکیه سفر و تلاش کرد که ترک‌ها را به پیوستن به جنگ علیه داعش ترغیب کند.

به گفته این منابع، مسئله اصلی تلاش بایدن برای متقاعد کردن ترک‌ها حول این موضوع بود که «تروریسم همه را خواهد بلعید و به کسی رحم نمی‌کند» و «به مصلحت ترکیه است که در این تلاش ضد داعش مشارکت کند». اما ترک‌ها پاسخ دادند که «آنها آمادگی کامل دارند که به جنگ ضد داعش بپیوندند اما بدین شرط که این اقدام به نظام سوریه کمک نکند که مناطقی را که از دست داده بسادگی بتواند پس بگیرد».

بنا بر گزارش الرأی، مسئولان ترکیه به بایدن گفتند که اگر آمریکا با ایجاد منطقه حائل و منطقه پروازممنوع در سوریه موافقت کنند آماده‌اند که پایگاه آنجرلیک و هر تسهیلات نظامی یا لوجستیکی دیگر را که آمریکا در جنگ ضد داعش بخواهد، فراهم کنند که بایدن این موضع را «حرفی ترغیب‌کننده» توصیف و اضافه کرد که آن را به باراک اوباما (رئیس جمهوری آمریکا) منتقل می‌کند.

این منابع دیپلماتیک اروپایی افزودند: اما بایدن به طور ضمنی به مسئولان ترکیه اشاره کرد که دولت کنونی (آمریکا) تلاش می‌کند، اجتناب کند از هر چیزی که (فضای) مذاکرات هسته‌ای با ایران را خراب کند «تا اینکه به آنها (ایرانی‌ها) بهانه‌ای ندهیم که از توافق هسته‌ای شانه خالی کنند، سپس آمریکا و غرب را سرزنش کنند».
به گفته این منابع، در حالی که ترکیه معتقد است که باید با نظام سوریه نیز مبارزه کرد و مواضع ارتش آن را در این کشور هدف گرفت، بایدن سخنان اردوغان را رد کرده و گفته است که تهران نیز در مبارزه با داعش نفع دارد همچنانکه ایران به شکلی غیرمستقیم در تسهیل ماموریت ائتلاف نقش داشت. این منابع گفتند که دولت آمریکا به تفاهم ضمنی با بشار اسد اشاره کرده است که از طریق تهران حاصل شده مبنی بر اینکه سامانه‌ها و رادارهای پدافندی سوریه یا جنگنده‌های آن متعرض جنگنده‌های ائتلاف نمی‌شوند زمانیکه در حال حمله به مواضع داعش در شمال شرق سوریه هستند؛ و این بدین معناست که قبل از ایجاد منطقه حائل (در مرز ترکیه-سوریه) سایت‌های پدافند هوایی سوریه هدف قرار نخواهد گرفت بلکه این بدین معناست که این امر، بر اساس تفاهم آمریکایی ایرانی درباره دور ماندن اختیاری اسد و جنگنده‌هایش (از جنگنده‌های ائتلاف) است مانند آنچه اکنون در جریان است.
منابع دیپلمات همچنین گفتند که در گفت‌وگوی پرتنشی که میان اردوغان و بایدن صورت گرفته، میهمان آمریکایی از میزبان ترک خود خواسته است که برای ایجاد منطقه حائل در مرز سوریه، میانجیگری (و با ایرانی‌ها صحبت) کند اما اردوغان در پاسخ گفته است: اگر منطقه حائل را از ایرانی‌ها می‌خواستیم، با شما (آمریکایی‌ها) صحبت نمی‌کردیم.
الرأی در پایان نوشت: بنابراین، دیدارهای بایدن در ترکیه، متشنج بود. هر چند که ترکیه وعده کرد که ماموریت ضد داعش را تسهیل می‌کند، اما واشنگتن به لزوم اجتناب از هر رویارویی با (نیروی هوایی سوریه و) بشار اسد پایبند بود تا از خشمگین کردن ایران اجتناب کرده باشد و این چیزی است که خشم ترک‌ها را برانگیخت و همین شد که چند روز بیشتر از سفر بایدن به ترکیه نگذشته بود که اردوغان غرب را به طمع داشتن به نفت و طلا و پول و کارگر ارزان منطقه، متهم کرد.

انتهای پیام/ص

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها