امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۴:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130545
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آلمان، انگلیس و فرانسه در حال تدوین قطعنامه شورای امنیت هستند که اصول توافق نهایی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آلمان، انگلیس و فرانسه در حال تدوین قطعنامه شورای امنیت هستند که اصول توافق نهایی رژیم صهیونیستی و فلسطین را فهرست کنند و یک جدول زمانی دو ساله برای انجام مذاکرات درباره چنین توافقی تعیین کنند.

روزنامه «هاآرتص» با اعلام این خبر، به نقل از دیپلمات‌های ارشد اسرائیلی که از مفاد پیش‌نویس این قطعنامه مطلع هستند، نوشت، اروپایی‌ها واشنگتن را نیز در جریان این موضوع قرار داده‌اند.

دیپلمات‌های اسرائیلی که به خاطر حساسیت موضوع، خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، در ابتدا فرانسه که عضو دائم شورای امنیت به شمار می‌آید، این کار را آغاز کرد. اما در طول دو هفته گذشته، این کشور توانست انگلیس، دیگر عضو شورای امنیت و آلمان را با خود همراه سازد. هر چند آلمان عضو شورای امنیت نیست اما حمایت آن، به خاطر نفوذ بین‌المللی برلین و روابط نزدیکش با اسرائیل حائز اهمیت است.

به نوشته هاآرتص، پیش‌نویس قطعنامه اتحادیه اروپا، در واقع، وزنه تعادلی در مقابل قطعنامه «افراطی و یکجانبه»ای است که فلسطینی‌ها به نگارش در‌آورده‌اند و مورد حمایت اتحادیه عرب است و اردن رسما آن را در شورای امنیت دنبال می‌کند. پیش‌نویس فلسطینی‌ها خواستار عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از کرانه باختری ظرف دو سال و به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان عضو کامل سازمان ملل است. فلسطینی‌ها مایلند قطعنامه آنها در نیمه دوم دسامبر و پیش از تعطیلات کریسمس، به رای گذاشته شود.

در ادامه این گزارش آمده، با توجه به فروپاشی کابینه رژیم صهیونیستی و شروع رقابت‌های انتخاباتی، زمان اقدامات سازمان ملل برای اسرائیل نامناسب است. به علاوه، بحران دیپلماتیک بر سر قطعنامه شورای امنیت باعث تمرکز رقابت‌های انتخاباتی بر مسئله اسرائیل و فسلطین می‌شود.

بر اساس این گزارش، نتانیاهو درباره هر دو طرح اروپا و فلسطین نگران است اما نتوانسته راهبردی در پیش گیرد تا بر آنها پیشدستی کند. روابط ضعیف او با اروپا و واشنگتن، جلوگیری از پیشنهاد فلسطین یا تعدیل پیش‌نویس اروپا و نزدیکتر کردن آن به مواضع اسرائیل را دشوار ساخته است.

به نوشته هاآرتص، مشخص نیست تحولات سیاسی اخیر در اسرائیل تا چه میزان بر چارچوب زمانی پیش‌نویس فلسطین یا اروپا تاثیر می‌گذارد. البته مقامات ارشد تشکیلات خودگردان گفته‌اند تلاش آنها برای پیشبرد قطعنامه فلسطین تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. یکی از آنها گفت: «این غیرممکن است همه چیز را متوقف کنیم و منتظر سقوط نتانیاهو باشیم زیرا بعد از انتخابات احتمالا مذاکرات درباره طرح آپارتاید خواهد بود، نه کشور فلسطین».

طبق گزارش این روزنامه اسرائیلی، فرانسه، انگلیس و آلمان می‌خواهند قطعنامه‌ای متعادل ارائه کنند که به عنوان مبنای مذاکرات مجدد اسرائیل و فلسطین قرار گیرد و حمایت آمریکا را نیز کسب کند. بنابراین، به عنوان مثال، پیش‌نویس اروپا خواهان به رسمیت شناختن فوری فلسطین به عنوان عضو کامل سازمان ملل نشده است. به علاوه، این پیش‌نویس دو سال زمان برای انجام مذاکرات اختصاص داده و گفته، عقب‌نشینی اسرائیل بعد از این دو سال مذاکره آغاز شود. اما سه کشور اروپایی هنوز درباره همه مسائل با یکدیگر به توافق نرسیده‌اند. درباره درخواست برای ایجاد کشور فلسطینی بر اساس مرزهای 1967 همراه با مبادله زمین، توافق وجود دارد. اما درباره اینکه آیا این قطعنامه باید مسئله تعریف اسرائیل به عنوان دولت مردم یهودی را مورد بررسی قرار دهد، بحث‌هایی وجود دارد.

بر اساس این گزارش، هفته گذشته، دیپلمات‌های آلمان، انگلیس و فرانسه در تلاش برای دستیابی به پیش‌نویس مورد قبول همه طرف ها، در مقر سازمان ملل در نیویورک با فلسطینی‌ها، اردنی‌ها و نمایندگان سایر کشورهای عربی دیدار کردند. اما تاکنون، فلسطینی‌ها با پیشنهاد اروپا مخالفت و بر پیشبرد قطعنامه خود تاکید کرد‌ه‌اند.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها