امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۷:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130559
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خانه ملت، در جریان سفر 2 روزه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به پاکستان تفاهمنامه همکاری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خانه ملت، در جریان سفر 2 روزه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به پاکستان تفاهمنامه همکاری میان 2 کشور به امضا رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی دفتر یادبود مجلس ملی پاکستان را به عنوان میهمان ویژه به امضا رساند.

امضای این تفاهمنامه در راستای انجام همکاری‌های مشترک بین مجلس شورای اسلامی ایران و مجلس ملی پاکستان صورت گرفت.

در این تفاهمنامه طرفین ضمن تأکید بر اهمیت تقویت مناسبات ملی و پارلمانی 2 کشور به عنوان عامل مؤثری در تحکیم روابط دولت‌ها و نیز برقراری و توسعه ارتباطات بین کمیته‌ها و کمیسیون‌های مجالس 2 کشور که در امور سیاست خارجی، امنیت، امور مرزی، اقتصاد، حقوق، آموزش و فرهنگ فعالیت دارند و همچنین ارتباط مستمر گروه‌های پارلمانی در مجالس 2 کشور را در این راستا مؤثر برشمرده و به این منظور تبادل دوره‌ای هیأت‌ها میان 2 طرف را با توجه به قوانین و ضوابط مربوط به طرفین مورد تشویق قرار دادند.

همچنین در دیگر مواد این تفاهمنامه اشاره شده که طرفین با نظرداشت اهمیت توسعه همکاری‌های بلندمدت در چارچوب علایق و مشترکات تاریخی و فرهنگی، گسترش مناسبات فیمابین در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و امنیتی را مهم برشمرده و نقش مجالس 2 کشور در پشتیبانی قانونی و حقوقی مسائل مربوط به این همکاری‌ها توافق کردند برای تمهید ساز و کارها و بسترهای قانونی لازم در این راستا همکاری کنند.

در این تفاهمنامه آمده است: طرفین علاقمندی خود را برای هماهنگی و همکاری مجالس دو کشور در مجامع بین‌المللی نظیر اتحادیه بین‌المجالس جهانی، اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، مجمع مجالس آسیایی، مجمع مجالس کشورهای عضو سازمان اکو و سایر نهادهای پارلمانی منطقه‌ای با هدف اتخاذ مواضع مشترک در قبال موضوعات مهم بین‌المللی اعلام داشتند.

در ماده 4 این تفاهمنامه ذکر شده با توجه به تجربیات خوب پارلمانی دو کشور طرفین در خصوص انتقال این تجربیات به یکدیگر و تبادل اطلاعات و توانمندی‌ها در جهت تقویت مدیریت پارلمانی و شیوه قانونگذاری و نوسازی آنها از طریق برگزاری نشست‌های منظم کارشناسی میان مدیران و کارشناسان 2 مجلس را با توجه به قوانین و ضوابط مربوط به طرفین توافق نمودند.

علاوه بر این ماده 5 این تفاهمنامه آمده است طرفین پیرامون تبادل اطلاعات و تجارب بین مجالس 2 کشور در رابطه با تدوین و تصویب قوانین مربوط به تسهیل در سرمایه‌گذاری، مراودات مرزی، معاضدت قضایی و همکاری‌های تجاری و گمرکی توافق نمودند.

در ماده 6 این تفاهمنامه گفته شده که طرفین توافق نمودند تمهیدات لازم را برای همکاری مراکز تحقیقاتی و پژوهشی 2 پارلمان و انجام تحقیقات و پژوهش‌های مشترک درباره موضوعات مورد علاقه اتخاذ نمایند.

در ماده 7 این تفاهم نامه آمده است: طرفین مرزهای دو کشور را مرز دوستی و برادری دانسته و اقدامات پاره‌ای عناصر تروریست و معاند دو ملت را برای ایجاد ناامنی در این مرزها محکوم می‌کند و توافق نموده است با همکاری یکدیگر برای تقویت و تحکیم امنیت و آرامش در مرزهای دو کشور مشترکاً تمهیدات و ساز و کارهای قانونی لازم را اتخاذ نمایند.

همچنین در ماده 8 آن اشاره شده طرفین به عنوان رؤسای مجالس 2 کشور مسلمان در منطقه مهم و راهبردی جنوب و غرب آسیا ضمن حساس‌تر شمردن تحولات منطقه‌ای و تاکید بر ضرورت تبادل‌نظر و رایزنی مستمر میان 2 کشور در راستای تحکیم صلح، ثبات و امنیت در منطقه خواستار احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت کشورهای منطقه شدند.

در ماده 9 تفاهمنامه ذکر شده رؤسای مجالس 2 کشور توافق نمودند به منظور پیگیری توسعه روند مناسبات پارلمانی و ایفای نقشی فعال در زمینه گسترش دیپلماسی پارلمانی، منطقه‌ای و بین‌المللی سالانه یک بار در پایتخت‌های دو کشور تشکیل جلسه دهند.

همچنین در بند 10 این تفاهمنامه آمده است که طرفین با تاکید بر وجود دغدغه‌های مشترک در زمینه گسترش پدیده شوم تروریسم، قاچاق مواد مخدر و ناامنی در منطقه حمایت خود را از گسترش همکاری‌های امنیتی در راستای ایجاد امنیت پایدار در منطقه اعلام داشته و توافق نمودند مجالس دو کشور در این زمینه تبادل‌نظر و گفتگو نمایند.

در ماده 11 آن ذکر شده طرفین با بررسی ظرفیت جهان اسلام تاکید کردند که همه کشورهای اسلامی باید از امکانات خود در جهت تقویت هر چه بیشتر گفتگوی مستقیم مسلمانان با یکدیگر بهره گیرند؛ امری که می تواند مانع از تحقق اهداف دشمنان امت اسلامی در ایجاد حساسیت های مذهبی –طایفه ای شود در این راستا توافق شد که طرفین تلاش لازم را برای تقویت مراودات اندیشمندان و علمای دینی دو کشور از جمله روحانیون مجالس دو کشور به عمل آورند.

در بند 12 این تفاهمنامه گفته شده که روسای مجالس دو کشور ایجاد اختلاف و نزاع میان پیروان مذاهب اسلامی و حمله به پیروان مذاهب اسلامی و مراکز دینی آنها را محکوم کرده و آن را در راستای تضعیف موقعیت و توان جهان اسلامی می دانند و توافق نمودند که تمهیدات مناسب برای جلوگیری از انجام این وقایع تاسف بار را پیشنهاد نمایند.

همچنین در بند 13 این تفاهمنامه نیز آمده است هر دو رئیس مجلس به توافق رسیدند که برای ارتقاء بیشتر اتحاد و هماهنگی بین امت اسلامی همکاری نمایند و نیروهای خارجی را که در صدد به خطر انداختن این اتحاد تحت عنوان مذهب یا قوم گرایی هستند، دفع نمایند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها