امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130653
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حدود یک ماه است که منابع رسانه‌ای در منطقه، از رایزنی کشورهای عضو شورای همکاری ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حدود یک ماه است که منابع رسانه‌ای در منطقه، از رایزنی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) برای تدوین طرحی جدید برای مهار قدرت گرفتن جنبش انصارالله و نیروهای معترض و کنار گذاشتن رئیس‌جمهور انتصابی این کشور خبر می‌دهند (جزئیات بیشتر).

روزنامه مستقل یمنی «الشارع» در خبری به جزئیات بیشتری از این طرح پرداخت؛ طرحی که به نام «طرح دوم ابتکاری شورای همکاری» معروف شده است. «الشارع» نوشت: «عبدالعزیز القنیعیر» فرستاده کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در امور یمن، که به این کشور سفر کرده‌ است، با «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور و سایر گروه‌های سیاسی فعال در این کشور درباره طرح ابتکاری دوم شورای همکاری درباره یمن و ضرورت انتقال سیاسی در این کشور رایزنی خواهد کرد.

حامی اصلی طرح، عربستان

بر اساس این گزارش، عربستان، عمان و امارات، حامیان اصلی این طرح برای مهار جنبش انصارالله هستند که طی یک ماه گذشته، بسیار تلاش کرده‌اند تا طرح مذکور اعلام و اجرایی شود. بر اساس این طرح، در یمن یک دولت فدرال متشکل از 2 اقلیم در شمال و جنوب بر روی کار خواهد آمد و در مدت زمان حداکثر یک سال پس از امضای طرح ابتکاری جدید، انتخابات برگزار می‌شود.

پس از آنکه کارشناسان مسائل یمن فاش کردند که عربستان در پشت پرده حملات القاعده به انصارالله، انفجار خط لوله‌های شمال یمن و استقلال‌خواهی بیشتر منطقه جنوب است، یک منبع آگاه گفت که عربستان سعودی بسیاری از رهبران جنوبی خارج‌نشین را به طرح مذکور متقاعد کرده است اما هنوز «عبدربه منصور هادی» با آن مخالفت می‌کند زیرا به موجب این طرح، دوره انتقالی ریاست جمهوری او به پایان می‌رسد اما وی خواستار تمدید آن است. از سوی دیگر «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور برکنار شده یمن پس از انقلاب 2011، و رئیس حزب «کنگره ملی»، نیز با این طرح مخالف است و آن را مقدمه (تجزیه و) جدایی جنوب از شمال یمن می‌داند.

تقسیم یمن به اقلیم شمالی و جنوبی

بر اساس این طرح، دو دولت کاملا مستقل در شمال و جنوب کشور تشکیل خواهد شد اما ارتش و سیاست خارجه همچنان در حدود اختیارات دولت مرکزی در «صنعا» قرار خواهد گرفت. هر اقلیم اداره امنیت داخلی خود را برعهده خواهد گرفت و منابع طبیعی در هر اقلیم نیز به نسبت 60 به 40 میان آن و دولت مرکزی تقسیم می‌شود.

شورای همکاری خلیج فارس، در پی انقلاب 2011 یمن نیز طرحی ارائه داد که به موجب آن، انقلاب مردمی مهار شد و رئیس جمهور و بستگانش با حفظ مصونیت قضایی‌، صرفا از رأس حاکمیت کنار گذاشته شدند اما همچنان در سایه، به فعالیت خود ادامه دادند تا جایی که معاون رئیس‌جمهور، در یک انتخابات تک نامزده به قدرت رسید. بر اساس این طرح، انقلاب مردم یمن رسما مصادره شد و از ایجاد تغییرات ریشه‌ای در یمن جلوگیری شد تا اینکه تابستان امسال اعتراضات مردمی به رهبری جنبش انصارالله رئیس جمهوری را مجبور کرد تا دولت را منحل و دولتی جدید روی کار بیاورد که تا اندازه‌ای خواست معترضان مردمی مراعات شود.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار