امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۶:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130682
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
«احمد سالم الساعدی»، یکی از رهبران ائتلاف المواطن وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد

«احمد سالم الساعدی»، یکی از رهبران ائتلاف المواطن وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد تاکید کرد که توافق مالی و نفتی بین دولت‌های بغداد و اقلیم کردستان عراق علاوه بر منافع سیاسی و اقتصادی آن برای ملت عراق این کشور را از بن بستی که آخر و عاقبت آن تقسیم عراق بود نجات داد.

الساعدی تاکید کرد: توافق بغداد-اربیل با همه ابعاد آن پیروزی برای دولت عراق و فراکسیون‌های سیاسی حاضر در کابینه بود زیرا این توافق به اختلاف نفتی شش ساله بین دو طرف پایان داد و ما توانستیم در چارچوب های قانونی امور را به وضعیت درست خود بازگردانیم و درآمد حاصل از صادرات نفت اقلیم به خزانه دولت بازگردد و این دستاوردی بزرگ است.

رهبر ائتلاف المواطن تاکید کرد: دولت مرکزی و مقامات اقلیم کردستان عراق نقش بزرگی در رفع بی اعتمادی بین دو طرف داشتند و بر اساس این توافق نفتی سالانه بیش از 30 میلیارد دلار بر اساس صادرات روزانه 250 هزار بشکه نفت اربیل و 300 هزار بشکه نفت خام کرکوک به خزانه دولت واریز می‌شود.

الساعدی تاکید کرد:نفت استخراج شده از میدان‌های کرکوک از طریق خط لوله ساخته شده از سوی اقلیم کردستان عراق و ترکیه، به پایانه جیهان صادر می شود.

مناقشه نفتی اربیل و بغداد از ماه ژانویه ٢٠١٤ آغاز شد و اقلیم کردستان عراق با ساخت خط لوله صادرات نفت مستقل از دولت مرکزی اقدام به ارسال نفت به ترکیه و در پی آن بغداد سهم بودجه این منطقه را به کلی قطع کرد.

رهبر ائتلاف المواطن عراق توافق بغداد-اربیل را دستاورد بزرگ و پیروزی خواند و گفت: اکنون نفت کردستان عراق متعلق به همه ملت عراق است.

الساعدی گفت: توافق نفتی دولت بغداد و کردستان عراق علاوه بر منافع اقتصادی و سیاسی خود، عراق را از قرار گرفتن بر سر دو راهی تجزیه این کشور نجات داد و اکنون زمان فرا رسیدن همه اختلافات و همبستگی ملت عراق فرا رسیده است زیرا اقلیم کردستان بخشی از خاک عراق است و هرگز تجزیه‌ای در کار نخواهد بود.

برای مدت بیش از یک سال دولت مرکزی عراق به دلیل این که دولت اقلیم کردستان خود مستقلا اقدام به فروش نفت می گرفت بودجه عمومی را در اختیار دولت اقلیم کردستان قرار نمی‌داد.

اما بر اساس این قرارداد تازه، دولت اقلیم کردستان عراق روزانه 250 هزار بشکه نفت از میدان‌های نفتی اطراف شهر اربیل از طریق خط لوله به ترکیه صادر می کند و این پروژه به شرکت ملی نفت عراق (سومو) برای انجام معامله با ترکیه تحویل داده شده است و همچنین در حدود 300 هزار بشکه نفت در روز از میدان نفتی در نزدیکی شهر کرکوک به سمت ترکیه صادر خواهد شد و در مقابل دولت اقلیم کردستان عراق 17% بودجه عمومی دولت را دریافت خواهد کرد که بودجه عمومی دولت در سال 2013 حدود 12 میلیارد دلار بود که 17% آن مبلغ 7.6 میلیارد دلار می شود و همچنین قرار است مبلغ یک میلیون دلار اضافه برای هزینه پیشمرگه‌های کرد برای مقابله با داعش صرف گردد.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها