امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۲۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130684
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده آمریکایی «مطالعات راهبردی و بین‌الملل» طی یادداشتی به قلم «آنتونی کوردزمن» ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده آمریکایی «مطالعات راهبردی و بین‌الملل» طی یادداشتی به قلم «آنتونی کوردزمن» تحلیلگر و کارشناس ارشد امور ایران در زمینه «حضور ‌آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و احتمال جنگ ششم منطقه» نوشت: آمریکا در حالی‌که سرگرم مذاکره هسته‌ای با ایران است، خود را برای نبرد با این کشور  آماده می‌کند.

بنابراین گزارش، خطر وقوع نبرد ششم در منطقه بین ایران و آمریکا وجود دارد. ایران هرچند که دشمن برخی دشمنان واشنگتن می‌باشد ولی این‌که بتوان این کشور را دوست تصور کرد بسیار سخت است و تنش‌های  بی‌وقفه ایران در لبنان، سوریه، عراق و حمایت از حماس و شیعیان بحرینی و یمنی موید این مسئله است.

*تهدیدهای موشکی ایران نگران کننده است

بر اساس این گزارش، مذاکرات 1+ 5 هر چند که شاید  تهدید ایران را بکاهد یا تغییری در این مسئله ندهد اما این کشور بی‌وقفه در حال افزایش تهدید‌های موشکی  علیه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است و همچنین با ارتقا توان موشکی، دریایی و هوایی و حملات نامتقارن یا نبرد در عرصه گسترده‌تر جریان صادرات نفت خلیج فارس را تهدید می‌کند.

*اقدام‌های آمریکا در منطقه رفتار ایران را تغییر نداده است

از دیدگاه نویسنده، هرچند که هنوز جنگی رخ نداده ، اما اقدام‌های آمریکا در عراق و سوریه، ایران را مبدل به کشوری دوست نکرده است. ایران خواهان افزایش نقش خود در خاورمیانه است و هرگونه ضعف در اداره وضعیت منطقه به متحدان عرب آمریکا و همچنین ترکیه لطمه وارد خواهد کرد.

بنابراین از لحاظ تئوری هر کشوری در منطقه چه سنی چه شیعه و چه عرب چه فارس باید در مسیر ثبات منطقه گام بردارند اما در واقع این مسئله بعید است که عملی شود.

*آمریکا به‌آرامی در حال افزایش توان نظامی خود در خلیج فارس است

در بخش دیگر این گزارش تحلیلی آمده است: دولت اوباما هیچ تصویری شفافی را در ارزیابی صحیح از تعامل با ایران نشان نداده است و تنها موارد ناچیزی را به نمایش گذاشته است. اما دولت آمریکا به آرامی در حال تقویت نیروهای خود در خلیج فارس است و به مجموع قوای خود در منطقه از لحاظ دفاع موشکی، نیروهای ویژه و مجموعه‌ای از موشک‌ها و موارد دیگر افزوده است.

*تقویت نظامی کشورهای عرب در راستای مقابله با ایران

همچنین میزان تلاش واشنگتن در حمایت از متحدان عرب خلیج فارس نمادی از آماده سازی برای نبرد در منطقه است. قراردادهای چند ده میلیارد دلاری با امارات متحده عربی و عربستان سعودی و انتقال سلاح و مهمات به این کشورها و ادامه خرید سلاح‌های بازدارنده حکایت از تلاش برای وارد شدن به کسب قابلیت در مسیر نبردی عظیم می‌باشد.

*برای آمریکا حفظ امنیت انرژی منطقه بسیار حیاتی است

در بخش دیگر این یادداشت آمده است:‌ حضور آمریکا در مذاکرات 1+ 5 با ایران البته به طور مطلق به مفهوم تکرار نبرد همانند آنچه که پیشتر در افغانستان یا عراق اتفاق افتاد نیست اما وقوع ماجرای 11 سپتامبر  و وابستگی آمریکا به ایمنی اقتصاد جهانی و جریان امن انتقال نفت نشانگر این است که آمریکا حفظ منافع حیاتی خود را در وجود امنیت و آرامش در منطقه  و همکاری با متحدان منطقه‌ای می‌بیند.

*احتمال اتخاذ گزینه‌های دشوار از سوی اوباما

در بخش پایانی این گزارش آمده است: به نظر می‌رسد اوباما امید کمی در رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران دارد و دولت این کشور نیاز دارد تا اتخاذ گزینه‌های سخت را نیز نشان دهد و تصمیم‌های مناسبی اتخاذ کند و بگوید که تحلیلگران مناسبی را در اختیار دارد که می‌توانند به موفقیت‌های جالبی دست یابند. هم‌اکنون مذاکرات 1+5 که آمریکا نیز در آن مشارکت دارد بدون سرانجامی قابل پیش بینی است و بیانگر خطر‌های بسیاری برای آمریکا است که تا این تاریخ هدایت آن را برعهده دارد.
انتهای پیام/ 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار