امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130694
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام محمد سعیدی در برنامه شب آسمانی شبکه قرآن و معارف سیما بیان داشت: همان طور که در علم پزشکی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام محمد سعیدی در برنامه شب آسمانی شبکه قرآن و معارف سیما بیان داشت: همان طور که در علم پزشکی ممکن است بعد از مدتی گفته شود که مثلا فلان دارو عوارض جانبی زیادی دارد و نباید از این پس از آن استفاده کرد در علم روانشناسی نیز این اتفاق می‌تواند صورت بگیرد، چه بسا این که علم روانشناسی از آن جهت که به ابعاد روحی انسان توجه دارد بسیار گسترده‌تر از جسم باشد.

وی ادامه داد: بنابراین ما به نسخه‌ای نیاز داریم که تاریخ مصرف نداشته باشد و مطابق با فطرت انسان نوشته شده باشد این یعنی روانشناسی الهی و خدایی. ممکن است در علم روانشناسی نیز روش‌هایی را به کار برده باشیم که عوارض خطرناکی در پی داشته است. نباید کار به جایی برسد که مشاوره‌ها در حقیقت حکم وکیل را داشته باشند و خودخواهی را ترویج دهند به طوری که مردم به جای اصلاح خود تنها به دنبال گرفتن حق باشند.

مهدی اسماعیل تبار در ادامه برنامه و صحبت‌های حجت الاسلام سعیدی گفت: در طی 30 سال گذشته دشمنی‌ها با کشور ما زیاد بوده است و این بار روانی خانواده‌ها را بالا برده و لذا شاهد تغییر نظام ارزشی خانواده‌هایمان هستیم به طوری که برای خانواده‌ها الویت‌ها تفاوت پیدا کرده است.

وی با بیان این مطلب که در حال حاضر تنها کشوری که 145 شبکه ماهواره‌ای در تلاش‌اند تا سبک زندگی خاصی را به آن عرضه کنند ایران است گفت: اشتباه است اگر فکر کنیم که کشور ما بیشترین بودجه را برای مقابله با تهاجم فرهنگی می‌گذارد کشوری مانند فرانسه بودجه و هزینه بیشتری را برای این موضوع در نظر می‌گیرد و برای این موضوع اهمیت زیادی قائل است.

اسماعیل‌تبار اضافه کرد: در فرانسه اگر یک مجری در برنامه خود به جای کلمه‌ای فرانسوی انگلیسی به کار ببرد بالاترین جریمه را نصیب خود کرده است  زیرا آن ها برای هویت خود ارزش بسیار بیشتری قائل هستند. چرا باید کار ما به جایی برسد که یک خانواده ایرانی به یک برنامه ماهواره‌ای تماس بگیرد و مشکلش را با یک روانشناس اروپایی مطرح کند، یکی از دلایلش این است که ما متناسب با مشکلاتمان روانشناس متعهد نداریم.

حجت‌الاسلام محمد سعیدی نیز با اشاره به این مطلب که دنیای غرب و تهاجم فرهنگی دغدغه‌ها را تغییر داده گفت: روانشناسان و کسانی که در کسوت مشاوره قرار می‌گیرند باید از مسیر علوم اسلامی عبور کنند اگر پشتوانه روانشناسی‌ها سخنان اهل بیت(ع) باشد بی شک اشخاص جواب خواهند گرفت.

وی تصریح کرد: عده‌ای می‌گویند در آموزه‌های اهل بیت مطالب مربوط به روانشناسی را ندیده‌ایم باید به این افراد گفت شما خوب جستجو نکردید در حالی که ریز به ریز این نکات در آموزه‌های اهل بیت(ع) پاسخ داده شده است.

اسماعیل‌تبار در پایان برنامه بیان داشت: جامعه روانشناسی ما باید بپذیرد که نسخه قال فروید و قال یونگ و قال ... برای جامعه شرقی ایران که حوزه و مهد تمدن است فایده‌ای نخواهد داشت.در حقیقت با چنین گذشته درخشانی این ما هستیم که باید سبک زندگی درست را به غربی‌ها بیاموزیم نه آن ها به ما.

وی در پایان با تأکید بر این مطلب که اسلام و تربیت اسلامی رفتار مدار است، خاطرنشان کرد: همان طور که در فیزیک هسته‌ای و در والیبال ثابت کردیم که "ما می‌توانیم" باید در روانشناسی نیز به این نقطه برسیم البته جوانان این رشته نیز به این سمت در حرکت هستند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها