امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۲۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130761
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
  حبیب مفخم متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارکرد: اهمیت اقدامات توانبخشی ریوی به حدی است که در غالب ...

  حبیب مفخم متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارکرد: اهمیت اقدامات توانبخشی ریوی به حدی است که در غالب پروتکل‌های کشورهای توسعه یافته اگر فردی اقدامات توانبخشی را انجام ندهد از لیست پیوند حذف می‌شود چرا که تمام پروسه درمان فرد متأثر از برنامه توانبخشی ریوی است.

وی تصریح کرد: امروزه در درمان کلیه بیماری‌های تنفسی مزمن، توانبخشی ریوی جزء لاینفک درمان است و به محض اینکه فردی دچار علائم تنگی نفس می‌شود پروتکل درمان توانبخشی ریوی آغاز می‌شود و فرد باید وارد پروسه توانبخشی شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تأکید کرد: اگر توانبخشی ریوی قبل و پس از پیوند ریه انجام نشود فرد بیمار شانس زیادی برای بلند شدن از بستر بیماری و تنفس طبیعی نخواهد داشت و این مسئله به حدی حائز اهمیت است که این بیماران خیلی زود جان خود را از دست می‌دهند.

مفخم خاطرنشان کرد: زمانی که در تیم پیوند ریه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان مسیح دانشوری بودم به چشم می‌دیدم بیمارانی که از توانمندی کافی برخوردار نبودند تا اقدامات توانبخشی را انجام دهند یا همکاری لازم برای انجام این برنامه‌ها را نداشتند زود جان خود را از دست می دادند.

وی افزود: این در حالی است که بیمارانی که اشتیاق بیشتری برای شرکت در برنامه توانبخشی ریوی و اجرای دستورالعمل های آن داشتند تاثیر بسیار چشمگیری در نتایج پیوندشان دیده می‌شد.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یکی از مسائل اساسی بیماران پس از پیوند ریه را به راه افتادن هرچه سریعتر و ترخیص از بیمارستان به منظور مصونیت از گزند عفونت‌های فرصت طلب در بیمارستان است که برای این ترخیص فرد باید بتواند یک طبقه از پله‌ها بالا رود در غیر این صورت شرایط ترخیص را نخواهد داشت که این به معنای افزایش ریسک ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار