امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130771
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح تحقیقاتی و

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح تحقیقاتی و حفاظتی جدید یوزپلنگ آسیایی، اظهار داشت: این طرح تحقیقاتی و حفاظتی زیر نظر «شان مک کوئن» از متخصصین شاخص بین المللی در حوزه گربه‌سانان که از ایرلند راهی ایران شده و اکنون ناظر بر انجام صحیح این تحقیقات است، قرار دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه این سازمان در خصوص حفاظت از تنوع زیستی کشور وظایفی دارد که یکی از مهمترین آنها حفاظت از گونه‌های حیات وحش است، گفت: کشور ما دارای گونه‌های متنوع جانوری است که بعضی از آنها در معرض تهدید بوده و نیازمند رسیدگی و برنامه‌های حفاظتی ویژه هستند.

وی با اشاره به تلاش‌های دفتر حیات وحش معاونت محیط زیست طبیعی سازمان برای تدوین برنامه‌های لازم در این زمینه گفت: در حال حاضر مراکز نگهداری و حفاظت از گونه‌های حیات وحش مثل گورخر آسیایی، هوبره، گوزن زرد و مرال وجود دارد و اخیرا نیز ایستگاه تحقیقات و حفاظت از یوزپلنگ آسیایی راه اندازی شده است.

حال دلبر و کوشکی خوب است و زیر نظر دامپزشک متخصص به سر می‌برند.

ابتکار با اشاره به بازدید اخیرش از این ایستگاه تحقیقاتی و ورود دو یوزپلنگ به آن برای آغاز یک طرح جدید گفت: این کار بعد از مدت‌ها مطالعه و تدوین برنامه با همکاری و نظارت مشاور بین المللی آغاز شده و وی در کنار کارشناسان ایرانی تمام مراحل زنده‌گیری، انتقال و رهاسازی یوزپلنگ‌ها را زیر نظر دارند. حال هر دو یوزپلنگ خوب است و هر دو براساس نظر دامپزشک متخصص در سلامت به سر می برند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد که این تحقیقات کم نظیر همزمان مستندسازی نیز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در این کار تحقیقاتی در مرحله اول می‌بایست نسبت به حفاظت و نگهداری صحیح از این دو حیوان تدابیر کافی اندیشیده شود، از رسانه ها و دوستداران حیات وحش خواست تا برای حفظ امنیت و آسیب‌هایی که ممکن است حضور جمعیت در روند این تحقیقات ایجاد کند از اطلاع رسانی در خصوص محل دقیق اجرای آن خودداری کنند.

ابتکار با اشاره به اینکه گمانه زنی‌ها در این مورد دقیق نبوده است، یادآوری کرد که موفقیت تحقیقات در مورد دلبر و کوشکی با دوری از فضاسازی‌های خبری و هیجانی ممکن خواهد بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در مورد خرس سیاه و پلنگ نیز برنامه ریزی‌های اولیه و تخصصی در معاونت محیط زیست طبیعی سازمان انجام شده که به زودی در آن زمینه‌ها نیز اطلاع رسانی کافی صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار