امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130781
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
غلامرضا فروغی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به آسیب شناسی مطبوعات محلی پرداخت و اظهار داشت: اگر مروری ...

غلامرضا فروغی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به آسیب شناسی مطبوعات محلی پرداخت و اظهار داشت: اگر مروری به نیم قرن گذشته بیندازیم روزگاری را به یاد خواهیم آورد که کوی و برزن کشور در انتظار دو روزنامه کیهان و اطلاعات ساعت‌ها منتظر اتوبوس یا قطار و حداکثر بار هواپیما بودند.

 

وی ادامه داد: روزنامه‌ها معمولاً یک روز بعد به شهرهای ما می رسید. عادت کرده بودیم اخبار سوخته شده در تهران را یک روز بعد بخوانیم .اما حالا در شرایطی که «تازگی»به عنوان عالی‌ترین ارزش از میان ارزش‌های هفت‌گانه خبری ،دنیای اطراف ما را به شدت تحت الشعاع قرار داده، نمی‌دانیم چگونه خود را با چنین روندی تطبیق دهیم.

 

وی گفت: حالا دیگر مقوله مطبوعات در تحول تکنولوژی،گیر افتاده است. وقتی که با یک گوشی تلفن و در کمتر از لحظه می‌توان رویدادی را به ثبت رساند انعکاس آن حداقل در 24 ساعت بعد در مطبوعات کشور نمی‌تواند در رقابتی پایاپای برای مخاطبی که در عطش یافتن آخرین اخبار له له میزند،جذاب باشد.

سخنگوی اتحادیه مطبوعات محلی کشور افزود: در این میان مطبوعات محلی فارغ از همه معضلات عمومی دارای تنگناهای ویژه‌ای هستند که شاید کم توجهی به آنها ظرف سال‌های گذشته این رسانه را روزبه روز لاغر و فرتوت کرده باشد.

 

وی ادامه داد: بدین ترتیب اگر بخواهیم ضرورت تشکیل اتحادیه مطبوعات محلی را وجود این تنگنا فرض کنیم امید داریم با حضور گسترده مدیران و مسئولان نشریات شاهد تحولی برای یافتن جایگاهی در خور و شایسته باشیم. یقیناً همبستگی و حضور همه آحاد مطبوعات محلی می‌تواند چرخه آنها را به سمت و سویی منطقی، بازسازی کند.

وی متذکر شد: با چنین شرایطی و با توجه به مشکلات پیش‌روی مطبوعات محلی تشکیل اتحادیه مطبوعات محلی ضروری به نظر رسید.

فروغی‌نیا چالش اقتصاد را مهمترین چالش پیش‌روی مطبوعات محلی عنوان کرد و بیان داشت:مهمترین چالش پیش روی مطبوعات محلی در حال حاضر عدم توازن میان درآمد و هزینه است.

 

وی افزود: به گونه‌ای که مفهوم روزنامه به معنای واقعی کلمه در حال افول بوده و شناسنامه روزنامه به واقعیت هفته نامه تبدیل شده است. افزایش هزینه‌های پرسنلی (شامل: حقوق و مزایا و بیمه)، لیتوگرافی، چاپ، کاغذ و توزیع در مقایسه با مجاری درآمدزا که عمدتاً از طریق انتشار آگهی‌های دولتی است روزبه‌روز رابطه‌ای نامتوازن یافته و کفه هزینه در برابر تابع درآمد بشدت سنگین می‌کند. چالش اقتصاد درحال حاضر روزنامه داری را بشدت در مقابل روزنامه نگاری قرار داده و از هم راستایی به زاویه‌ای بس بزرگ و معنادار تبدیل کرده است.

وی همچنین با اعلام دیگر تبعیض دیگر مشکل مطبوعات محلی است، ادامه داد: سالهاست احساس تبعیض در درون مطبوعات محلی از جمله عواملی است که از بروز و بلوغ اعتماد به نفس در آنها در مقایسه با نشریات پایتخت مانعی اساسی شده است.

 

فروغی نیا گفت: این احساس با نحوه توزیع یارانه‌ها و امکانات و نبود تشکیلاتی که بتواند حافظ منافع آنها باشد، به اوج خود رسیده است. ظرف سال‌ها این احساس در مراجعه حضوری با مسئولان ذیربط به ویژه مدیران کل فرهنگ و ارشاد استانها و همچنین معاونت مطبوعاتی به کرات بر زبان جاری شده اما به نظر می‌رسد تاکنون نتوانسته به اعتماد متقابلی منتج شود.

سخنگوی اتحادیه مطبوعات محلی کشور در ادامه بیان داشت: امکانات محلی از دیگر مشکلات پیش‌روی مطبوعات محلی است به طوری که در حال حاضر بسیاری از نشریات از امکانات محلی چاپ و انتشار بی‌بهره اند لذا علیرغم بعد مسافت بالاجبار انتشار آنها را می‌بایستی از طریق پایتخت به انجام برسانند . همین مساله ظرف سال‌های گذشته باعث دیر رسیدن نشریه و از دست رفتن بازار فروش و همزمان بالا رفتن قیمت تمام شده محصول شده است.

وی اضافه کرد: صدور گسترده مجوزهای نشریات در صورتی که توازنی مقبول میان کمیت و توانایی جذب آگهی و همچنین فروش آنها وجود می داشت بخوبی می‌توانست تنوع اندیشه و افکار و تمایلات مخاطبین را پوشش دهد اما زمانی که توازن مقبولی میان تعداد مخاطبین محلی، ظرفیت تولید آگهی و فروش با یکدیگر هماهنگی و همسانی نداشته باشد خودبه خود آنتی تزی علیه هدف اولیه خواهد بود. بنابراین شیوه نامه‌ای که بتواند تعادلی منطقی میان تعداد مخاطبین و تکثر مورد نیاز مناطق را تعیین کند، خودبه خود می‌تواند از ایجاد تعداد کثیری نشریات ناتوان از انتشار و لاجرم به صورت "کپی پیست" جلوگیری کند.

به گفته فروغی نیا؛ بی تردید چالش کمیت نشریات در درازمدت موجب ورشکستگی و عدم انتشار به هنگام بسیاری از آنها را شکل خواهد بخشید و هدف اولیه قانونگذار به ضد خویش تبدیل خواهد شد.

وی همچنین بیان داشت: رقابت در حقیقت می‌تواند از مهمترین ابزارهای رشد مطبوعات باشد اما فقدان ارتباط لازم میان مطبوعات محلی و انتقال تجارب لازم هر یک از آنها را در دایره‌ای تنگ به داشته‌های حداقل خویش راضی کرده است.

 

وی ادامه داد: فاصله میان برخی نشریات پایتخت با واقعیت‌های موجود در استان‌های کشور این تفاوت را به رقابتی نابرابر تبدیل کرده در حالی که در برخی از مناطق وجود استعدادها و قابلیت‌های انسانی در صورت وجود بستر لازم می‌تواند شکوفه‌های زیادی را در عرصه مطبوعات به بار نشانده و خلاقیت‌های آنها را در معرض بهره‌برداری ملی قرار دهد.

سردبیر روزنامه صبح کارون در ادامه سخنان خود بیان داشت: واقعیت این است که بسیاری از دست اندرکاران صرفاً بر اساس اندوخته‌ها و تجارب فردی توانسته‌اند پله‌هایی از صعود را طی کنند. در حالی که پرورش استعدادهای آماده شکوفایی با وجود آموزش‌های لازم می‌تواند فاصله‌ها را کاسته و فرصت را در اختیار دست اندرکاران و نویسندگان و خبرنگاران محقق کند. بدین ترتیب انگیزه و شوق را در این مجموعه‌ها افزون‌تر خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برخی استان‌ها سال‌های متمادی است از وجود یک دوره آموزش روزنامه‌نگاری بی‌بهره مانده‌اند در حالی که بدون وجود آموزش امکان آزمون و خطا به شدت افزایش یافته و باعث گرفتاری و مشکلات اجتماعی و فرهنگی و حتی قضایی برای همکاران ما خواهد شد.

وی سازماندهی و تشکیلات را در ادامه چالش کمیت نشریات، رقابت و آموزش عنوان کرد و بیان داشت: متأسفانه ظرف سال‌های گذشته هیچگونه تشکیلاتی که بتواند از حقوق اولیه جامعه مطبوعاتی به ویژه مطبوعات محلی دفاع کند وجود خارجی نداشته است.

 

وی ادامه داد: چنین رویداد تلخی باعث شده تا شکاف عمیقی میان داشته‌های عده‌ای و ناداشته‌های گروه کثیری از مطبوعات حاصل آید. نتیجه این نقیصه رانت‌های آنهایی شد که توانستند خود را به حوزه ارتباطات مرکزی نزدیک و از آن بهره‌مند شوند.

 

فروغی نیا گفت: از این حیث ضروری است ضمن سازماندهی لازم توانایی های نیروهای محلی شناسایی و امکانات اتحادیه مطبوعات محلی از مجموعه چنین داشته‌هایی شکاف‌های موجود را به حداقل برساند. بی تردید چنین تشکیلاتی با اتکا به اعتماد مسئولان ذیربط در معاونت مطبوعاتی وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی قادر است از مجموعه حقوق مطبوعات محلی دفاعی شایسته کند و آنها را در حصول جایگاهی در خور مساعدت کند.

فروغی‌نیا با اشاره به وجود چالش شخصیت و استقلال، ادامه داد: فقدان تشکیلات و نداشتن ارتباط سازمانی با مرکزیت قدرت شرایطی را به گونه‌ای رقم زده که بسیاری از نشریات با توجه به ارتباط ویژه و انفرادی به دنبال یافتن راهی برای بقاء حداقل خویش باشند.

 

وی گفت: اتصال به شرکت‌ها، سازمان‌ها و مدیران محلی برای سرا پا نگهداشتن نشریه از عوارض فقدان چنین تشکیلاتی بوده است به گونه‌ای که در حال حاضر و با کمال تأثر برخی از مطبوعات محلی به بلندگوی ادارات و توجیه کننده رفتارهای مدیران تبدیل شده‌اند.

 

وی ادامه داد:‌یقیناً هیچیک از مطبوعات محلی علاقه‌ای به سرپوش نهادن بر ضعف‌ها و مشکلات موجود در حوزه خویش را ندارد اما عملاً وقتی بحث حیات نشریه در میان باشد شخصیت و استقلال مطبوعه خود را فدای آن کرده به گونه‌ای که برخی به بولتن داخلی ادارات تبدیل می‌شوند.

 

فروغی نیا گفت: این آسیب رفته رفته با کم شدن تعداد آگهی‌ها و گزارشها و همچنین سیاست عمومی کشور در جهت خصوصی سازی شرکت‌ها و کارخانه‌های دولتی به فرتوت شدن مطبوعات و از دست رفتن شخصیت و استقلال آن سوق یافته است.

به گفته سخنگوی اتحادیه مطبوعات محلی، آسیبی که به جای رشد و بلوغ و اعتلای فرهنگ انتقاد و شجاعت تبدیل به ریاکاری و تملق خواهد شد و به تدریج فاصله مخاطبان اصلی یعنی شهروندان را از رسانه مذکور بیشتر می‌کند.

سردبیر روزنامه صبح کارون چالش سرعت و تکنولوژی را به عنوان آخرین معضل پیش‌روی مطبوعات محلی عنوان کرد و گفت: سرعت روز افزون بلکه ساعت به ساعت تکنولوژی به همان اندازه که قیمت تمام شده محصولات فرهنگی را کاهش گسترده بخشیده بر حذف کاغذ نیز دامن زد به گونه‌ای که در حال حاضر تیراژ نشریات روز بروز و بواسطه وجود فضای وسیع مجازی و سرعت انتقال اخبار قابل مقایسه با تعداد بازدیدکنندگان سایت‌های اینترنتی نیست.

 

وی ادامه داد: چالش اصلی و اساسی در خصوص وضعیت مطبوعات به شرایط بهره‌مندی جامعه از فضای مجازی باز می‌گردد. بنابراین نیاز به همفکری برای تغییر شیوه کار مطبوعاتی و تطبیق با شرایط نوین امری بسیار مهم و شاید مهمترین دغدغه مطبوعات محلی باید باشد زیرا عدم توجه به آن عملاً هر یک از مطبوعات استان‌ها را به ورطه و سراشیبی مرگی زودرس هدایت خواهد کرد.

 

فروغی نیا گفت: از این جهت رویکرد اتحادیه مطبوعات محلی یقیناً در شناخت زمینه‌های بهره‌برداری از عوامل تکنولوژیک برای سوق بخشیدن به شرایط بهبود و فربه شدن مطبوعات امری بی‌بدیل و بسیار قوی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها