امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۱۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13079
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۲۱
تعداد بازدید: 121
به گزارش خبرگزاری فارس، شبکه خبری «فاکس نیوز» در گزارشی با عنوان «تظاهرات برای حفاظت از یک درخت در ترکیه به جنگ علیه حاکم مستبد تبدیل شد»، به تحلیل ...

به گزارش خبرگزاری فارس، شبکه خبری «فاکس نیوز» در گزارشی با عنوان «تظاهرات برای حفاظت از یک درخت در ترکیه به جنگ علیه حاکم مستبد تبدیل شد»، به تحلیل تظاهرات علیه سیاست های دولت آنکارا پرداخت.

در این گزارش آمده است: مجموعه ای از حوادث در میدان تقسیم استانبول در طول هفته جاری به ما نشان داد که دولت «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه به سختی در تلاش است تا هر گونه مقاومتی که منجر به گرفتاری آنکارا در مسیر حفظ قدرت نهایی اش می شود را تضعیف کند و در هم بشکند و تنها جهل است که باعث می شود چنین حقیقتی نادیده گرفته شود.

فاکس نیوز در اشاره به اینکه چه عاملی منجر شد تظاهرات در ترکیه به مرحله فعلی اش برسد، نوشت: این تظاهرات با درختان یک پارک شروع شد اما اردوغان احساس کرد که تخریب این پارک ضرورت دارد. مردم به سمت پارک شتافتند تا اعتراض خود را به تخریب آخرین فضای سبز در قلب استانبول که به این شهر زندگی می بخشد، اعلام کنند.

آنچه که مردم پیشتر به آن توجهی نمی کردند ناگهان به یک راهپیمایی گسترده تبدیل شد و این تظاهرات نیز با استفاده پلیس ترکیه از گاز اشک آور و اسپری فلفل در حمله به معترضان مختل شد.

فاکس نیوز در ادامه این گزارش آورده است که دلایلی که مردم عادی ترکیه را به معترضان نقاب دار تبدیل کرد، به زمانی قبل تر از این دو هفته اخیر باز می گردد. از زمان ورود حزب حاکم اردوغان، حزب عدالت و توسعه، اکثریت مردم ترکیه نگران چگونگی تغییر مسیر زندگیشان به سمت سیستمی سیاسی مورد نظر اردوغان بوده اند.

بر اساس این خبر، نتیجه سیستمی که اردوغان در پیش گرفت، این بود که اکثریت اعضای حزب او در پارلمان ترکیه مطابق با خواست نخست وزیر کشورشان، قدرت رای موافق یا مخالف به هر موضوعی را در دست گرفتند و قانون و پلیس ترکیه نیز مسیر هر گونه گرفتاری احتمالی برای دولت را هموار کردند.

اردوغان ترس را در 49 درصد از جمعیت مردم ترکیه که به نفع حزب او رای نداده بودند، تدریجی القا کرد و به این ترتیب، گفتن یک کلمه و یا یک اظهارنظر در این کشور منجر به بازداشت و زندانی شدن خیلی ها شد و این سرنوشت بسیاری از کسانی بودند که تلاش کردند نگرانی ها و مخالفت های خود علیه دولت را ابراز کنند.

اقدامات اخیر دولت آنکارا از جمله دیکته کردن همه چیز از فروش الکل گرفته تا حق سقط جنین خانوارها و در عین حال ادامه دادن پروژه های ساخت و ساز بدون مشورت با دست اندرکاران، باعث شد مردم ترکیه دیگر نتوانند تحمل کنند.

به این ترتیب بود که جمعیت معترضان برآشفته شدند و این در حالیست که اردوغان یا معترضان را به عنوان دزد خطاب می کند و آنها را نادیده می گیرد و یا آنها را به آلت دست سازمان های تروریستی خارجی می نامد. علاوه بر این، تمام آن چیزهایی که برای مردم ترکیه غیر قانونی بود، ناگهان برای پلیس این کشور قانونی شد.

بر اساس این گزارش، عصر جدید تکامل استبداد دولت ترکیه در حال حاضر کاملا خود را نشان داده است. رسانه ترکیه که تظاهرات را نادیده می گرفت، ناگهان شروع به پوشش خشونت های ادعایی معترضان و دخالت پلیس می کند. علاوه بر این، پلیس ترکیه به وزارت دادگستری این کشور حمله کرده و تعدادی از وکلای مدافع و دادستان ها را دستگیر کرده است و این اقدامی است که در قانون به شدت منع شده است.

فاکس نیوز نوشت: با این حال، هنوز هم خیلی از مردم ترکیه قاطعانه ایستاده اند و نمی توان منکر تاثیرات مثبت جنبش مخالفان دولت آنکارا بود؛ اول اینکه ایمان مردم ترکیه احیا شده است. بسیاری از ما دیگر تصور نمی کردیم که مقاومت امکان پذیر باشد و فکر می کردیم که رها کردن کشور تنها راه حل است اما این جنبش شوق و شور مردم را تحریک کرد و آن را با آرزوی احیای آزادی های کلام و زندگی در هم آمیخت.

در ادامه این گزارش آمده است: مردم از انتقاد و یا تمسخر اردوغان می ترسیدند و چنین اقداماتی نهایتا به دادگاهی شدن فرد ختم می شد. بنابراین، این آزادی نسبی منجر به از بین رفتن غباری شد که مدت ها روی احساس شوخ طبعی مردم ترکیه نشسته بود و مردم مدت ها بود که می خواستند آن را ابراز کنند. مردم امروزه تلاش می کنند تا تضاد رو به رشدی را که اردوغان بر کشور تحمیل کرده است را اصلاح کنند.

بر اساس این گزارش، آنچه زمانی تظاهرات برای حفاظت از یک درخت بود، به جنگی علیه یک حاکم مستبد تبدیل شده است که متوقف نمی شود و مردم حقوق خود را می خواهند همانطور که این حقوق در قوانین دموکراسی آمده است.

فاکس نیوز نوشت که آنچه قطعا وجود دارد این است که مردم ترکیه دیگر ترسی برای ابزار آزادی خود ندارند و در مقابل سوزش گاز فلفل بی حس شده اند و دیگر چوب خوردن برایشان اهمیتی ندارد. هیچ کس از مردم ترکیه تا زمانیکه حقوق آنها احیا شود، از مسیر خود صرف نظر نخواهد کرد.

تظاهرات ضد دولتی در ترکیه از تاریخ 27  ماه مه سال جاری میلادی در اعتراض به سیاست های نوسازی دولت آنکارا آغاز شده و تاکنون ادامه دارد و با سرکوب های خشونت بار پلیس این کشور و بازداشت هزاران معترض و اقدام به خودکشی چندین مامور پلیس همراه بوده است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها