امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۱:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130805
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، بنابر اعلام مرکز مطبوعاتی نهاد ریاست جمهوری قرقیزستان، «الماس‌بیک ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، بنابر اعلام مرکز مطبوعاتی نهاد ریاست جمهوری قرقیزستان، «الماس‌بیک آتامبایف» طی یک بازدید رسمی از کشورهای عربی به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر سفر کرد.

آتامبایف در چارچوب این سفر، دیدارهایی با سران دولت‌های عربی، مدیران ساختارها و همچنین با مقامات عالی‌رتبه برخی سازمان‌ها انجام می‌دهد.

بنا به گفته این منبع، در این دیدارها وضعیت فعلی و چشم‌انداز روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی، تجاری و اقتصادی، فرهنگی و انسانی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

در این خصوص کارشناسان داخلی و خارجی معتقدند که سفر غیرمنتظره آتامبایف به کشورهای عربی را نمی‌توان به طور ویژه به برقراری یک روابط دیپلماتیک بین قرقیزستان و این کشورها مرتبط دانست هرچند که مرکز مطبوعاتی مذکور ماهیت این سفر را تجاری اعلام کرده‌ است.

در این رابطه «سرگئی ماسائولف» مدیر مرکز «مطالعات پیشرفته» در مصاحبه با پایگاه خبری «vesti.kg» عنوان کرد: برقراری ارتباط با لایه‌های مختلف اقتصادی به صورت یک عرف برای سران کشورها و دولت‌ها درآمده است.

* بیشکک به دنبال ایفای نقش در بازی «کارت نفت» نیست

وی بر این باور است که قرقیزستان به نوعی می‌خواهد در بازی بازیگران عمده سیاسی «کارت نفت» ایفای نقش کند.

ماسائولف این فرضیه را که رئیس جمهور پس از این گام در یک سمت‌وسوی خاص در زمینه نفت بازی خواهد کرد را درست نمی‌داند زیرا در حال حاضر اوپک نمی‌تواند سهمیه تولید خود را کاهش دهد و در این رابطه آمریکا با کسانی که خود تولیدکننده نفت هستند، در حال مبارزه می‌باشد.

وی معتقد است اگر عربستان سعودی تولید نفت خود را کاهش دهد، در آن هنگام فضای آزاد برای تأمین نفت فراهم خواهد شد اما حداقل در میان‌مدت سعودی‌ها این کار را انجام نخواهند داد.

* قرقیزستان سیاست چندجانبه‌گرایی را ادامه می‌دهد

به گفته این کارشناسان، سفر آتامبایف به کشورهای عربی بیشتر بیانگر این واقعیت است که قرقیزستان همچنان روابط چندجانبه‌گرایانه خود با دیگر کشورها را حفظ خواهد کرد که این مسئله ممکن است یک مسیر عمومی در منطقه‌ای دیگر باشد.

وی تصریح می‌کند: آتامبایف اخیرا اظهار داشته بود که قرقیزستان سیاست چندجانبه‌گرایی را ترک نخواهد کرد و در حقیقت همین‌طور است چراکه این امر انعطاف بیشتری را ممکن می‌سازد.

ماسائولف عنوان می‌کند که باید در مورد سیاست چندجانبه‌گرایی قرقیزستان همه موارد از جمله همسایگان و سایر شرکای کشور را در نظر گرفت که این تنها مسیر ممکن برای بقا و توسعه کشور است.

* «ریاض» و سرمایه‌گذاری ایدئولوژیکی در قرقیزستان

این کارسناسان در مورد خاورمیانه بویژه عربستان سعودی نیز عنوان کرد: این کشور سهم قابل‌توجهی را به قرقیزستان اختصاص داده است و «ریاض» از نظر ایدئولوژی و مذهبی بر روی این کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

وی ادامه می‌دهد: در واقع، بخش قابل‌توجهی از مساجد در قرقیزستان در سال‌های اخیر ساخته شده‌اند که توسط عربستان سعودی تأمین مالی می‌شوند.

این تحلیلگر تصریح کرد: این احتمال وجود دارد که رئیس جمهور با سفر به این کشور به دنبال توسعه این جنبه از روابط دوجانبه باشد.

با این وجود، تحلیلگران مسائل سیاسی سفر رئیس جمهور قرقیزستان به کشورهای عربی را بیشتر با جنبه‌های اقتصادی و با هدف جذب سرمایه‌گذاری برای توسعه کشور ارزیابی می‌کنند.

در این رابطه برخی منابع از اعلام آمادگی عربستان سعودی برای سرمایه‌گذاری کلان در بخش‌های مختلف اقتصادی در قرقیزستان خبر می‌دهند.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها