امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130808
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
دیوید بن گورین موسس رژیم اشغالگر قدس در سرزمین فلسطین جمله معروفی دارد با این مضمون: "‌ آغاز زوال اسرائیل زمانی خواهد بود که اولین شکست بر ...

دیوید بن گورین موسس رژیم اشغالگر قدس در سرزمین فلسطین جمله معروفی دارد با این مضمون: "‌ آغاز زوال اسرائیل زمانی خواهد بود که اولین شکست بر او تحمیل شود». توگویی او چقدر در گفتارش صادق بوده است چه اینکه از زمان عقب نشینی اسراییل از جنوب لبنان در سال 2000 م به دست توانمند جنبش حزب الله لبنان  این رژیم غاصب یکی پس از دیگری ضرباتی دریافت می کند و تقریبا عاجز از تحقق یک پیروزی و لو ظاهری است.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه خبری تحلیلی الوقت در یادداشتی تحت عنوان « جنگ غزه همچنان داخل اسراییل را داغ می کند» نوشت: پیامدهای جنگ پنجاه روزه علیه غزه که صهیونیستها بر ان عملیات صخره سخت و گروههای مقاومت «العصف الماکول» نام نهادند همچنان بر وضعیت داخلی اسراییل وجود دارد. از شکست سیستم موسوم به گنبد اهنین که قرار بود امنیت را برای شهرک نشینان به ارمغان آورد و افزایش حالت یاس، نومیدی و سرخوردگی در بین نظامیان اسراییلی شرکت کننده در این جنگ که در برخی به خودکشی انجامید گرفته تا درگیریهای داخل کابینه ائتلافی بنیامین نتانیاهو که به فروپاشی این حکومت و انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام همگی بخش هایی از پیامدهای شکست اسراییل در جنگ غزه محسوب می شود.

در بعد سیاسی هم در نتیجه سیاست های تندی که حکومت در قبال دیدگاههای گروه معارض و برخی کشورهای متحد رژیم اسراییل  در پیش گرفت، کابینه با مشکلات عدیده ای روبرو شد که به صورت تیتر وارد در ذیل می آید:

نخست؛ عملیات اسرائیلی  صخره سخت که اسراییل ان را در 8 ژولای 2014 م برای تعقیب عاملان قتل سه صهیونیست ربوده شده در الخلیل - که مدعی بود حماس عامل ان است - آغاز کرد بلافاصله در اهداف تغییر کرد و از تعقیب عاملان قتل به انهدام تونل های غزه  تبدیل وضعیت داد. به گونه ای که هزاران نفر از نیروهای نخبه ارتش صهیونیستی وارد یک اقدامی زمینی نظامی  بی برنامه شدند و در یک نبرد زمینی با نیروهای مقاومت سالامی فلسطین زمین گیر شده و دهها نفر کشته و صدها نفر زخمی دادند. و در نهایت این عملیات نظامی به پادرمیانی سازمان ملل به پایان رسید.

دوم؛ مشکلاتی که در درون کابینه ائتلافی بوقوع پیوست خصوصا اختلافات میان نتانیاهو و یائیر لپید وزیر دارایی و رهبر حزب یش عتید (آینده) و زیپی لیونی وزیر دادگستری و رهبر حزب هاتنوعاه (جنبش).  اگرچه بعدها در پی نشست های جداگانه ای که نتانیاهو با هریک از این دو برگزار کرد و می توانست به راه حل هایی برسد اما همین نشستها بلای جان حکومت ائتلافی شد. تا جاییکه نتانیاهو وادار شد روز سه شنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی عزم خود برای انحلال کنیست و برگزاری انتخابات زودهنگام سراسری در اسراییل اعلام کند. اگرچه او در این کنفرانس مطبوعاتی لیونی و لپید را متهم به کارشکنی در امور دولت کرد و آنها را مسبب فروپاشی ائتلاف نامید اما هرگز توضیحی به افکار عمومی داخل این رژیم مبنی بر بروز  ناامنی های داخلی و بی ثباتی اقتصادی ناشی از سیاست های حکومت خود نداد.

سوم؛ پافشاری حکومت نتانیاهو بر ادامه ساخت و ساز مجتمع های شهرک نشینی جدید در قدس اشغالی. این سیاست های در واقع با همه قوانین بین المللی و درخواست های جهانی به مقابله برخواسته بود. این امر نه تنها جامعه بین المللی را علیه حکومت اسراییل تهییج می کرد نظیر تحریمهای اقتصادی و دانشگاهی اسراییل بلکه باعث وقوع عملیات های استشهادی و فدایی فلسطینیان در قدس و کرانه باختری نیز شده بود. امری که به خوبی وضعیت شکننده امنیتی درمنطقه ای را بازتاب می داد که  عمق رژیم صهیونیستی محسوب می شد و تحت تدابیر شدید حمایت امنیتی اسراییل به اعتبار اهمیت جغرافیایی و دینی قرار داشت.

چهارم؛ شکست سیاست خارجی حکومت نتانیاهو به گونه ای که دولت های قبلی اسراییل در مقایسه با دولت او هرگز این مقدار بی اعتمادی کشورهای دیگر را به خود ندیده بود. تا جاییکه ما شاهد شناسایی دولت مستقل فلسطین از سوی دولت های اروپایی بودیم. و دهها دولت اروپایی دیگر صراحتا انتقاد خود رااز سیاست شهرک سازی وی در قدس شرقی اعلام داشتند. علاوه بر این مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای 5+1  اشکارا تعارض بین منافع این کشورها با اسراییل را برملا کرد و نشان داد که اسراییل همانند گذشته نتوانست تلاش کند که ایران را خطر بزرگی معرفی نماید.

این موارد و موارد بسیار دیگری کافی بود تا نتانیاهو را تنها دوسال پس از گذشت انتخابات سراسری گذشته مجاب به انحلال کنیست و اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام سراسری در 17 مارس 2015 م کند. امری که نشان می دهد وضعیت سیاسی، اقتصادی و امنیتی تا چه اندازه در اسراییل بی ثبات است.

در بحث مربوط به شهرک نشینان و وضعیت نظامیان اسراییلی نیز وضعیت بهتر از موارد بالا نیست. خودکشی سه تن از نظامیانی که در جنگ اخیر غزه مشارکت داشتند به همراه مراجعه صدها سرباز برای انجام آزمایشان روانی موید ظهور امراض و مشکلات عدیده روحی و روانی در درون این جامعه است. علاوه براین قتل بیش از 65 نظامی (به اعتراف خود اسراییلی ها) در عملیاتی که بدون بررسی ابعاد آن واردش شدند هم اینک به مشکل بزرگی پیش روی فرماندهان نظامی اسراییل تبدیل شده و جوابی برای ان ندارند. این موضوع توانایی های فرماندهان ارتش را در نزد افکار عمومی که بطور زنده شاهد شکست های ارتش درز جنگ غزه بودند،  با تردید روبرو کرده است.

از سوی دیگر اخیرا بسیاری از نظامیان اسراییلی پای نامه ای را امضا کرده اند که از آنان خواسته است در اینده در هیچ جنگی تحت رهبری فرماندهان کنونی مشارکت نخواهند کرد. ضمن اینکه تعیین سرتیپ گادی ایزنکوت به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش خود حکایت از مسائل دیگری دارد. او تعهد دارد که خود را برای جنگ آتی باایران و حزب الله آماده کند و این در حالی است که او در مکتبی  پرورش یافته است که  استفاده از زور را مگر در مواقع ضروری ترجیح نمی دهد/.

به این ترتیب روند سستی خانه عنکبوت که از ابتدای هزاره سوم میلادی آغاز شده بود همچنان ادامه دارد و از آن زمان تاکنون اسراییل حتی برای یکبار نتوانسته اعتبار خود را باز یابد . و لذا  آمادگی مقاومت در لبنان، غزه و کرانه باختری که اخیرا آیت الله خامنه ای دعوت به تسلیح ان کردند می رود تا زمینه ساز جنگی بزرگ شود تا اسراییل را از صحنه هستی برکند.

انتهای پیام/ش

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها