امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۶:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13081
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۲۱
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، صندوق بین‌المللی کودکان، یونیسف اعلام کرد که تلفات کودکان در جنگ افغانستان امسال نسبت به سال گذشته 27 درصد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، صندوق بین‌المللی کودکان، یونیسف اعلام کرد که تلفات کودکان در جنگ افغانستان امسال نسبت به سال گذشته 27 درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش یونیسف، تلفات کودکان افغان در 4 ماه اول سال جاری میلادی به 414 تن رسید که نسبت به سال گذشته 27 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

تعداد تلفات کودک افغان در چهار ماه اول سال گذشته میلادی، 323 تن گزارش شده بود.

گفته می‌شود که بیشتر تلفات کودکان در افغانستان ناشی از حملات انتحاری و انفجار مین‌های کنار جاده‌ای است.

رایزنی امنیتی و سیاسی کرزی و وزیر دفاع انگلیس

حامد کرزی روز پنجشنبه با فیلیپ هاموند وزیر دفاع انگلیس در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست که فرمانده نظامیان انگلیسی و سفیر این کشور نیز حضور داشتند، کرزی و هاموند در خصوص تحویل زندانیان افغان از نیروهای انگلیسی به دولت افغانستان و عملیات‌های هواپیماهای بدون سرنشین انگلیسی در خاک افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

کرزی ضمن تاکید بر تحویل زندانیان افغان از نظامیان انگلیسی به دولت افغانستان، تصریح کرد که این امر برای افغان‌ ها خیلی مهم بوده و به همین خاطر هر چه زودتر باید آنان به دولت افغانستان تحویل داده شوند.

سپس هاموند با بیان این که انگلیس نسبت به دیدگاه و نظرات دولت افغانستان احترام قائل است گفت: آنان تلاش می‌کنند که پس از رفع مسائل حقوقی، این زندانیان را به دولت افغانستان تحویل دهند.

در ادامه این دیدار حامد کرزی از وزیر دفاع انگلیس در خصوص فعالیت پهپادهای انگلیس در خاک افغانستان توضیح خواسته و تصریح کرد: بر اساس چه توافقی این هواپیماها در خاک افغانستان فعالیت می کنند؟

هاموند در پاسخ گفت که فعالیت پهپادهای انگلیسی در خاک افغانستان نظامی نبوده بلکه فقط جنبه اطلاعاتی دارد. وزیر دفاع انگلیس تصریح کرد که فعالیت پهپادهای انگلیسی در افغانستان، برای حمایت از نیروهای افغان صورت می گیرد.

کشته شدن 29 شبه نظامی طالبان در افغانستان

وزارت کشور افغانستان انتشار بیانیه‌ای از کشته شدن 29 شبه نظامی طالبان در چندین عملیات نیروهای افغان و ائتلاف خبر داد.

در بیانیه تصریح شده است که این عملیات‌ها در 24 ساعت گذشته در هشت استان افغانستان انجام شد.

انتقاد کرزی از بهره برداری سیاسی از دانشگاه‌ها

رئیس جمهور افغانستان در بیانیه رادیویی 2 هفته‌ای خود اظهار داشت که از مراکز آموزشی فقط در عرصه خدمات آموزشی استفاده صورت بگیرد.

کرزی افزود: مدارس، دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی مکان‌های کسب دانش و دیگر تجارب عملی هستند.

به گفته کرزی، جامعه‌ای که به همین منظور از مکان‌های آموزشی استفاده می‌کنند، پیشرفت کرده و بر مشکلات پیروز می شود.

رئیس جمهور افغانستان گفت که با توجه به این اصل، من همیشه تاکید کرده‌ام که از مراکز آموزشی فقط به منظور کسب علم و دانش استفاده شود.

کرزی با انتقاد از بسته شدن کلاس‌های درس به روی برخی از دانشجویان در کابل افزود: این امر جفای بزرگ در حق پدران و مادرانی است که فرزندان خود را برای تحصیل فرستاده‌اند اما این دانشجویان به خاطر تحقق اهداف سیاسی و گروهی، از تحصیل محروم می شوند.

رئیس جمهور افغانستان گفت: دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها در سراسر جهان برای تحقق خواسته‌های خود اعتراض می‌کنند اما این امر باعث نمی شود که تحصیل متوقف شود.

کرزی در عین حال از گروه های سیاسی خواست که به خاطر رسیدن به مقاصد سیاسی، با زندگی فرزندان افغان بازی نکنند.

افغانستان ناامن‌ترین کشور جهان اعلام شد

بر اساس اعلام انستیتوت جهانی اقتصاد و صلح، افغانستان ناامن ترین کشور جهان معرفی شد.

بر اساس بررسی این نهاد جهانی، افغانستان در بین 162 کشور جهان، ناامن ترین کشور است. پیش از این نیز برخی نهادهای بین المللی، افغانستان را فاسدترین کشور جهان معرفی کرده بودند.

تاکید حزب اسلامی بر ادامه جنگ در افغانستان

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به این که کاخ سفید و ناتو تصمیم گرفته‌اند پس از سال 2014 در افغانستان حضور نظامی داشته باشند، حزب اسلامی افغانستان نیز تصمیم گرفته است که تا راندن آخرین سرباز خارجی از افغانستان به جهاد علیه آنان ادامه داده و حتی حملات خود را افزایش خواهد داد.

در بیانیه تصریح شده است: از تمامی ملت افغانستان دعوت می‌کنیم که در جهاد علیه اشغالگران خارجی مانند مبارزه با شوروی سابق، سهم فعال بگیرند.

در بیانیه ضمن انتقاد شدید از گروه‌هایی که با دولت افغانستان همکاری می‌کنند، تصریح شده است که حزب اسلامی در کابل دفتر نداشته و کسانی که به نمایندگی از این حزب حرف می‌زنند، ارتباطی با حزب اسلامی ندارند.

حزب اسلامی ضمن هشدار به آن عده افراد که به اسم حزب اسلامی در کابل فعالیت می‌کنند، اعلام می‌کند که پس از این، هیچ کسی حق ندارد که به نمایندگی از حزب اسلامی در کابل فعالیت کند.

در بیانیه تصریح شده است که شرط حزب اسلامی برای مذاکرات صلح، خروج بدون قید و شرط نیروهای خارجی از افغانستان است.

آیساف: نیروی هوایی افغانستان تا 8 سال دیگر مجهز می‌شود

معاون فرمانده نیروهای خارجی اعلام کرد که نیروهای هوایی افغانستان شش تا هشت سال دیگر به صورت کامل مجهز شده و روی پای خود می ایستند.

نیک کارتر در سخنانی گفته است که ناتو نیروهای هوایی افغانستان را با بالگرد، هواپیما های حمل و نقل و جنگنده های کوچک مجهز خواهد کرد.

وی با اشاره به ماموریت نظامی ناتو پس از سال 2014 میلادی در افغانستان گفت: نظامیان خارجی پس از این سال در عملیات های ویژه حضور خواهند داشت.

ذخایر گازی افغانستان چه مقدار است؟

رئیس بخش گاز مایع وزارت معادن افغانستان اعلام کرد که افغانستان بیش از نیم تریلیون مترمکعب گاز مایع دارد و ممکن ذخایر گازی افغانستان خیلی بیش از این مقدار باشد که با بررسی‌های بیشتر در این زمینه، این موضوع روشن خواهد شد.

فضل احمد راحل روز پنجشنبه در سخنانی بیان داشت که دولت افغانستان برنامه ای برای استفاده از گاز مایع در خودروها و دیگر دستگاه‌های صنعتی دارد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار