امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130908
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۵۷
تعداد بازدید: 28
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; _گروه کتاب و ادبیات: پرفروش‌ها در هفته دوم آذر گویی تقسیم کار کرده‌اند چرا که از کتاب‌های اصغر فرهادی و پاتریک ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; _گروه کتاب و ادبیات: پرفروش‌ها در هفته دوم آذر گویی تقسیم کار کرده‌اند چرا که از کتاب‌های اصغر فرهادی و پاتریک مودیانو و حتی برخی آثار سیاسی هم در میان این انباشت پرفروش‌ها به چشم می‌خورد. سلیقه‌ها متفاوت است و هر کسی طالب دیدگاهی در بازار کتاب، آنچه مسلم است حضور ادبیات داستانی در کنار آثار تاریخی و مذهبی است که بر اساس مستندات نبض بازار نشر را در دست دارد.

حال و هوای پیاده روی‌های اربعین نیز باعث پرفروش‌ شدن آثار مرتبط با محرم و رابعین شده است. موضوعاتی چون مقاتل، شیوه‌نامه زندگی، گفتار عاشورایی و... موضوعاتی از این دست هم از سوی علاقه‌مندان بسیاری خریداری شده است.

در قیاس با سایر حوزه‌ها جای کتاب‌های کودک همچنان خالی است و در هیچ سطر و ستونی نامی از این حوزه به میان نیاید. گویی در حساب و کتاب کتاب‌فروشی‌ها ذائقه مخاطب کودک و نوجوان وجود ندارد. به هر روی واقعیت همین است! هرچند سهم نوجوانان هم ناچیز است.

 

*****

جدول سه کتاب پرفروش هفته دوم آذر
   جدول نخست: پرفروش‌ترین کتاب‌ها
 

پرفروش اول: «من زنده‌ام» نوشته معصومه آباد

 

پرفروش دوم: «تبسم‌های جبهه» نوشته حمید داوود آبادی

پرفروش سوم: «سیزده ساله‌ها» نوشته حجت‌الاسلام هادی شیرازی - «پنجره چوبی» نوشته فهیمه پرورش - «قرارگاه‌های فرهنگی» - «دغدغه‌های فرهنگی» - پنج اقلیم حضور

 

****

          جدول دوم: پرفروش‌ترین ناشران

 

بروج

                    

                 دفتر  نشر معارف

سوره مهر

در این بخش کتاب «من زنده‌ام» در 20 فروشگاه در صدر فهرست پرفروش‌هایشان بود، در رده‌های دیگر «تبسم‌های جبهه» در 4 فروشگاه، «سیزده‌ساله‌ها»، «دغدغه‌های فرهنگی»، «قرارگاه‌های فرهنگی»، «پنج اقلیم حضور» و همچنین «پنجره‌های چوبی» در 3 فروشگاه به شکل یکسان در لیست‌ها قرار گرفتند.

مشروح این گزارش و جدول تفکیکی آثار پرفروش در فروشگاه‌ها را از  «اینجا    » دریافت کنید.

در این گزارش اکثر استان‌ها و شهرها پرفروش‌های خود را اعلام کرده‌اند جز چند کتابفروشی که یا انبارگردانی داشتند و یا برای برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی مشغله فراوان، اما هر چه بود نشان از رتبه نخست کتاب معصومه آباد با نام «من زنده‌ام» داشت.

نکته جالب ورود کتاب‌های شعر به رده‌های وسط جدول است، این آثار کم مخاطب نیستند و علاقه‌مندان به نظم و شعر در پی مجموعه‌های شعری هستند، از آن جمله «حیدرانه» قاسم صرافان، مجموعه «ضد» فاضل نظری و «رودخوانی» محمد مهدی سیار است که جایی برای خود گشوده‌اند.

کتاب‌های تاریخی هم نه تنها مهجور نبوده‌اند؛ بلکه حتی آثار مصوری هم در میان پرفروش‌های برخی شهرها دیده می‌شود، همانند «دایره المعارف مصور تاریخ یهودیت و صهیونیسم».

«شاهد عینی» در بردارنده گفت‌وگوهای وحید یامین‌پور با نقش آفرینان تاریخ انقلاب و از سوی دیگر «راز قطعنامه» با عنوان فرعی «چرایی علل پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ تحمیلی» نوشته «کامران غضنفری» یکی از جنجالی​ترین کتاب‌های تاریخ معاصر است که خود را در کنار دیگر پرفروش‌ها جا داد.

اشاره‌ای کوتاه به جای گیری تازه‌های نشر در میان پرفروش‌ها: کتاب «کابینه‌ها در جمهوری اسلامی ایران؛ از مهدی بازرگان تا حسن روحانی»، «پنجره چوبی»، «تبسم‌های جبهه» همگی از کتاب‌هایی هستند که به تازگی روانه بازار کتاب شده‌اند اما در مدت کوتاه جزو پرفرش‌ترین‌ها نام گرفته‌اند.

کتابی که مدتها از انتشار آن می‌گذرد هم در این هفته قد علم کرد؛ «دانشجو باید سیب زمینی نباشد» عنوان گزیده توصیه های رهبر انقلاب خطاب به دانشجویان و دانشگاهیان (از سری کتابهای مجموعه «کتاب دانشجویی») است که به تازگی منتشر نشده اما در جدول پرفروش‌ها قرار گرفته و شاید یکی از دلایل این امر فرارسیدن 16 آذر روز دانشجو باشد که اقبال از آن را بالا برده است.

البته ارمیا، منوچهر مدق به روایت همسر، نیمه پنهان ماه هم از جمله دیگر آثاری هستند که سال‌ها پیش منتشر شده‌اند اما مخاطبان همچنان از آن استقبال می‌کنند.

حضور کتاب‌های سیاسی در جدول پرفروش‌ها؛ کتاب «کابینه‌ها در جمهوری اسلامی ایران؛ از مهدی بازرگان تا حسن روحانی» اثری پژوهشی است که به معرفی کابینه ها از آغاز استقرار جمهوری اسلامی تاکنون می‌پردازد، کتاب دیگر کتاب «اویس خمینی؛ جنبش الحوثی یمن و دیدگاههای شهید حسین الحوثی» است که در دو بخش «آشنایی با جنبش الحوثی (انصارالله) و تحولات یمن» و «دیدگاه‌های شهید حسین الحوثی» تنظیم و تدوین شده است، «راز قطعنامه»، «شاهد عینی» و...

نکته پایانی اشاره‌ای است به نام نویسندگانی که آثارشان جدول را قبضه کرده است، معصومه آباد، حمید داود آبادی، سید مهدی شجاعی، فهیمه پرورش، پاتریک مودیانو همچنین داریوش شایگان از آن جمله‌اند که این گزارش نشان می‌دهد سهم داستان بیش از سایرین است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها