امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13091
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۲۱
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دو سال پیش هنگامی که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به کشورهای عربی سفر می‌کرد، مورد استقبال ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دو سال پیش هنگامی که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به کشورهای عربی سفر می‌کرد، مورد استقبال گسترده مردمی در پایتخت‌های عربی قرار می‌گرفت، چرا که وی از انقلاب‌های مردمی عربی حمایت می کرد، ترکیه در آن زمان اعلام کرده بود که به دنبال توسعه مناسبات تجاری و نفوذ خود در تمامی منطقه خاورمیانه است.

اما اقدامات وی در سرکوب معترضان داخلی باعث شد تا کسانی که به وی امید داشتند، از او مأیوس شوند، آنها در حال حاضر اعتقاد دارند که وی تفاوتی با حکام مستبدی دولت‌های عربی که انقلاب‌های مردمی آنها را سرنگون کرد، ‌ندارد.

هفته قبل در حالی که اعتراضات مردم در میدان تقسیم آغاز شده بود، اردوغان به تونس سفر کرد، ‌وی در این سفر در حالی که مورد استقبال دولت اسلامگرای این کشور واقع شد، اما از سوی مردم با استقبال چندانی مواجه نشد؛ این در حالی است که تونسی‌ها در سال 2011 با گرمی از وی استقبال کرده بودند.

هیکل الجبالی راننده قطار مترو در پایتخت تونس است، وی می‌گوید: اردوغان یک پدیده زودگذر بود، او خیلی از حقوق بشر صحبت کرد، ‌اما حوادث میدان تقسیم روی واقعی وی را نشان داد، او منافق است و هرگز نمی تواند الگویی برای ما باشد.

در قاهره نیز خالد داوود فعال سیاسی می‌گوید که استفاده اردوغان از زور در خیابان‌ها باعث شد خیلی از مصری‌ها دیدگاه‌های خود را نسبت به وی تغییر دهند، این در حالی است که وی در میدان تحریر قاهره در سال 2011 به عنوان یک قهرمان مطرح بود.

لحمة الهمامی از رهبران جبهه مردمی در تونس  اردوغان را دیکتاتوری مانند زین العابدین بن علی می‌داند و معتقد است که وی تفاوت زیادی با حکام تونس و مصر ندارد.

این در حالی است که 9 ماه پیش موسسه افکار سنجی «پی‌یو» با یک نظر سنجی اعلام کرد که اردوغان محبوب‌ترین شخصیت جهان عربی است.

عادل الدریسی 27 ساله از لیبی معتقد است که اعتراضات در ترکیه می‌تواند هشداری برای پایان دادن به حاکمیت اردوغان در ترکیه باشد،

اردوغان البته هنوز هم در میان معارضان سوریه که به دنبال براندازی دولت بشار اسد در این کشور هستند، محبوبیت دارد. این محبوبیت نیز ناشی از کمک‌های وی به تروریست‌ها و مواضع تندش علیه دولت سوریه است.

رویترز در ادامه این مقاله تاکید می‌کند که ادله زیادی نشان میدهد که ناآرامی‌های داخلی در ترکیه و یأس لیبرال ها در کشورهای عربی از اردوغان مانع از توسعه حضور اقتصادی و دیپلماتیک این کشور در کشورهایی می‌شود که پیشتر جزو امپراتوری عثمانی بوده اند، این در حالی است که این سرکوبگری‌ها همزمان تلاش های ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا را نیز با کندی مواجه می‌کند.

آمال بلحاج روزنامه نگار تونسی با اشاره به سفر هفته گذشته اردوغان به این کشور و دیدار با دهها تن از سرمایه گذاران تونسی گفت: سفر اردوغان به تونس و نمایشی که وی بازی کرد، نشان می‌دهد که وی گویا خود را سلطان سلیمان عثمانی می‌داند و می‌خواهد کشوری جدید را به استعمار خود بیفزاید.

اردوغان حتی حمایت رژیم های عربی نوپا در کشورهای عربی را نیز از دست داد، حسن نافعه استاد علوم سیاسی در دانشگاه قاهره با اشاره به این مطلب گفت که سرکوب معترضان در ترکیه باعث شد تا بسیاری از مصریها با رویکردهای غیر اسلامی علیه اردوغان کودتا کنند و این باعث می‌شود که پیروزی سیاست‌های آنکارا در مصر تنها به پیروزی اخوان‌المسلمون در این کشور بستگی داشته باشد. یعنی تنها اگر اخوانی‌ها بتوانند دولتی مستقر و با ثبات در مصر برپا کنند، ترک‌ها می توانند در این کشور حضور و نفوذ داشته باشند.

انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها