امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۵:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130929
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۵
تعداد بازدید: 36
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، طی هفته‌های گذشته جمعیت زیادی برای دریافت ویزا مقابل کنسولگری عراق در مشهد تجمع کرده بودند و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، طی هفته‌های گذشته جمعیت زیادی برای دریافت ویزا مقابل کنسولگری عراق در مشهد تجمع کرده بودند و طولانی شدن این روند از سوی این کنسولگری سبب شد، دفا‌تر زیارتی خراسان رضوی دست به کار شده و نسبت به ثبت‌نام زائران اقدام کنند اما در این میان بسیاری از متقاضیان بدون اطلاع لازم، به دریافت ویزا در مرزهای عراق دلخوش بودند و همین امر در حال حاضر دردسرهایی را نصیب آنان کرده است.

*زائران بی‌گدار به آب نزنند/ماجرای ویزای جعلی و افتادن در دام سودجویان

اگرچه اقدام دفا‌تر زیارتی به تسریع در روند صدور ویزا و شکستن صف‌های طولانی در مقابل کنسولگری عراق در مشهد کمک کرد اما عده‌ای از زائران بی‌گدار به آب زده و بدون ویزا به سمت کشور عراق حرکت کردند، این موضوع تاکنون سردرگمی و بلاتکلیفی زائران را در پی داشته است.

وزارت کشور عراق اعلام کرد؛ صدور ویزا در مرز‌ها برای زائران تنها با پرداخت یک دلار امکان دارد و این موضوع مشتاقان شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی را بدون آگاهی از وضعیت و شرایط میزبانی کشور عراق به سمت مرز‌ها روانه کرد.

البته مسئولان حج و زیارت نیز بار‌ها نسبت به نداشتن ویزا برای رفتن به عراق هشدار داده‌اند زیرا در سالیان گذشته نیز زائران بسیاری با وعده دریافت ویزا در مرز به دام سودجویان افتادند و ویزای جعلی برای آنان صادر شد و در مقابل برخی دیگر نیز مجبور شدند هزینه صدور ویزای اضطراری در مرز‌ها یعنی مبلغ 82 دلار را بپردازند؛ در حالی که می‌توانستند با مبلغ 40 دلار در داخل کشور ویزای خود را به راحتی دریافت کنند.

* ثبت نام از متقاضیان در دفا‌تر زیارتی ادامه دارد

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشور با صراحت اعلام کرد که ویزای یک دلاری دردسرهایی را برای زائران بوجود می‌آورد و آنان را در مرز‌ها سرگردان می‌کند و از طرف دیگر این موضوع تاکنون از سوی هیچ دستگاهی به ایران ابلاغ نشده و مشخص نیست که وزارت کشورعراق تا چه حدی به ادعای خود مبنی بر صدور ویزا با مبلغ یک دلار برای راهپیمایان اربعین حسینی پایبند باشد.

به گفته این مقام مسئول، دفا‌تر حج و زیارت همچنان نسبت به ثبت‌نام از متقاضیان و مراحل صدور ویزا اقدام می‌کنند و توصیه ما به زائران این است که ویزای خود را در داخل کشور تهیه کنند زیرا این مسئله سبب سرگردانی و ازدحام شده و زمان طولانی را در مرز عراق و بدون امکانات معطل می‌مانند.

مدیر حج و زیارت خراسان رضوی نیز با تائید این مطلب بیان کرد: توصیه و سفارش جدی ما به زائران پیاده این است که حتما ویزای خود را در داخل این استان دریافت کنند.

* هشدار نسبت به ویزای یک دلاری!

مسعود مجردی نسبت به ویزای یک دلاری هشدار داد و عنوان کرد: وعده‌هایی که برای دادن ویزا در مرز‌ها توسط کشور عراق مطرح شده برای زائران دردسر و مشکل بوجود می‌آورد و بهتر است متقاضیان سفر به عراق با 40 دلار هزینه ویزای خود را در داخل استان دریافت کنند چرا که در غیر این صورت ممکن است با دلالان و سودجویان روبه‌رو شده و به خاطر ویزای جعلی، به زندان افتاده و جریمه نقدی بپردازند.

وی سپس در ارتباط با صدور ویزا از سوی دفا‌تر حج و زیارت در سراسر استان، عنوان کرد: روند صدور ویزا از طریق کنسولگری عراق بسیار طولانی و سخت انجام می‌گرفت به همین علت همه ساله در آستانه اربعین حسینی شاهد ازدحام و شلوغی جمعیت در مقابل این کنسولگری هستیم.

وی ادامه داد: این مسئله سبب شد با کنسولگری عراق در مشهد هماهنگی‌های لازم را انجام دهیم تا دفا‌تر زیارتی در سراسر استان اقدام به ثبت‌نام زائران بر اساس ظرفیت مرز‌ها کنند بنابراین دیگر نیازی به اخذ ویزا از طریق کنسولگری عراق نیست.

وی توضیح داد: اکنون سامانه‌ای در دفا‌تر خدمات زیارتی راه‌اندازی شده تا متقاضیان مطابق ظرفیت مرز‌ها و به منظور جلوگیری از ازدحام و معطلی، ویزای خود را دریافت کنند.

مدیر حج و زیارت خراسان رضوی با اعلام اینکه فعالیت این سامانه برای ثبت‌نام از متقاضیان از 20 آبان ماه آغاز به کار کرده است، گفت: در حال حاضر ظرفیت مرز چزابه به صورت روزانه 6 هزار نفر، شلمچه هشت هزار نفر و مهران 10 هزار نفر است.

*حج و زیارت هیچ مسئولیتی در قبال تامین امنیت زائران ندارد

وی یادآور شد: میان حج و زیارت این استان و کنسولگری عراق تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده تا براین اساس زائران پیاده‌ای که قصد دارند در آستانه اربعین حسینی به عراق سفر کنند برای دریافت ویزا به دفا‌تر زیارتی در سراسر استان مراجعه کنند.

وی بیان کرد: زائران پیاده باید با وجود پرداخت 4٠دلار، 15 هزار تومان دیگر نیز به عنوان هزینه خدمات به دفا‌تر حج و زیارت بپردازند اما این نکته را هم باید در نظر داشت که حج و زیارت هیچ مسئولیتی در قبال تامین امنیت زائران نداشته و تنها نسبت به صدور ویزا اقدام کرده است، بی‌تردید دولت عراق برای تامین امنیت کامل زائران تدابیر لازم را اندیشیده لذا زائران نیز باید به توصیه‌های لازم عمل و توجه کنند.

به گفته وی دفا‌تر حج ‌و‌ زیارت استان برای صدور 2 هزار ویزا به صورت روزانه مجوز دارند.

مدیر اجرایی حوزه علمیه خراسان نیز با اشاره به حضور گسترده زائران در کربلا بیان کرد: شرکت در مراسم اربعین حسینی بزرگ‌ترین سلاح برای مبارزه با گروه داعش است.

حجت الاسلام فرجام عنوان کرد: هیچ‌گاه عشق و علاقه مسلمانان جهان نسبت به سرور و سالار شهیدان کم نمی‌شود و امسال با توجه به استقبال گسترده مردم برای حضور در کربلا، می‌توان شاهد همایشی بزرگ بر ضد گروهک تروریستی داعش و هم پیمانان مزدورش بود.

مدیر اجرایی حوزه علمیه خراسان بر مسئله داشتن ویزا تاکید کرد و گفت: عاشقان و ارادتمندان اهل بیت (ع) برای داشتن زیارتی آسوده و آرام حتما ویزا را در داخل کشور تهیه کنند زیرا در غیر این صورت دچار دردسر و گرفتاری شده و مشکلاتی برایشان بوجود می‌آید و گمان نمی‌کنم که مسئله صدور ویزای یک دلاری باتوجه به حجم حضور زائران بدون معطلی انجام گیرد.

* صدور ویزای مرزی/ جای هیچ گونه نگرانی نیست

هشدارهای مسئولان نسبت به دریافت ویزا در داخل کشور در شرایطی مطرح می‌شود که سرکنسول عراق در مشهد معتقد است؛ تمامی مرزهای عراق نسبت به صدور ویزای مرزی اقدام می‌کنند و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

ابراهیم مصطفی جمال‌الدین بیان کرد: تدابیر لازم برای میزبانی از زائران حسینی اندیشیده شده و مسئله صدور ویزا در مرزهای رسمی عراق صحت دارد.

وی ادامه داد: پس از پیروزی‌های اخیر ارتش عراق و موفقیت‌های به دست آمده، در حال حاضر امنیت کامل در مرز‌ها و مسیرهای زمینی برقرار شده و زائران می‌توانند با آسودگی به این کشور سفر کنند.

به نظر می‌رسد اگر زائران و مشتاقان مکتب حسینی در خراسان رضوی ویزای خود را از داخل استان تهیه کنند با مشکلات کمتری روبه‌رو شده و در این صورت خطر دلالان و سودجویان آنان را تهدید نمی‌کند، انتظار می‌رود تا عزاداران حسینی در شرایط فعلی برای رفتن به عراق بی‌گدار به آب نزده و اسباب معطلی و سرگردانی خود را در مرز فراهم نسازند.

.................................
گزارش: مرضیه صاحبی
.................................

انتهای پیام/70005/صا40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها