امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130964
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۴
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد وجگانی رئیس جامعه علمی آزمایشگاهی ایران در نشست خبری هفتمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمد وجگانی رئیس جامعه علمی آزمایشگاهی ایران در نشست خبری هفتمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین اظهارکرد: در کل می‌توان گفت در سالهای گذشته مشکلات این عرصه کاهش یافته است ولی به این حوزه کمتر از سایر حوزه‌ها توجه می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات پرداخت به طور متوسط 70 درصد هزینه‌های آزمایشگاه توسط بیمار است که از یک سو بیمار را آزرده می‌کند و از طرف دیگر پایین بودن تعرفه‌ها آزمایشگاه‌ها را ناراضی کرده است چرا که بر اساس قانون باید 30 درصد هزینه آزمایشگاه را بیمار و 70 درصد را بیمه پرداخت کند ولی در حال حاضر این درصد معکوس است.

وجگانی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات این بخش، پرداختی بیمه‌هاست که با تأخیر صورت می‌گیرد، برای مثال بیمه‌ها تاکنون تنها بدهی‌های خود تا مرداد را پرداخت کرده‌اند که از مرداد 5 ماه گذشته است در صورتی که بر اساس توافقنامه پرداخت بدهی‌ها باید در کمتر از دو ماه صورت گیرد.

وی پاسخ‌های متفاوت آزمایشگاه‌ها را به معنای اشتباه ندانست و گفت: برای مثال فردی ساعت 8 صبح آزمایش می‌دهد و یک ساعت و نیم پس از تحمل یک استرس، آزمایش دیگری می‌دهد که قطعاً مقدار قند خون وی در این دو زمان متفاوت خواهد بود.

رئیس جامعه علمی آزمایشگاهی ایران گفت: مشکل اصلی در پاسخ آزمایشها، تناقض است. یعنی زمانی که آزمایشگاه باید پاسخ بلی یا خیر به یک بیماری بدهد مانند بیماری HIV یا ایدز.

وجگانی افزود: یکی از مشکلات آزمایشگاه‌ها کیفیت کیت‌هاست چرا که این کیت‌ها علاوه بر کیفیت تولید به علت مسائلی از جمله چرخه سرد و نحوه نگهداری تا زمان مصرف دچار مشکل می‌شوند و پاسخ نامناسب کارکردن این کیت‌ها نیز متوجه آزمایشگاه‌هاست در صورتی که آزمایشگاه‌ها در این زمینه نقشی ندارند.

وی یکی از مشکلات این عرصه را مشکلات تعرفه‌های جدید دانست و گفت: طی نامه‌ای از وزارت بهداشت، تعرفه‌های ازمایشگاه‌ها از سال 94 اصلاح می‌شود که این مایه گله‌مندی جامعه ازمایشگاهیان است چرا که در حقیقت 80 درصد بار تشخیص بیماری بر عهده آزمایشگاه است اما متأسفانه تعرفه آزمایشگاه و اصلاح آن از کتاب ارزش‌گذاری وزارت بهداشت خارج شده است.

وی بحث آموزش نیروی انسانی و متخصصان علوم آزمایشگاهی را یکی دیگر از مشکلات این عرصه برشمرد و گفت: آشفتگی در عرصه آموزش متخصصان آزمایشگاهی آینده آزمایشگاه‌ها را با تردید مواجه کرده است چرا که کارشناسان علوم آزمایشگاهی به عنوان بزرگترین سرمایه‌های دوره‌های تکمیلی کارشناسی تا دکتری در آموزش دچار مشکل‌اند.

رئیس جامعه علمی آزمایشگاهی ایران خاطرنشان کرد: اصلاح روند آموزشی متخصصان علوم آزمایشگاهی موجب روشن شدن آینده عرصه علوم آزمایشگاهی خواهد شد که این مهم تلاش وزارت بهداشت را می‌طلبد.

وجگانی با انتقاد از بهره نبردن عرصه آزمایشگاه‌ها از طرح تحول نظام سلامت، اصلاح خدمات آزمایشگاهی در بیمارستان‌های آموزشی را یکی از مهمترین ملزومات دانست و تصریح کرد: بخش ایمونولوژی آزمایشگاه یک بیمارستان باید زیر نظر اساتید همان رشته در دانشگاه اداره شود.

وی تأکید کرد: برای نیل به این هدف باید متخصصان علوم آزمایشگاهی وارد دانشگاه‌ها شوند و مسئولیت آزمایشگاه‌ها را بپذیرند.

وجگانی در رابطه با تجهیزات آزمایشگاه‌ها نیز گفت: آزمایشگاه‌ها به هر شکل ممکن تکنولوژی و تجهیزات را وارد کرده‌اند و با توجه به نداشتن توجیه اقتصادی در عرصه تجهیزات کم‌کاری نکرده‌اند.

رئیس جامعه علمی آزمایشگاهی ایران مشکل کیت‌های آزمایشگاه را نیز از مشکلات آزمایشگاه‌ها دانست و گفت: هزینه‌های تهیه کیت‌ها بسیار کمرشکن است اما معاونت درمان وزارت بهداشت وعده حل این مشکل را به ما داده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها