امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 130974
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۴
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ میزگرد «16 آذر و ماهیت جنبش دانشجویی» با حضور دبیران 4 اتحادیه بزرگ دانشجویی در

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ میزگرد «16 آذر و ماهیت جنبش دانشجویی» با حضور دبیران 4 اتحادیه بزرگ دانشجویی در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد.

در این میزگرد دبیران اتحادیه‌های دانشجویی پیرامون ماهیت جنبش دانشجویی، سیر تاریخی فعالیت جنبش دانشجویی، لزوم حفظ جنبش دانشجویی از تبدیل شدن به ابزاری در دست احزاب و جریانات سیاسی، شاخص‌های تشکل‌ها دانشجویی و لزوم توجه بیشتر مسئولان به دانشجویان به سخنرانی پرداختند.
* برخی جریان‌های دانشگاهی برای کدخدا مداحی می‌کنند

در ابتدای این میزگرد حسین شهبازی دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب 14 خرداد در یک سخنرانی خدمت‌گذاری به مردم را بهترین راه مبارزه با آمریکا دانستند، گفت: ما معتقدیم که بعد از گذشت 35 سال از انقلاب در میدان مبارزه خاکریز به خاکریز باید پیش برویم.

وی ادامه داد: به همان اندازه که خوی استکباری را می‌بینیم به همان اندازه نیز باید با آن مبارزه کنیم.

شهبازی تصریح کرد: ما با آمریکا مبارزه‌ای مستمر خواهیم داشت تا زمانی که خوی استکباری‌اش از بین برود. مبارزه با استکبار داخلی نیز برای ما بسیار اهمیت دارد. مبارزه با استکبار داخلی از این جهت اهمیت دارد که از استحاله حکومت جلوگیری می‌کند.

این فعال دانشجویی گفت: ما معتقدیم جریان دانشجویی نقش خودش را برای حفظ انقلاب از استحاله باید خوب بازی کند. جریان دانشجویی باید نقش خود را بشناسد و بداند پشت کدام خاکریز قرار گرفته است و با توجه به انتظارات و بیانات رهبر معظم انقلاب پیش برود.

دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در ادامه افزود: جریان دانشجویی به خاطر کارهایی که نکرده و به خاطر آنجایی که به دستورات امام (ره) در گذشته کاری انجام نداده است، باید توبه کند. در کل جریان دانشجویی خوب حرکت می‌کند ولی آیا در دهه چهارم حرکت دانشگاه و نهاد دانشگاه به سمت اسلامی شدن دانشگاه پیش رفته است؟ آیا نهاد دانشگاه به سمت حل کردن مشکلات مردم و اجرایی کردن فرمایشات رهبری و امام (ره) خوب عمل می‌کند؟

شهبازی با اشاره به موضوع تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اضافه کرد: باید خروجی دانشگاه آزاد مشخص شود. آیا در دانشگاه آزاد آزادانه صحبت کردن برای دانشجویان رعایت شده است؟ آیا وزن علمی دانشجویان این دانشگاه مناسب است؟

وی با اشاره به نفوذ و تاثیر‌گذاری آمریکا به حکومت پهلوی و همچنین ماجرای کاپیتولاسیون گفت: جمهوری اسلامی در اعتراض به یک نظم جهانی شکل گرفت. انقلاب خودش اپوزیسیون است و کسانی که با انقلاب مخالفت کنند ژست اپوزیسیون می‌گیرند.

شهبازی با بیان اینکه دانشجوها باید فکر کنند، گفت: برخی‌ها می‌خواهند به جای دانشجویان فکر کنند و وقتی کسی به جای دانشجویی فکر کند مانند این است که به جای عقل او نشسته است.

وی ادامه داد: در وقایع 88 شاهد بودیم که عکس امام (ره) را پاره می‌کردند. عکسی که رزمندگان با غرور آن را روی سینه‌هایشان می‌چسباندند.

این فعال دانشجویی ادامه داد:‌ جریان دانشجویی باید تحلیل کند البته ممکن است اشتباه هم داشته باشد ولی این باعث می‌شود سر بزنگاه‌های مهم به انحطاط کشیده نشود.

شهبازی ادامه داد: برخی از جریان‌ها در دانشگاه‌ها وجود دارند که برای کدخدا مداحی می‌کنند. پیام انقلاب به این جریان‌ها نرسیده است. 35 سال پیش برای پیروزی انقلاب و همچنین در جنگ تحمیلی تعداد بیشماری از جوانان این مملکت تکه تکه شدند و این هزینه‌ای بود که برای مبارزه با استکبار داده شد ولی متاسفانه این جریانات پیام انقلاب را به درستی درک نکردند.

وی با اشاره به ترور شهدای هسته‌ای تصریح کرد: مایه ننگ است که برخی‌ها با وجود این مسائل باز هم می‌گویند استکباری وجود ندارد.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد: ممکن است در ایران هم جریانی خوی استکباری داشته باشد ما با این جریان هم داخل کشور مقابله می‌کنیم ولیکن آمریکا مصداق استکبار است.

شهبازی تصریح کرد: جریان دانشجویی مسلما پایبند به خون شهداست و در راه شهدای انقلاب و آرمان‌های انقلاب قدم خواهد برداشت.
* فضای دانشگاه را به دلیل تسویه حساب سیاسی خارج دانشگاه برهم نزنیم

شهبازی ادامه داد: ما معتقدیم پس از پیروزی یک انقلاب تمام ثمرات و برکات یک انقلاب بلافاصله به حساب انقلابیون واریز نمی‌شود، این اتفاق شرط و شروط دارد و یکی از شروط جدی به هدف رسیدن انقلاب اسلامی پیگیری شعار استکبارستیزی است.

وی افزود: انقلاب ما را بزرگانی از سال 32 آغاز کردند و در سال 42 اوج گرفت و در سال 57 به انفجار نور رسید ولی پیگیری آرمان‌های انقلاب یکی از شروط جدی تحقق اهداف است که حتی انقلابیون نیز پس از مدتی از این مسئله صرف‌نظر کردند.

شهبازی با بیان اینکه مقام معظم رهبری مبارزه با آمریکا را بهترین خدمت مسئولان به مردم دانسته‌اند، گفت: بهترین خدمت به آمریکا هم کوتاه آمدن مسئولان از انجام وظایف است. اگر بهترین مسئولان بر سر کار باشند ولی از سوگند خود فاصله بگیرند به نوعی به آمریکا خدمت کردند. 

این فعال دانشجویی با اشاره به افزایش تعداد کارتن‌خواب‌های زن در تهران گفت: باید متغیرهایی که سبب این اتفاق شده‌اند پیگیری شوند. ما باید این مسائل را پیگیری کنیم و در غیر اینصورت به اهداف انقلاب نرسیدیم، البته قطار نظام به این سمت می رود ولی باید سرعت داشته باشد و جریان دانشجویی هم باید نقش خود را به خوبی بازی کند.

شهبازی اظهار داشت:‌ حفظ آرامش دانشگاه‌ها همراه با وجود پویایی سیاسی به دست متولیان دانشگاه است و وزارت علوم باید این شرایط را مدیریت کند که به خاطر تسویه حساب دو حزب سیاسی بیرون از دانشگاه فضای دانشگاه به هم زده نشود.

وی ادامه داد: اگر متن اتفاقات دانشگاه، مناقشات غیر ضرور باشد وظایف جدی در حاشیه قرار می‌گیرد، البته ما با طراوت سیاسی موافقیم ولی با حواشی مخالف هستیم.

* قرار نیست جریان دانشجویی مجلس گرم‌کن جریانات سیاسی باشد

شهبازی گفت: جریان دانشجویی به نمایندگی از توده دانشجویان موظف است یکسری از معضلات را شناسایی کند و این مسئله فرصت بزرگی برای همه مسئولان است. اینکه مقام معظم رهبری مقید کردند که مسئولان به دانشگاه‌ها بروند برای تشویق شدن و هورا کشیدن نیست، مگر مجلس عروسی است که عده‌ای مجلس را گرم کنند؟ قرار نیست جریان دانشجویی مجلس گرم‌کن جریانات سیاسی باشد.

وی با اشاره به دعوت نشدن اتحادیه‌های دانشجویی به مراسم روز 16 آذر که با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود، اضافه کرد: چرا برای صحبت کردن افراد را گزینش می‌کنید؟ چرا به اتحادیه‌های دانشجویی جایگاه نمی‌دهید؟ منتقدان بزرگترین فرصت جمهوری اسلامی و محترم‌ترین هستند ولی شنیدیم که فردا قرار نیست اتحادیه‌های دانشجویی در مراسم روز دانشجو حاضر باشند در حالیکه رئیس جمهور سال گذشته قول داد که اتحادیه‌های دانشجویی امسال حضور داشته باشند و باید به قول خود عمل می‌کردند، امیدواریم بعد از این اینگونه نباشد.

شهبازی تصریح کرد: همانطور که شهید غلامعلی پیچک در وصیت‌نامه خود گفته‌است «خدا کند که حکومت سرنگون شود، اما منحرف نشود، چون انحراف، خیانت به خون شهداست. بگذارید بگویند حکومت دیگری هم به جز حکومت علی (ع) بود به نام خمینی (ره) که با هیچ ناحقی نساخت تا سرنگون شد، ما از سرنگونی نمی‌هراسیم بلکه از انحراف می‌ترسیم» ما نیز باید به شدت مراقب انحراف باشیم و  وصیت‌‌نامه این شهید بزرگوار را مدنظر قرار دهیم.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی تأکید کرد: اگر آقای رئیس جمهور فردا صلاح بداند و بگذارند که تشکل‌های دانشجویی در مراسم روز دانشجو صحبت کنند، مسلما ما در این مراسم در رابطه با نحوه انتخاب وزیر علوم، قیمت گوجه و پیشی گرفتن آن از قیمت موز صحبت خواهیم کرد. ما در رابطه با اینکه چرا مشکلات مردم در 100 روزی که روحانی قول داد و حل نشد صحبت خواهیم کرد.

وی در خاتمه اظهار داشت: سخنان و انتقادات دانشجویان می‌تواند فرصتی برای رئیس جمهور باشد تا حرف‌هایی را بشنوند که شاید دیگران آن را به وی نزده باشند. 
* فراموش کردن استکبارستیزی و نزدیکی به اسلام آمریکایی آغاز انحطاط جنبش دانشجویی است

میکائیل دیانی دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل کشور در ادامه این میزگرد با اشاره به چگونگی شکل‌گیری جریان‌های دانشجویی در کشور گفت: از ابتدای شکل‌گیری جریان‌های دانشجویی اعتراض به بی‌عدالتی بود که این اعتراضات به نظام حکومتی، مناسبات بین‌المللی و مسائل اقتصادی صورت می‌گرفت.

وی افزود: جریان دانشجویی نقطه عطفی داشت که آن هم اعتراض به مناسبات ناعادلانه بین‌المللی در 16 آذر سال 32 بود که استکبارستیزی جنبش دانشجویی در این روز بروز پیدا کرد.

دیانی گفت: در روز 16 آذر سال 32 آمریکا به عنوان کشور استکباری در مقابل جریان دانشجویی استکبارستیز ایران قرار گرفت و این جریان نفرت خود را از خوی استکبار نشان داد. 

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل کشور ادامه داد: از سال 32 تا سال 42 و از سال 42 تا سال 57 و پس از آن تا 13 آبان سال 58 روحیه استکبارستیزی دانشجویان ایران بروز داده شده تا جایی که امروز استکبارستیزی به عنوان شاخصه‌های اصالت جریان دانشجویی مطرح می‌شود و جریانی که نسبت به آمریکا نگاه بی‌تفاوتی داشته یا خوشبین باشد جریان دانشجویی قوی نیست.

وی با بیان اینکه اگر استکبارستیزی از جریان دانشجویی حذف شود این جریان بی‌هویت می‌شود، گفت: نکته مهم این است که در سنوات گذشته و دهه‌های اخیر جریانات دانشجویی وجود داشتند که به انحراف و انحطاط کشیده شدند و باز تعریف این وقایع نشان می‌دهد که فراموش کردن استکبارستیزی و نزدیکی به اسلام آمریکایی سبب این انحطاط بوده است.

دیانی استقلال‌طلبی، آرمان‌گرایی و عدالت‌خواهی را از دیگر ویژگی‌های جریانات دانشجویی برشمرد و گفت: اگر یک جریان دانشجویی استقلال خود را از دست بدهد و به یک جریان سیاسی وابسته تبدیل شود تمام دستورات آنان را می‌پذیرد و رفتارها و کردارهای نامناسب و خارج از گفتمان انقلاب هم برای این جریان توجیه‌پذیر می‌شود، جریان دانشجویی وابسته به احزاب سیاسی ابزار دست آن احزاب و پیاده‌نظام رفتارهای سیاسی آنها می‌شود که نتیجه این مسئله نیز فراموش کردن استکبارستیزی و نزدیکی به آمریکا است.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل کشور عنوان کرد: خطایی که وجود دارد فراموشی هویت و ماهیت یک جریان و عدم تبیین مبانی فکری است زیرا جریانی که مبانی فکری قوی ندارد وابسته می‌شود.

وی به طمع داشتن برخی از جریان‌های سیاسی از دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در تمام دوران‌های مختلف جریان‌های سیاسی که می‌خواستند به راس حکومت برسند تلاش کردند تا دستاویزی در دانشگاه پیدا کنند و بهترین دستاویز هم برای آنها تشکل‌های دانشجویی بود.

دیانی ادامه داد: در زمان هاشمی رفسنجانی، دولت تشکل‌هایی ساخت که به توسط این موضوع بتواند فضای نقد را برای تشکل‌های انقلابی ببندد. در دوران خاتمی نیز تلاش‌هایی برای سوءاستفاده از تشکل‌های دانشجویی شد و می‌بینیم که بخشی از بدنه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دستاویز دولت اصلاحات می‌شود و بحران سال 88 را رقم می‌زند.

این فعال دانشجویی با اشاره به اتفاقاتی که در دفتر تحکیم وحدت پیش آمد و منجر به جدا شدن تعدادی از انجمن‌های اسلامی از این دفتر شد و همچنین ضمن اشاره به شکل‌گیری انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: این پسوند که برای انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در نظر گرفته شده به معنای استقلال این تشکل از جریانات و احزاب و همچنین استقلال از انجمن اسلامی که به عقیده آنها در حال منحرف شدن بود، است.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل تصریح کرد: از دید ما انجمن‌های اسلامی انجمن‌هایی بودند که پیوند عمیقی با مراجع داشتند و همچنین از این انجمن‌ها شهدایی مانند همت و باکری و شهدای دیگر به نظام اهدا شد. 
*به واسطه اینکه تشکل‌های دانشجویی منتقد هستند به آنها تریبون داده نمی‌شود

وی با بیان اینکه در این دوره هم مواردی در رابطه با طمع به جریان‌های دانشجویی دیده می‌شود، گفت: در این دوره ریاست‌جمهوری در سال اول در دیدار رئیس‌جمهور با دانشجویان به واسطه اینکه تشکل‌های دانشجویی منتقد هستند به آنها تریبون داده نمی‌شود در سال دوم به صورت گزینشی به یکسری از تشکل‌ها اجازه صحبت داده می‌شود و این نشان می‌دهد که می‌خواهند یک استفاده ابزاری از جریان‌های دانشجویی داشته باشند.

دیانی گفت: تشکل‌هایی که توسط دولت ساخته می‌شوند مطمئنا در آینده با مشکلاتی روبرو خواهند شد. وقتی روند انجمن‌های اسلامی را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که انجمن‌هایی که در دولت هاشمی ساخته شد بعد از دولت وی از بین رفت در دوران اصلاحات هم دیدیم که انجمن‌هایی که توسط دولت ساخته شدند بعد از آن از بین رفتند. مطمئنا اگر دولت برای ساختن تشکل‌هایی همسو با خودش تلاش کنند در  آینده به تشکل‌های دانشجویی ضربه خواهد زد.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: وقتی می‌گوییم استفاده ابزاری و نگاه نادرست به دانشگاه شاید در عملکرد مسئولین این موضوع را بشود به وضوح دید پس از اینکه در این دوره مشکلاتی در دعوت اتحادیه‌های دانشجویی به مراسم روز دانشجو که با حضور رئیس‌جمهور برگزار می‌شد پیش آمد به ما گفتند که فکر کنید که به یک عروسی دعوت شده‌اید ولی بچه های شما را دعوت نکردند. این درست نیست به خاطر اینکه بچه‌های شما را دعوت نکردند بخواهید به این مراسم نروید. 

دیانی تصریح کرد: این رفتارها باعث شکاف بین نخبگان و دولت می‌شود و نشان از استفاده ابزاری از دانشگاه ها و دانشجویان دارد. البته باید بگوییم که در دیدار رئیس‌جمهور با دانشجویان این دانشگاه‌ها و دانشجویان هستند که میزبان هستند نه رئیس‌جمهور.

* انتخاب افراد برای صحبت کردن در مراسم 16 آذر نباید گزینشی باشد

دیانی ادامه داد: در بررسی مبانی نظری دولت یازدهم 3 نکته برون‌گرایی دولت، رشد اقتصادی موردنظر و نخبه گرایی در مرکزیت قرار می‌گیرد بنابراین وزارت علوم که می‌تواند در ساختار پیشرفت درون‌زا مبتنی بر اقتصاد دانش‌بنیان باشد بی اهمیت ترین ‌جایگاه را در ساختار دولت دارد.

وی افزود: در روند کاری دولت می‌بینیم که گزینه‌های معرفی شده برای وزارت علوم افرادی هستند که خود دولت هم می‌داند نمی‌توانند از مجلس رای اعتماد بگیرند ولی هر بار گزینه‌ها را نسبت به دفعه قبل تنزل می‌دهد که آسیب این مساله هم سرخوردگی نخبگان در رابطه با تاثیر گذاری در جامعه است که می‌خواهند در جامعه خدمت کنند ولی در نوع تفکرات دولت جایی ندارند و دولت باید این شرایط را اصلاح کند.

دیانی عنوان کرد: شنیدن نقطه نظرات هم بسیار مهم است، نباید جلوی آزادی بیان گرفته شود، شنیدن نقطه نظرات مختلف به دولت کمک می‌کند.

وی با اشاره به گزینش افراد برای صحبت کردن در مقابل رئیس جمهور در مراسم روز دانشجو، اظهار داشت: روند انتخاب افراد باید مبتنی بر قانون باشد و باید به جلسه وجاهت قانونی بدهند نه اینکه گزینشی رفتار شود و کسانی دعوت شوند که از هیچ ساختار قانونی نگذشته‌اند.

دیانی ادامه داد: باید برای مراسم 16 آذر به اتحادیه‌های دانشجویی حق صحبت داده شود و در غیر اینصورت هیچکدام از اتحادیه‌ها حضور نمی‌یابند.

وی افزود: به دولت توصیه می‌کنیم تا امشب تصمیم قطعی را بگیرد و اگر می‌خواهد رفتاری مبتنی بر رفتار امیرالمؤمنین(ع) داشته باشد اجازه صحبت به همه بدهد و امیدواریم تا امشب این تصمیم‌گیری انجام شود.

دیانی گفت: امیدواریم دولت به قولی که سال گذشته داده است عمل کند و به همه اتحادیه‌های دانشجویی حق صحبت بدهد.

*ضرورت تبیین استکبارستیزی در دانشگاه‌ها

وی با تأکید بر تبیین استکبارستیزی در دانشگاه‌ها، گفت: جمهوری اسلامی ساختار دوگانه بلوک شرق و غرب را پی‌ریزی کرد و لیبرال دموکراسی امروز دچار استیصال شده است به طوریکه هر روز اعتراض به ساختار آمریکا وجود دارد و این مسئله نشان‌دهنده افول این نظام است. 

دیانی گفت: رفتار دولتمردان آمریکایی با مردم آمریکا نیز به این مسئله سرعت می‌بخشد به طوریکه بیش از هزاران نفر از مردم آمریکا بدون انجام هیچ محکمه‌آی کشته می‌شوند که این مسئله نشان‌دهنده افول این نظام سیاسی است.

*مسائل اقتصادی در صدر مطالبات دانشجویان از دولت

دیانی گفت: مهمترین مطالبه جریان دانشجویی از دولت مسئله اقتصادی است، البته شورای عالی فضای مجازی نیز پس از یک سال و نیم هیچ مصوبه‌ای نداشته و پرونده اینترنت ملی بدون تحول روی زمین مانده است.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی فقط تأئید رؤسای دانشگاه‌ها را انجام می‌دهد در حالیکه فضای فرهنگی بسیار مهم است.

دیانی ادامه داد: در بحث اقتصادی نسبت به وضعیت معیشتی توجه نمی‌شود، وضعیت مسکن مهر و اشتغال معلق است، سیاست‌های تورمی و خروج از رکود مغایر اقتصاد مقاومتی است و به ضرر مردم تمام می‌شود. بنابراین جریان دانشجویی به عنوان صدای گویای مردم باید این مسائل را به دولت بگوید.

دیانی در رابطه با تشکیل اتحادیه انجمن‌‌های اسلامی دانشجویان مستقل و جدایی این تشکل‌ از انجمن اسلامی گفت: در روندی که در زمان دولت اصلاحات در رابطه با انجمن اسلامی پیش آمد و با توجه به انحرافاتی که این تشکل پیدا کرد ما تصمیم گرفتیم که راه خود را جدا کنیم. البته منازعات زیادی شکل گرفت تا به انجمن اسلامی بفهمانند مسیر غلطی را انتخاب کرده‌اند.

وی گفت: بخش کمی از انجمن‌های دفتر تحکیم وحدت به آن چیزی که در مرامنامه این تشکل وجود داشت اعتقاد نداشتند و برخی از انجمن‌ها که متوجه این انحراف شدند راه خود را از دفتر تحکیم وحدت جدا کرده و از این تشکل جدا شدند و اتحادیه جدیدی به نام اتحادیه انجمن‌ های اسلامی دانشجویان مستقل تشکیل دادند.

وی در خاتمه تصریح کرد: یکی از نقاط اختلافی که انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با انجمن اسلامی داشت در رابطه با نگاه امام (ره) و خط امام (ره) و اسلام ناب محمدی بود. 
*دولت اصلاحات از جنبش دانشجویی استفاده ابزاری کرد

در ادامه این میزگرد محمد نبی‌زاده نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: هویت دانشجویی با چند معیار سنجیده می‌شود که مهمترین آن استکبارستیزی است زیرا این معیار عیار جنبش دانشجویی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به شکستن حرمت عکس امام خمینی (ره) در سال 88 گفت:‌ افرادی که این کار را انجام دادند از ماهیت و اصالت خود عدول کرده و از استکبارستیزی  خارج شدند و رفتار آنها عکس مطالبه‌گری و انقلابی بودن بود.

نبی‌زاده گفت: استکبارستیزی مسئله‌ای است که جنبش دانشجویی با آن شناخته می‌شود، ماهیت نظام شاهنشاهی تن دادن به ذلت و خواری بود و به نوعی نظام شاهنشاهی را می‌توان نظام استکبارپذیر دانست که اهداف استکبار را تامین و دنبال می‌کرد و با آمریکا در یک پازل قرار داشت ولی روحیه دانشجویی، روحیه عدالتخواهی و استکبارستیزی است که در آن زمان دانشجویان کشور به دلیل همین روحیه علیه نظام شاهنشاهی برخواستند.

نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان عنوان کرد: در حال حاضر دانشجویان روحیه استکبارستیزی دارند و تن دادن به خواری و ذلت در برابر استکبار و بازی کردن در زمین استکبار را نمی‌پذیرند.

وی با بیان اینکه روند دولت یازدهم با روند تن دادن به ذلت در برابر استکبار شباهت دارد، گفت: شاید این مسئله در ظاهر مشهود نباشد ولی دولت چنین رفتاری را در برابر آمریکا دارد ولی خواسته ما این است که دولت به این سمت حرکت نکند.

نبی‌زاده با بیان اینکه دولت‌ها به دنبال پایگاه قدرت در دانشگاه‌ها هستند،‌گفت: یکی از دلایلی که دولت‌ها به جریان دانشجویی طمع می‌کنند این است که توانی در دانشگاه‌ها داشته باشند و در دولت اصلاحات همین مسئله سبب شد که جنبش دانشجویی ماهیت خود را از دست بدهد و تبدیل به ابزاری برای دولت شود.

وی افزود: در دولت اصلاحات جنبش دانشجویی حتی اشتباهت دولت را نیز حمایت می‌کرد و به نوعی دولت اصلاحات از جنبش دانشجویی استفاده ابزاری کرد.

* بازتعریف گفتمانی استکبارستیزی وظیفه جنبش دانشجویی است

نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اظهار داشت: در حال حاضر اگر روحیه نقادانه استقلال و حریت جنبش دانشجویی از بین برود شبیه دولت اصلاحات می‌شود و به همین دلیل جنبش دانشجویی باید در زمان فعلی روحیه مطالبه‌گری و نقادی خود را حفظ کند.

وی با اشاره به ضرورت تبیین استکبارستیزی از سوی دانشجویان گفت: برخی می‌گویند ما می‌توانیم با استکبار گفت‌وگو کنیم در حالی که هم اکنون وظیفه جنبش دانشجویی تبیین ماهیت استکبار و استکبارستزی است، به نوعی می‌توان گفت بازتعریف گفتمانی استکبارستیزی وظیفه جنبش دانشجویی است.

وی ادامه داد: همانطور که رهبری معظم انقلاب نیز تأکید دارند دانشجو باید سیاسی باشد ولی مورد سوءاستفاده جریانات و گروه‌های سیاسی قرار نگیرد.

نبی‌زاده تأکید کرد: دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی باید مراقب باشند و اجازه ندهند افراد و گروه‌های سیاسی از آنها سوءاستفاده کنند و ماهیت خود را حفظ کنند.

وی با اشاره به برنامه روز دانشجو و سخنرانی رئیس جمهور در این روز، گفت: اگر شرایطی باشد که همه تشکل‌ها فردا در مراسم حضور داشته باشند و بتوانند نظرات خود را بیان کنند ما نیز حضور خواهیم داشت.

وی در خاتمه تصریح کرد:‌ دولت باید گوش شنوا داشته باشد و انتقادهای مختلف را بشنود. نقدهای دانشجویان و اقشار مختلف می‌تواند به دولت در پیشبرد مسیر خود کمک کند.

*پیوند برخی تشکل‌های دانشجویی با جریانات سیاسی/شنیده شدن صداهای متفاوت با ماهیت جنبش دانشجویی

ناصر آراسته دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در پایان این میزگرد اظهار داشت: ماهیت جنبش دانشجویی  ضد استکباری است و دانشجویان افرادی هستند که مناسب با آرمان‌هایشان مسائل و واقعیت‌ها را تحلیل و در همین راستا اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه دانشجو و جنبش دانشجویی چشم بیدار جامعه هستند، گفت: جنبش دانشجویی با رویکرد نقادانه برای بهبود شرایط  دست به مطالبه می‌زند.

*شکوفا شدن حریت جنبش دانشجویی با انقلاب اسلامی

این فعال دانشجویی تصریح کرد: یکی دیگر از ماهیت‌های جنبش دانشجویی حرّیت و آزادگی آن است از اینکه فارغ از علایق شخصی و جناحی دست به مطالبه می‌زند که این ویژگی پس از انقلاب شکوفا شد. ما شاهد بودیم که شرایط کشور در دوران پهلوی به گونه‌ای بود که انتقاد کوچکی باعث کشته شدن سه نفر از دانشجویان شد اما امروز در جمهوری اسلامی این روحیه انتقادی در دانشجویان در اوج خود قرار دارد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور، گفت: ما شاهدیم که شهادت سه نفر از دانشجویان در 16 آذر 32 به خاطر مطالبه‌گری و روحیه ضد استکباری آنها است و جنبش دانشجویی از این تاریخ شروع به اوج‌گیری کرد که در روند انقلاب نیز همراه با آن قدم برداشت.

آراسته با اشاره به سیر تحول جنبش دانشجویی در ایران گفت: یکی از درخشان‌ترین نقاط جنبش دانشجویی پس از انقلاب تسخیر لانه جاسوسی بود که در راستای همان روحیه استکبارستیزی دانشجویان قرار داشت از اینکه قواعد ناعادلانه حاکم را نمی‌پذیریم. البته این ماهیت در دهه 60 رنگ می‌بازد تا جایی که امام (ره) به انجمن‌های به اصطلاح اسلامی تذکر می‌دهند.

وی ادامه داد: امام (ره) با قطع امید از انجمن‌های به اصطلاح اسلامی آن زمان فرمان تشکیل بسیج دانشجویی را می‌دهد که این فرمان با مشاهده انحراف در مسیر برخی تشکل‌ها صادر شد. هدفی که امام(ره) برای بسیج دانشجویی ترسیم کردند. پاسداری از اصول نظام و انقلاب بود.
* از بین رفتن ماهیت جنبش دانشجویی در دوران اصلاحات

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: ما در اواخر دهه 60 مشاهده کردیم که موقعیت اصلی جنبش دانشجویی در تشکل‌های آن زمان فراموش شده و انجمن‌های به اصطلاح اسلامی آن زمان با احزاب سیاسی پیوند خوردند که این باعث از بین رفتن ماهیت جنبش دانشجویی شد. امروز نیز پیوند خوردن برخی تشکل‌های دانشجویی با جریانات سیاسی باعث شده صداهای متفاوتی با ماهیت جنبش دانشجویی شنیده شود.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور با بیان اینکه وظیفه جمهوری اسلامی رصد اوضاع  کشور، منطقه و جهان است،‌گفت: در همین رابطه دانشجویان دست به ارزیابی وقایع می‌زنند و به مطالبه‌گری می‌پردازند، البته در این راستا خطا و اشتباه وجود دارد. اما به فرموده مقام معظم رهبری دانشجو مخیر است متناسب با تحویل و ارزیابی‌اش دست به مطالبه‌گری بزند. به شرط آنکه استقلال فکری را حفظ کرده باشد.

وی افزود: تا زمانی که جنبش دانشجویی این حریت را در خود حفظ کند و با اسلام ناب پیوند داشته باشد از انحطاط در امان خواهد ماند. امروز چیزی که در برخی تشکل‌های دانشجویی دیده می‌شود التقاط فکری است که باعث دور شدن دانشجویان از وظیفه اصلی‌شان می‌شود.

آراسته تصریح کرد: برخی از انجمن‌های به اصطلاح اسلامی دم از اسلام و امام(ره) می‌زنند اما مخالف آن عمل می‌کنند. از اینکه می‌گویند باید بپذیریم دنیا هم کدخدایی دارد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور ادامه داد: امام (ره) خط مشی ما دانشجویان را نشان داده است از اینکه راهی جز مبارزه نمانده و باید چنگ و دندان آمریکا را شکست که در این راه یا شهید خواهیم شد یا پیروز که هر دو برای ما پیروزی است و این ماهیت جنبش دانشجویی است.

*دانشگاه مبداء تحولات است و نه منشأ تشنج

وی با اشاره به منطق امام (ره) در خصوص مبارزه با استکبار گفت: اما امروز به خاطر اینکه جنبش دانشجویی می‌تواند کشور را از بلا مصون نگه دارد‌، عده‌ای می‌خواهند آن را به انحراف بکشند و امروز به نام امام (ره) دم از حذف شعار مرگ بر آمریکا می‌زند.

آراسته تصریح کرد: التقاط فکری که امروز در برخی تشکل‌های دانشجویی دیده می‌شود این است که یک روز می‌گویند اسلام ناب و امام (ره) اما از دل آن پذیرش استکبار و پاره کردن عکس امام (ره) در 16 آذر 88 دیده می‌شود که این گمراهی جنبش دانشجویی است.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه دانشگاه مبدا تحولات است نه منشا تشنج، گفت: عده‌ای می‌خواهند در دانشگاه‌ها تنها هیاهوی نابخردانه حاکم شود تا از این طریق به حیات سیاسی خود ادامه دهند. البته به این وضعیت بلاتکلیفی وزارت علوم و برخی رؤسای دانشگاه‌های مهم کشور دامن می‌زند.

آراسته در خصوص لزوم صحبت دانشجویان در حضور رئیس‌جمهور گفت:‌امیدواریم این بار برخلاف دیدارهای قبلی رئیس‌جمهور، ایشان صحبت دانشجویان را بشنوند. اینکه در خصوص صحبت دانشجویان و اینکه کدام یک از آنان به صحبت بپردازد، در تعارض با ماهیت جنبش دانشجویی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند که مسئولان کشوری و لشکری پای صحبت دانشجویان بنشینند، رئیس‌جمهور نیز به صحبت دانشجویان گوش دهد و در این خصوص گزینشی عمل نکند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار