امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131003
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر آراسته دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در میزگرد « 16 ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر آراسته دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور در میزگرد « 16 آذر و ماهیت جنبش دانشجویی» که با حضور نمایندگان اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی کشور در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برگزار شد، گفت: ماهیت جنبش دانشجویی ضد استکباری است و دانشجویان افرادی هستند که مناسب با آرمان‌هایشان مسائل و واقعیت‌ها را تحلیل و در همین راستا اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه دانشجو و جنبش دانشجویی چشم بیدار جامعه هستند، گفت: جنبش دانشجویی با رویکرد نقادانه برای بهبود شرایط دست به مطالبه می‌زنند.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: یکی دیگر از ماهیت‌های جنبش دانشجویی حرّیت و آزادگی آن است از اینکه فارغ از علایق شخصی و جناحی دست به مطالبه می‌زند که این ویژگی پس از انقلاب شکوفا شد. ما شاهد بودیم که شرایط کشور در دوران پهلوی به گونه‌ای بود که انتقاد کوچکی باعث کشته شدن سه نفر از دانشجویان شد اما امروز در جمهوری اسلامی این روحیه انتقادی در دانشجویان در اوج خود قرار دارد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور، گفت: ما شاهدیم که شهادت سه نفر از دانشجویان در 16 آذر 32 به خاطر مطالبه‌گری و روحیه ضد استکباری آنها است و جنبش دانشجویی از این تاریخ شروع به اوج‌گیری کرد که در روند انقلاب نیز همراه با آن قدم برداشت.

آراسته با اشاره به سیر تحول جنبش دانشجویی در ایران گفت: یکی از درخشان‌ترین نقاط جنبش دانشجویی پس از انقلاب تسخیر لانه جاسوسی بود که در راستای همان روحیه استکبارستیزی دانشجویان قرار داشت از اینکه قواعد ناعادلانه حاکم را نمی‌پذیریم. البته این ماهیت در دهه 60 رنگ می‌بازد تا جایی که امام (ره) به انجمن‌های به اصطلاح اسلامی تذکر می‌دهند.

وی ادامه داد: امام (ره) با قطع امید از انجمن‌های به اصطلاح اسلامی آن زمان فرمان تشکیل بسیج دانشجویی را می‌دهد که این فرمان با مشاهده انحراف در مسیر برخی تشکل‌ها صادر شد. هدفی که امام(ره) برای بسیج دانشجویی ترسیم کردند. پاسداری از اصول نظام و انقلاب بود.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: ما در اواخر دهه 60 مشاهده کردیم که موقعیت اصلی جنبش دانشجویی در تشکل‌های آن زمان فراموش شده و انجمن‌های به اصطلاح اسلامی آن زمان با احزاب سیاسی پیوندخوردند که این باعث از بین رفتن ماهیت جنبش دانشجویی شد. امروز نیز پیوند خوردن برخی تشکل‌های دانشجویی با جریانات سیاسی باعث شده صداهای متفاوتی با ماهیت جنبش دانشجویی شنیده شود.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور با بیان اینکه وظیفه جمهوری اسلامی رصد کشور، منطقه و جهان است،‌گفت: در همین رابطه دانشجویان دست به ارزیابی وقایع می‌زنند و به مطالبه‌گری می‌پردازند، البته در این راستا خطا و اشتباه وجود دارد. اما به فرموده مقام معظم رهبری دانشجو مخیر است متناسب با تحویل و ارزیابی‌اش دست به مطالبه‌گری بزند. به شرط آنکه استقلال فکری را حفظ کرده باشد.

وی افزود: تا زمانی که جنبش دانشجویی این حریت را در خود حفظ کند و با اسلام ناب پیوند داشته باشد از انحطاط در امان خواهد ماند. امروز چیزی که در برخی تشکل‌های دانشجویی دیده می‌شود التقاط فکری است که باعث دور شدن دانشجویان از وظیفه اصلی‌شان می‌شود.

آراسته تصریح کرد: برخی از انجمن‌های به اصطلاح اسلامی دم از اسلام و امام(ره) می‌زنند اما مخالف آن عمل می‌کنند. از اینکه می‌گویند باید بپذیریم دنیا هم کدخدایی دارد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور ادامه داد: امام (ره) خط مشی ما دانشجویان را نشان داده است از اینکه راهی جز مبارزه نمانده و باید چنگ و دندان آمریکا را شکست که در این راه یا شهید خواهیم شد یا پیروز که هر دو برای ما پیروزی است و این ماهیت جنبش دانشجویی است.

وی با اشاره به منطق امام (ره) در خصوص مبارزه با استکبار گفت: اما امروز به خاطر اینکه جنبش دانشجویی می‌تواند کشور را از بلا مصون نگه دارد‌، عده‌ای می‌خواهند آن را به انحراف بکشند و امروز به نام امام (ره) دم از حذف شعار مرگ بر آمریکا می‌زند.

آراسته تصریح کرد: التقاط فکری که امروز در برخی تشکل‌های دانشجویی دیده می‌شود این است که یک روز می‌گویند اسلام ناب و امام (ره) اما از دل آن پذیرش استکبار و پاره کردن عکس امام (ره) در 16 آذر 88 دیده می‌شود که این گمراهی جنبش دانشجویی است.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه دانشگاه مبدا تحولات است نه منشا تشنج، گفت: عده‌ای می‌خواهند در دانشگاه‌ها تنها هیاهوی نابخردانه حاکم شود تا از این طریق به حیات سیاسی خود ادامه دهند. البته به این وضعیت بلاتکلیفی وزارت علوم و برخی رؤسای دانشگاه‌های مهم کشور دامن می‌زند.

آراسته در خصوص لزوم صحبت دانشجویان در حضور رئیس‌جمهور گفت:‌امیدواریم این بار برخلاف دیدارهای قبلی رئیس‌جمهور، ایشان صحبت دانشجویان را بشنوند. اینکه در خصوص صحبت دانشجویان و اینکه کدام یک از آنان به صحبت بپردازد، در تعارض با ماهیت جنبش دانشجویی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند که مسئولان کشوری و لشکری پای صحبت دانشجویان بنشینند، رئیس‌جمهور نیز به صحبت دانشجویان گوش دهد و در این خصوص گزینشی عمل نکند.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار