امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131038
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعید سرکار دبیر ستاد نانو معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهور امروز در مراسم ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعید سرکار دبیر ستاد نانو معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهور امروز در مراسم افتتاح شبکه& zwnj; آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی در حوزه فناوری نانو (توانا) در پژوهش‌سرای بصیرت ناحیه 2 آموزش و پرورش شهرری در سخنانی اظهار داشت: اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل به یک ادبیات روزمره شده است چرا که کشور عزم کرده تا اتکاء خود را به مواد خام کاهش دهد.

وی ادامه داد: در این راه باید از بخش دانش‌آموزی شروع کنیم و بخش دانش‌آموزی ما فوندانسیون آینده است و در دانشگاه بسیار دیر است تا بخواهیم دانشجو را به سمت کارهای کاربردی و هدفمند سوق دهیم.

سرکار افزود: بنده به طور جدی می‌گویم آینده کار در اینجا شکل می‌گیرد و فوندانسیون نانو همین بخش دانش‌آموزی است.

وی با اشاره به جشنواره نانو یادآور شد: در جشنواره امسال نانو دانش‌آموزان دستاوردهای خود را به صورت کاربردی نشان می‌دادند و امروز دانش آموز ما به صورت هدفمند تحقیق می‌کند و اگر امروز در بعضی رشته‌های ورزش در دنیا سرآمد هستیم فراموش نشود که این از آموزش و پرورش شروع شده است.

دبیر ستاد نانو معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهور گفت: در عرصه فناور نانو و عرصه‌های فناوری نوظهور باید از آموزش و پرورش شروع کنیم و در این بخش با فعالیت‌هایی که صورت گرفته و در عرصه نانو هرگز دچار پوکی استخوان نمی‌شود و امروز یک حرکت بسیار سازنده شکل می‌گیرد و گرد هم آمده‌ایم تا جشن بگیریم و 48 آزمایشگاه نانو در پژوهش‌سراها را انجام دهیم.

سرکار گفت: تعداد سمینارهای آموزشی نانو 2100 سمینار بوده که 350 هزار نفر تعلیم دیده‌اند و باشگاه نانو نیز ایجاد شده است و بحث المپیاد نانو، خبرنامه زنگ نانو و نمایشگاه‌های استانی در مفاهیم نانو در 28 استان نیز از جمله فعالیت‌ها است.

وی در خصوص المپیاد دانش‌آموزی نانو افزود: امسال پنجمین دوره آن را برگزار کردیم و افراد برتر در حوزه نانو شناسایی شدند تا یک رقابت سالم در بین آنها ایجاد کنیم که 25 هزار نفر در المپیاد نانو امسال حضور داشتند و دو سوم شرکت‌کنندگان در المپیاد نانو را دختران تشکیل می‌دادند.

دبیر ستاد نانو معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهور تصریح کرد: امسال 200 پژوهش‌سرا و 117 شهر در برگزاری المپیاد نانو شرکت داشتند.

سرکار اضافه کرد: 42 آزمایشگاه دانش‌آموزی نانو تا پایان سال در پژوهش‌سراها تکمیل می‌شود و در تمام استان‌ها در پژوهش‌سراها این آزمایشگاه‌ها شروع به کار کرده است و امیدواریم تا چند سال آینده تمام پژوهش‌سراها با آزمایشگاه نانو مجهز می‌شوند و هر یک آزمایشگاه در هر 6 ماه 15 دبیرستان را پوشش دهد.

وی یادآور شد: 70 درصد منابع مالی در ایجاد آزمایشگاه نانو از طریق معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و 30 درصد توسط آموزش و پرورش انجام می‌شود و ایران در عرصه فناوری نانو در زمینه مقالات رتبه هفتم جهان را دارد و بخش‌ دانش‌آموزی ایران مورد توجه کشورهای دیگر قرار می‌گیرد و مهمتر اینکه دستگاه‌هایی که در آزمایشگاه‌های نانو است و دانش‌آموزان با آن برخورد می‌کنند ساخت ایران است.

دبیر ستاد نانو معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهور تقویت روحیه خودباوری، کسب تجربه کار پژوهشی، کارهای پژوهشی و کاربردی، توسعه همگام زیرساخت آزمایشگاهی به موازات آموزش فناوری نانو به دانش‌آموزان، ارائه تجربیات ایران در آموزش دانش‌آموزی فناوری نانو را از جمله اهداف ایجاد شبکه آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی در حوزه فناوری نانو برشمرد و خاطر نشان کرد: می‌توانیم 50 هزار دانش‌آموز در 500 دبیرستان را تا پایان سال تحت پوشش قرار دهیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها