امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131043
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسین دارآفرین در نشست خبری به مناسب برپایی شانزدهمین همایش سالانه آسیب‌شناسی و طب آزمایشگاه گفت: از ابتدای ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسین دارآفرین در نشست خبری به مناسب برپایی شانزدهمین همایش سالانه آسیب‌شناسی و طب آزمایشگاه گفت: از ابتدای آذر پرداختی بیمه‌ها در طرح تحول نظام سلامت افزایش یافته و مابه& zwnj;التفاوت پرداختی بیماران در بخش خصوصی کمتر شده است با این وجود تا پایان آذر آزمایشگاه‌ها پرداختی کمتری را خواهند داشت.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت اعلام کرده پرداختی بیماران در بخش خدمات پاراکلینیک بخش خصوصی 20 تا 25 درصد کمتر شده اما  بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم نشان می‌دهد فقط 5 تا 10 درصد از هزینه بیماران کاهش داشته‌ است.

دارآفرین ادامه داد: همین کاهش پرداختی نیز موقت خواهد بود و پیش‌بینی ما این است که فقط 3 ماه اجرایی می‌شود و دوباره به شرایط قبل برمی‌گردد، شرایطی که 75 درصد از هزینه خدمات در آزمایشگاه‌ و 50 درصد را در رادیولوژی مردم می‌دادند.

عضو هیأت مدیره انجمن آسیب‌شناسی ایران دلیل موقت بودن این‌طرح را این گونه اعلام کرد طبق ضوابط، سال آینده تعرفه‌های بخش دولتی تغییری نمی‌کند و بیمه‌ها افزایش پرداخت ندارند اما قرار است تعرفه بخش خصوصی افزایش یابد و در نتیجه مابه‌التفاوت آن را مردم به جای بیمه‌ها خواهند داد.

وی با انتقاد از وجود نیاز القایی در انواع خدمات تکنیکی و پاراکلینیک و حتی در داروها گفت: متأسفانه می‌بینیم نیاز القایی ایجاد شده و اگر وزارت بهداشت به صورت ریشه‌ای آن را می‌دید به دستورالعمل‌های دقیقی می‌رسیدیم.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است اگر به صورت داوطلبانه، بیمه‌های تکمیلی به افراد متوسط جامعه از محل هدفمندی یارانه‌ها خدمات بدهند و نظارت هم داشته باشد زیرمیزی‌ها رفع خواهد شد و خدمات بهتری به بیماران داده می‌شود در عین حال تفاوت بین پرداختی گروه‌های پزشکی نیز رفع می‌شد.

پیمان تربتی دبیر علمی همایش آسیب‌شناسی نیز در این نشست گفت: تربیت نیروی متخصص باید متناسب با نیاز جامعه باشد، با توجه به جمعیت کشور 5400 آزمایشگاه وجود دارد که نسبت به جمعیت استاندارد است.

وی افزود: هر ساله 100 دستیار آسیب‌شناسی تربیت می‌شود که هریک پوشش یک میلیون و 400 هزار نفر را خواهد داشت در این صورت از نرخ رشد جمعیت بیشتر خواهد بود.

تربتی گفت: نزدیک به 2000 پاتولوژیست در کشور داریم و نیاز به تاسیس آزمایشگاه احساس نمی‌شود بنابراین ضرورتی ندارد که با دادن مجوز، به تاسیس آزمایشگاه‌های جدید دامن بزنیم.

وی گفت: به شانزدهمین همایش سالانه آسیب‌شناسی و طب آزمایشگاه که 19 تا 21 آذر برگزار می‌شود 150 مقاله ارائه شده است، محورهای این همایش بیماری‌های زنان ، دستگاه گوارش، اطفال، بانک خون، روش های جدید آزمایشگاهی و غیره است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار