امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131053
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رضا نوروزی از کشف یک مرکز تبادلات اقتصادی و بازرگانی دوره ساسانی خبر داد و گفت: به دلیل ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رضا نوروزی از کشف یک مرکز تبادلات اقتصادی و بازرگانی دوره ساسانی خبر داد و گفت: به دلیل اهمیت محوطه تاریخی تل قلعه و تخریب روز افزون آن توسط سودجویان و با پیگیری‌های متعدد عملیات کاوش در دو ماه گذشته در آنجا صورت گرفت.

نوروزی افزود: کاوش‌های باستان شناسی بیانگر این است که تل قلعه یک مرکز اقتصادی و بازرگانی بوده است.

سرپرست گروه باستان شناسی خاطرنشان کرد: فضاهای معماری منظم و مرتبط با هم، دانه های خرمای کربنیزه در فضاهای معماری، خمره ها و تعداد زیادی اثر مهر با نقوش متنوع برروی گل را از مهمترین یافته های باستان شناسان اعلام کرد.

به گفته وی معماری آشکار شده در این فصل کاوش شامل سازه هایی از سنگ،گچ،آجر و خشت است.

این باستان شناس با اشاره به نمایان شدن بخش‌هایی از دیوار بیرونی بنا و فضاهای داخلی آن افزود: دیوارهای اصلی از سنگ و گچ و دیوارهای داخلی و جداکننده بیشتر از خشت ساخته شده اند و سفال فراوانترین یافته این محوطه است که به طور چشم گیر در لایه های فرهنگی یافت می شوند.

وی تصریح کرد: یافته‌های این کاوش ها بیانگر این است که تل قلعه یک محوطه اداری برخوردار از نقشی مهم در تبادلات اقتصادی و بازرگانی بوده و بیشترین فعالیت‌ها نیز در آنجا در ارتباط با خرما بوده است.

نوروزی ابراز امیدواری کرد: با مطالعه مواد فرهنگی به دست آمده به ویژه اثر مهرهای گلی، ارتباط اقتصادی این محوطه با نقاط دیگر امپراطوری ساسانی مشخص شود.

به گزارش فارس، محوطه تاریخی تل قلعه سیف آباد در بخش مرکزی کازرون بر روی انتهای جنوب شرقی پشته‌های طبیعی کوه پهن و در مسیر خطوط انتقال گاز قرار دارد.

این محوطه به صورت اتفاقی در آغاز دهه 1360 و در نتیجه انتقال لوله گاز از کازرون به شیراز نمایان و بخشی از آن نیز تخریب شد.

از آن زمان تا کنون بخش‌هایی که از تخریب تیغه بولدوزر و دیگر دستگاه های مکانیکی سالم باقی مانده مورد توجه سودجویان قرارگرفته است،به گونه‌ای که چاله های حفاری قاچاق زیادی در سطح آن ایجاد شده است.

پس از بررسی‌های اولیه این منطقه در سال 1385 مشخص شد که تل قلعه بخشی از یک محوطه ساسانی با وسعت بیش از 100 هکتار است که تعدادی تپه کوچک،بنا و آثار شاخص دیگر در سطح آن وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار