امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131059
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، ابوالفضل ابوترابی اظهار داشت: اعتیاد یک معضل اجتماعی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، ابوالفضل ابوترابی اظهار داشت: اعتیاد یک معضل اجتماعی است که برای رفع آن باید از مسیر اجتماعی عبور کرد. لذا رویکردی که وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این رابطه اتخاذ کرده بسیار مناسب است و می‌تواند در آینده در کاهش آمار اعتیاد موثر باشد.

وی افزود: دستگاه‌های امنیتی باید با رویکرد اجتماعی برای مبارزه با مواد مخدر به میدان آیند و در عرصه مبارزه با اعتیاد گام بردارند، چرا که تجربه نشان داده است، هر کاری که به صورت اجتماعی انجام شده، موفق‌تر بوده و بهتر به نتیجه رسیده است.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید همه مردم و مسئولان در رابطه با این دغدغه و معضل اجتماعی احساس مسئولیت کنند تا در امر پیشگیری از اعتیاد موفق شویم. این مسئله علاوه بر پیشگیری، کاهش تقاضا برای مصرف را نیز به همراه دارد.

این عضو کمیسیون قضایی مجلس اضافه کرد: مخدرهای صنعتی اکثراً به صورت زیرزمینی تهیه شده و حاوی مواد سمی هستند، خانواده‌ها هم به اندازه کافی از این موضوع اطلاع ندارند و متاسفانه بسیاری از افراد بویژه جوانان و نوجوانان ناخودآگاه درگیر معضل اعتیاد می‌شوند.

ابوترابی خواستار افزایش اطلاع رسانی‌ها در مورد عوارض جبران ناپذیر مواد مخدر به ویژه روانگردان‌ها شد و گفت: تمام نهادهای آموزشی و خانواده‌ها باید از این مواد آگاهی داشته تا شاهد پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر به ویژه از نوع صنعتی باشیم.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس آمادگی دارند تا در این زمینه همچون گذشته همکاری‌های لازم را داشته باشند، افزود: نمایندگان مردم در صورتی که خلاء قانونی در زمینه مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد احساس کنند وارد عمل شده و در این زمینه تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنند ولی در حال حاضر هیچگونه خلاء قانونی در این رابطه نداریم.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی نبود شادی را دلیل گرایش به مخدرهای صنعتی ندانست و گفت: فقط راه حل کاهش مصرف بین جوانان و نوجوانان اقدامات فرهنگی است. به نظرم شادی مناسب به اندازه کافی در جامعه وجود دارد اگر نبود این همه نخبه از کجا آمده‌اند؟!

ابوترابی افزود: معتقدم نهاد خانواده به عنوان رکن اصلی در زمینه پیشگیری از اعتیاد می تواند نقش مهمی را ایفا کند چرا که جوانان معتاد از طریق خانواده یا دوستان ناباب گرفتار این بلیه اجتماعی اعتیاد شده‌اند.

این عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: با وجود اینکه باید برای معضلات بیکاری چاره‌ای اساسی اندیشید و جهت اشتغال‌زایی هر چه بیشتر افراد جامعه تلاش کرد ولی به نظرم بیکاری ریشه اعتیاد نیست بلکه ریشه آن سستی، بی‌حالی و کم‌همتی است.

وی گفت: در صورتی که فردی در جامعه مصمم و جویای کار باشد قطعا آن را پیدا می‌کند و مشغول به کار می‌شود ولی متاسفانه بالا بودن سطح توقعات جوانان و بی‌حال بودن آنها سبب شده که تنها به شغل‌های پردرآمد و با سطح اجتماعی بسیار بالا فکر می‌کنند که مساله این چنین نیست و جامعه به همه مشاغل نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه موضوع اعتیاد بسیار پیچیده و چند بعدی است که باید به همه جوانب آن توجه داشت، گفت: اشتغال در کشور متولی خاصی ندارد که لازم است در این زمینه مسئولان اهتمام بیشتری کنند.

نماینده مردم نجف‌آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی در ادامه با انتقاد نسبت به این مساله که متاسفانه تعداد کمپ‌های ترک اعتیاد به اندازه کافی نیست، گفت: به برنامه‌های منسجم و جامع در این زمینه نیاز است. در حال حاضر به سختی مجوز ساخت و راه اندازی کمپ ترک اعتیاد داده وی شود ولی نظارت پس از افتتاح بسیار اندک است در حالی که باید نظارت‌ها بیشتر باشد.

ابوترابی خاطرنشان کرد: شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر برنامه منسجم‌تری برای بهبود یافتگان مواد مخدر اختصاص دهد تا شاهد کاهش ورود این افراد به چرخه اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی ناشی از نبود اشتغال برای آنان و خانواده‌هایشان باشیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار