امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131066
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدرضا فراهانی در نشستی که به مناسبت برگزاری مراسم روز دانشجو برگزار شد، گفت: طبق روال در سال‌های گذشته ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، محمدرضا فراهانی در نشستی که به مناسبت برگزاری مراسم روز دانشجو برگزار شد، گفت: طبق روال در سال‌های گذشته روز دانشجو با حضور رئیس‌جمهور در یکی از دانشگاه‌های تهران برگزار می‌شود و در دولت تدبیر و امید نیز رئیس‌جمهور از سال گذشته در دانشگاه حضور یافت و امسال نیز حضورش در دانشگاه علوم پزشکی ایران قطعی شده است.

وی ادامه داد: در گذشته افرادی در حضور ریاست‌جمهوری صحبت می‌کردند که از تشکل‌های سیاسی بودند اما امسال تعریف جدیدی ارائه کردیم چون علاوه بر جنبش سیاسی، جنبش‌های فرهنگی، علمی و ورزشی نیز وجود دارند به همین دلیل افرادی که در هر نوع فعالیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فعال هستند در این مراسم حضور می‌یابند.

فراهانی گفت: تشکل‌های صنفی نیز فرصت ظهور و حضور خواهند داشت چرا که همیشه تمایل داشتند مطالبات خود را در حضور رئیس‌جمهور مطرح کنند. در مراسم روز دانشجوی امسال 10 نفر از حوزه‌های مختلف سخنرانی خواهند کرد و این در حالی است که امسال ما افراد حاضر در جلسه را انتخاب نکرده‌ایم بلکه خود این افراد از منتخبان جشنواره‌های فرهنگی، علمی، قرآنی، المپیاد ورزشی و نمایندگان تشکل‌های اسلامی هستند.

وی با اشاره به اینکه حضور رئیس‌جمهور در یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای اولین بار رخ می‌دهد،‌گفت: در وزارت بهداشت 265 تشکل مجوز‌دار وجود دارد و جشنواره فرهنگی، المپیاد ورزشی و علمی در وزارت بهداشت برگزار می‌شود اما تقاضا داریم جشنواره فرهنگی که شامل مطبوعات هم می‌شود به صورت ملی برگزار شود که در این زمینه مذاکراتی شده تا در سال آینده به وقوع بپیوندد.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت، در مورد تعامل دو سویه مسئولان نظام و دانشجویان گفت:‌ این تعامل می‌تواند برکاتی برای کشور داشته باشد، سال گذشته رئیس‌جمهور در ابتدای سال تحصیلی قول داد به سخنانان دانشجویان گوش دهد و این مراسم دانشجویی آغاز این برنامه است.

وی ادامه داد: رده‌های بعدی مسئولان نیز باید حضور یابند البته شرایط در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای فراهم باشد که فضای قابل قبول و مناسب ایجاد شود. و واقعاً این فرصت را به همه دانشجویان بدهیم تا در حضور مسئولان مطالبات خود را بیان کنند.

وی گفت:‌ تصویر از پازل این گفت‌وگوها باید روشن باشد نه اینکه به شکل یک تصویر کاریکاتوری بیان شود و امیدواریم با گسترش تشکل‌های دانشجویی و باز شدن فضای سیاسی، قدرت ظهور و بروز تعامل مسئولان با دانشجویان بیشتر شود.

وی در پاسخ به سؤال فارس، مبنی بر اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی نباید سیاسی شوند، گفت:‌ در این دانشگاه‌ها تحرک در حوزه‌های سیاسی کمتر است و البته به دنبال غیرسیاسی کردن و اینکه سیاست در این دانشگاه‌ها کمرنگ شود نیز نیستیم.

فراهانی گفت: هیچگاه به دنبال غیرسیاسی بودن دانشگاه‌های علوم پزشکی نبوده‌ایم و معتقدم جنبش دانشجویی اگر تقویت شود و تمام تفکرات را نمایندگی کند امنیت ملی را تقویت می‌‌کند.

وی تأکید کرد:‌ دانشگاه‌های علوم پزشکی حتماً باید سیاسی باشند و بستر مناسب را در این زمینه فراهم می‌کنیم اما اصالت اصلی این دانشگاه‌ها علمی است و سیاسی شدن از کارکردهای فرعی این دانشگاه‌ها است و نباید تحت‌الشعاع سیاسی شدن قرار گیرند.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر کمبود اعتبارات حوزه فرهنگی گفت: اعتبارات فرهنگی در وزارت بهداشت و علوم کم است و در جلسه‌ای که با سخنگوی دولت داشتیم اعلام کردیم که تمام پول در دانشگاه‌های ما صرف غذای دانشجویی می‌شود با این وجود باز هم کم می‌آوریم و تغییر سرفصل می‌دهیم.

وی گفت: بودجه فرهنگی نداریم،‌سرانه‌های که برای یک دانشجو در نظر گرفته شده 60هزار تومان است به همین دلیل خواسته‌های خود را مطرح کرده‌ایم و امسال در بودجه برای تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی اعتبار فرهنگی را 250میلیارد تومان پیشنهاد داده‌ایم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا عملیاتی می‌شود یا خیر،‌گفت:‌ نباید خود را سانسور کنیم این در حالی است که کل بودجه دانشگاه‌ها در سال جاری 22میلیارد تومان بوده یعنی تقاضای ما 10 برابر شده است.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت، در پاسخ به این سؤال که انتخاب دانشگاه علوم پزشکی ایران برای مراسم روز دانشجو به دلیل حضور فرهادی در وزارت علوم بوده، گفت:‌ انتخاب این دانشگاه برای روز مراسم دانشجو قبل از انتخاب دکتر فرهادی اتفاق افتاده با این وجود انتخاب دانشگاه علوم پزشکی ایران برای فرهادی خوش‌یمن بوده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها