امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۸:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131068
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس سید‌ضیاء هاشمی در نشستی که به مناسبت برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد گفت: ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس سید‌ضیاء هاشمی در نشستی که به مناسبت برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد گفت: امسال به توافق رسیده‌ایم که مراسم روز دانشجو در یکی از دانشگاه& zwnj;های علوم پزشکی برگزار شود بنابراین با توجه به امکانات مناسب در دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار شد این مجموعه میزبان رئیس‌جمهور و گفت‌وگوی نهادهای مختلف دانشجویی شود.

وی ادامه داد: روز دانشجو به همه دانشجویان تعلق دارد. تلاش شده تا دیدار نخبگان علمی و فرهنگی با رهبر نیز برگزار شود.

هاشمی اداهم داد: کانون‌های علمی و فرهنگی در دانشگاه‌ها فعال هستند که کمک زیادی به رشد دانشگاه‌ها داشته و بستر مناسب را برای مشارکت دانشجویان فراهم می‌کند البته فعالان سیاسی هم نقش بارزی دارند. به فعالیت آنها احترام می گذاریم به همین دلیل نمایندگانی از تشکل‌های سیاسی نیز در مراسم روز دانشجو حضور دارند.

معاون فرهنگی وزیر علوم ادامه داد: تشکل‌های دانشجویی دیدگاه‌های مختلفی دارند و باید فرصت مناسب برای ارائه دیدگاه‌ها فراهم شود. همچنین مسائلی در حوزه صنفی آنها وجود دارد. مطالبات و نقد‌هایی دارند که در کنار نخبگان ورزشی و فرهنگی مجموعه‌ای را به وجود می‌آورد که می‌توانند در روز دانشجو مسائل مختلف را مطرح کنند.

هاشمی گفت: امسال مراسم روز دانشجو از جامعیت ویژه‌ای برخوردار است و علاوه بر برنامه‌های متنوع در استان‌ها امیدواریم این آئین ملی نقطه عطفی در فعالیت‌های دانشجویی شود.

وی در مورد فعالیت سیاسی در دانشگاه‌ها گفت: معتقد به سیاست‌زدگی در دانشگاه‌ها نیستیم بلکه در فضای منطقی می‌توانند فعالیت‌های سیاسی را در کنار فضای علمی داشته باشند به همین دلیل نخبگان سیاسی، علمی، صنفی، فرهنگی و غیره مورد تشویق بیشتر قرار می‌گیرند و امکان حضور آنها و ارائه دیدگاه‌هایشان فراهم می‌شود.

وی در مورد بودجه‌های فرهنگی وزارت علوم گفت: این اعتبارات بخشی در ستاد است و بخشی در دانشگاه‌ها تهیه می‌شود. با این وجود بودجه امسال نسبت به سال گذشته رشد یافته و برای سال آینده پیشنهاد داده‌ایم ارقام بهتری اختصاص یابد.

هاشمی گفت: نگاه دولت این است که دانشگاه‌ها نباید سیاست‌زده شوند اما سیاسی باید باشند چرا که دانشگاه‌ها کارگاه سیاست هستند و دانشگاه زمینه رشد و بصیرت دانشجویان را فراهم می‌کند.

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت: در عین حال دانشگاه‌ها از سیاست‌زدگی به این معنی که فقط سیاسی باشند و مانع فعالیت علمی و فرهنگی آنها شوند پرهیز داریم.

وی افزود: همچنین تشکل‌های دانشجویی نباید ابزار احزاب سیاسی شوند بلکه باید مستقل عمل کنند. ما خواهان تشکل‌های خلاق، آزاد و نقاد هستیم.

وی ادامه داد: از تشکل‌های موجود و آنهایی که در آینده ایجاد می‌شوند استقبال و از فعالیت‌شان حمایت می‌کنیم و اگر نقدی داشته باشند در چارچوب قانون از آن استقبال می‌کنیم.

وی مراسم امسال روز دانشجو را نشانه اعتدال سیاسی دولت دانست چرا که علاوه بر حضور نخبگان از حوزه‌های مختلف از شهرستان‌ها نیز نخبگان مختلفی حضور دارند.

وی در مورد اینکه انتخاب دانشگاه علوم پزشکی ایران در روز دانشجو به دلیل حضور دکتر فرهادی وزیر علوم و اینکه عضو هیأت‌علمی این دانشگاه است گفت: دکتر فرهادی به هیچ وجه در انتخاب این دانشگاه برای مراسم روز دانشجو نقشی نداشته چرا که برنامه‌ریزی برای این مراسم از یک ماه قبل آغاز شد و دانشگاه ایران یک ماه پیش انتخاب شد و رایزنی‌های ما با وزارت بهداشت نیز مربوط به یک ماه قبل است.

وی گفت: با این وجود خوشحال هستیم که حسن تقارن اتفاق افتاد و دانشگاه ایران اولین دانشگاه علوم پزشکی است که میزبان رئیس‌جمهور می‌شود چرا که دانشگاه‌های شریف، علامه طباطبایی و برخی دانشگاه‌های شهرستان‌ها کاندیدای میزبانی بوده‌اند.

معاون فرهنگی وزیر علوم در رابطه با برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی و وضعیت تشکل‌های مجوز‌دار گفت: علاوه بر نشریات منطقه‌ای جشنواره ملی را خواهیم داشت و در وزارت بهداشت جشن‌های فرهنگی نیز برگزار می‌شود و در وزارت علوم نیز اردیبهشت  امسال جشنواره نشریات برگزار می‌شود.

هاشمی گفت: تعداد تشکل‌های مجوز‌دار در وزارت علوم بسیار زیاد است اما تقاضای ما از دانشجویان این است در صورتی مجوز به آنها داده می‌شود که از شرایط قانونی برخوردار باشند.

وی گفت: در سطح ملی نیز اتحادیه‌ها در صورتی مجوز می‌گیرند که 20 دفتر فعال داشته باشند. با این وجود اگر تقاضای جدیدی مطرح شود از آن استقبال کرده و نظارت هم بر آن خواهیم داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها