امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131076
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش گروه آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در خصوص مصاحبه ای که در تاریخ 10 آذر ماه ...

به گزارش گروه آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در خصوص مصاحبه ای که در تاریخ 10 آذر ماه امسال با عنوان  «کاهش 7 درصدی تحصیل در رشته‌های فنی و حرفه‌ای/ اکثر هنرآموزان در سن بازنشستگی هستند» در گفت‌وگو با ابراهیم سحرخیز مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی انجام شده بود، توضیحاتی را ارائه کرد؛ این توضیحات به امضای علیرضا جدایی رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش رسیده است:

جابجایی نقش‌ها و مسئولیت‌ها

آورده‌اند که سرتیپ بوذرجمهری (1331ـ1265) هم ‌زمان شهردار و فرمانده نظامی تهران بود، آنگاه که بر صندلی شهرداری تکیه می‌زد درخواست‌هایی را خطاب به فرمانده نظامی خودش می نوشت و آنگاه که بر صندلی فرماندهی نظامی تکیه می‌زد با درخواست های خود به عنوان شهردار مخالفت می‌کرد.

ظاهراً تأثیر جابه‌جایی جایگاه‌ها و حکایت بوذرجمهری همچنان ادامه دارد؛ جناب آقای سحرخیز در جایگاه جدید خود (مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس) فراموش کرده‌اند که تا همین یک سال قبل 15 آبان‌ماه 92 معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش بوده‌اند و بسیاری از نکاتی را که مطرح کرده‌اند جزو مسئولیت‌های وی بوده و باید نسبت به آنها پاسخگو باشند.

نکته اول نگرانی آقای سحرخیز از کاهش پوشش تحصیلی در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش است، وی گفته‌اند: «در واپسین روزهای دولت دهم که حضور آقای روحانی رئیس‌جمهور رسیدیم، گزارشی دادیم و گفتیم ما در حوزه فنی و حرفه‌ای از عدد 32 یا 34 درصد به 44 رسیدیم».

از وی انتظار می‌رود به عنوان کارشناس تعلیم و تربیت و مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس سنجیده‌ تر و با اطلاعات بیشتر مصاحبه کند.

پوشش تحصیلی دانش آموزان فنی و حرفه‌ای و کاردانش در سال تحصیلی 90ـ89 32 درصد بوده و نه 34 درصد بلکه 36.5 درصد بوده است (بسته‌های اجرایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پنجم توسعه ردیف 8 جدول 3) و در پایان سال تحصیلی 92ـ91 که همزمان با واپسین روزهای دولت دهم است، این عدد به 41 درصد افزایش یافته است نه 44 درصد (سالنامه آماری وزارت آموزش و پرورش سال 92ـ91 صفحه 201 و حال آنکه باید در سال 92 بر اساس برنامه توسعه پنجم و مدیریت وی به پوشش 43.5 درصد می‌رسید، این همه تفاوت در اعداد و ارقام در گزارش رسمی به ریاست محترم جمهوری و مردم ناشی از چیست؟!

جهت اطلاع وی باید گفت که بر پایه «آخرین اطلاعات و آمار رسمی وزارت آموزش و پرورش در پایان سال تحصیلی 93ـ92 و اولین سال دولت یازدهم پوشش تحصیلی پایه‌های دوم و سوم شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش به 43 درصد افزایش یافته است (سالنامه آماری وزارت آموزش و پرورش سال 93ـ92 صفحه 166) که نه تنها کاهش 7 درصدی نداشته است بلکه 2 درصد رشد داشته است.

در مورد ثبت نام سال تحصیلی 94ـ93 که موجب نگرانی وی شده است نیز باید گفت که علی‌رغم اینکه در سال تحصیلی جاری روند روز به روز ثبت‌نام نسبت به سال تحصیلی قبل مناسب‌تر است، لکن هنوز همه ثبت‌نام‌ها در سامانه ثبت‌نام دانش‌آموزان (سناد) درج نشده است و گزارش کامل ثبت‌نام مطابق روال هر ساله توسط مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات پس از تکمیل ثبت‌نام‌ها اعلام خواهد شد.

اما تا تاریخ 11 آذرماه 93 سهم دانش‌آموزان پایه دوم شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش 38.38 است که نسبت به ثبت‌نام سال تحصیلی 93ـ92 که در دوره مدیریت وی انجام شده است 39.17 تنها 1.49 درصد فاصله دارد که تا پایان ثبت‌نام تأمین خواهد شد.

وی در بخشی دیگر از مصاحبه خود گفته‌اند: «آقایان یک تکلیف دیگر نیز دارند که دو سال است باید جواب بدهند، اما جواب نداده‌اند؛ بر اساس سند تحول بنیادین نه تنها دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای بلکه دانش‌آموزان رشته نظری یعنی علوم تجربی، ریاضی و علوم انسانی نیز باید بعد از اخذ دیپلم یک مهارت متناسب با نیاز بازار کار یاد بگیرند.
در روزهای واپسین دولت دهم در برنامه آوردیم تا هر سال 600 هزار نفر را آموزش دهیم مشروط بر اینکه دولت منابع لازم را تأمین کند، اما این را هم مسکوت گذاشتند و تعیین تکلیف نشد».

اگر چه در هدف عملیاتی شماره یک سند تحول بنیادین به داشتن یک مهارت مفید اشاره شده است لکن اصل آموزش یک مهارت مربوط به بند 6 ماده 19 قانون برنامه پنجم توسعه است که:
«بسترسازی مناسب برای کسب حداقل یک شایستگی و مهارت با توجه به نیاز بازار کار تا پایان برنامه برای تمامی دانش‌آموزان دوره های متوسط نظری» آموزش 600 هزار دانش‌آموز در هر سال نیز در واپسین روزهای دولت دهم در برنامه نیامده است!!! بلکه در بسته‌های اجرایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پنجم توسعه ردیف 1 جدول 4 به عنوان هدف اجرای برنامه از سال 90 تا 94 آمده است که سه سال از اجرای برنامه در زمان مدیریت وی بوده و در این زمان باید 1 میلیون و 800 هزار دانش‌آموز آموزش یک مهارت را می‌دیدند.
آقای سحرخیز باید پاسخگو باشد که در این سه سال برای اجرای تکلیف قانون برنامه چه کرده‌اند؟! و چند نفر را آموزش داده‌اند؟! و چرا مقدمات لازم را برای اجرای تکلیف قانونی انجام نداده‌اند، از جمله اینکه چه مهارت‌هایی بر اساس نیاز بازار کار باید آموزش داده شود؟ این مهارت‌ها چند ساعت هستند؟ محل انجام آموزش‌ها کجاست؟ منابع مالی آن از کجا تأمین می‌شود؟ مقررات و آیین‌نامه‌های مربوط چیست؟ و چرا به تصویب نرسیده است؟
وی در بخشی از فرمایشات خود گفته‌اند: «این دو نکته بسیار مهم است؛ یعنی اگر آموزش و پرورش در این خصوص ورود پیدا نکند، معتقدم 11.5 میلیون نفر بعد از گرفتن دیپلم به خیل پشت کنکوری‌ها اضافه می‌شوند».
اولاً سه سال آقای سحرخیز این دو نکته مهم را انجام ندادند و نه تنها به تعداد پشت کنکوری‌ها اضافه نشد که بر اساس گزارش سازمان سنجش هر سال تعداد صندلی‌های خالی بیش از گذشته می‌شود.
در ضمن علاقه وی در به کارگیری اعداد بزرگ و عدم دقت وی باعث شده است که به جای 432.465 نفر دانش آموز دوره پیش دانشگاهی همه 11.5 میلیون دانش‌آموزان کشور را به یکباره پشت کنکوری کنند!!

نکته دیگری که موجب نگرانی وی شده است، اینکه «بیشتر هنرآموزان ما که معلم هنرستان هستند به سن بازنشستگی رسیده‌اند، اگر اینها بازنشسته شوند یک دفعه هنرستان‌های ما خالی می‌شوند».

سؤال این است که با گذشت یک سال (تغییر مسئولیت وی) همه هنرآموزان ما به سن بازنشستگی رسیدند؟ در غیر این صورت اقدامات وی برای تأمین نیروی انسانی چه بوده است؟

اما نیاز نیست آقای سحرخیز این قدر نگران باشند و نگرانی بی‌جهت خود را به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و رسانه‌ها و مردم نیز منتقل کنند.

در حال حاضر 36 هزار و 726 نفر هنرآموز در هنرستان‌ها مشغول به کار هستند که از این تعداد 31 هزار و 138 نفر (85 درصد) سابقه کمتر از 20 سال دارند و تنها 1020 نفر بالای 27 سال سابقه دارند که بازنشستگی آنها با جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه شهید رجایی تأمین خواهد شد.

در پایان دلبستگی و علاقه ایشان به مسئولیت گذشته جای تقدیر دارد، لکن تنها دلبستگی و علاقه کافی نیست، بلکه داشتن اطلاعات روزآمد خصوصاً با توجه به جایگاه ایشان به عنوان مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و کارشناس آموزش و پرورش ضروری‌تر است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
ابراهيم شاهملكي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۸
4
2
به نظرم پاسخ قانع كننده اي راخواندم.
آخرین اخبار
پربازدید ها