امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131079
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «نورسلطان نظربایف» و «فرانسوا اولاند» رؤسای جمهور قزاقستان و فرانسه این ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «نورسلطان نظربایف» و «فرانسوا اولاند» رؤسای جمهور قزاقستان و فرانسه این مطلب را در پایان مذاکرات خود در« آستانه» اعلام کردند.

رئیس جمهور فرانسه 5-6 دسامبر(14-15 آذرماه) با دعوت همتای قزاق خود از آستانه رسما بازدید به عمل آورد.

بر اساس اطلاع بخش مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان، دیدار خصوصی نظربایف با اولاند پیرامون مسائل مهم و کلیدی با مشارکت استراتژیک قزاقستان و فرانسه صورت گرفت.

دو طرف توسعه همکاری‌های همه جانبه در عرصه‌های تجاری، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، نفت و گاز، فضایی و مهندسی راه آهن، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نظربایف از «فرانسوا میتران» رئیس جمهور سابق فرانسه به عنوان یکی از نخستین رهبران اروپایی یاد کرد که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت و در سال 1993 از «آلماتی» بازدید به عمل آورد.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین گفت که فرانسه نخستین کشور اروپایی بود که از برگزاری نشست سران سازمان امنیت و همکاری اروپا در آستانه حمایت کرد.

نظربایف مشارکت استراتژیک با فرانسه را برای کشورش مهم خواند و پاریس را از مهم‌ترین شرکای تجاری و سرمایه‌گذار اروپایی در قزاقستان خواند.

به اعتقاد وی، حضور بیش از 100 شرکت فرانسوی در قزاقستان و تحقق ده‌ها پروژه مشترک حاکی از پویایی روابط اقتصادی می‌باشد.

رئیس جمهور قزاقستان با ابراز خوشحالی از آنکه اولاند را تیم بزرگی از تجار و سرمایه‌گذاران فرانسه‌ای همراهی می‌کنند، گفت: مطمئنا این سفر به توسعه بیش از پیش روابط 2 کشور کمک خواهد کرد.

وی همچنین از همکاری‌های 2 کشور قزاقستان و فرانسه در عرصه‌های آموزشی اظهار رضایت کرد و از افتتاح نمایندگی دانشگاه «سوربون» در شهر آلماتی خبر داد.

اولاند با ابراز خوشحالی از سفر خود به قزاقستان، گفت: طی بیش از 2 دهه استقلال، این کشور به طور اساسی تغییر کرده و به پیشرفت‌های چشمگیری در عرصه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی نائل شده است.

رئیس جمهور فرانسه حضور تعداد بالایی از وزرا، نمایندگان پارلمان، مدیران اقتصادی و صنعتی، روسای دانشگاه‌های کشورش در ترکیب هیئت رسمی خود را دلیل توجه ویژه «پاریس» به همکاری با آستانه تلقی کرد.

وی قزاقستان را دارای بزرگ‌ترین اقتصاد آسیای مرکزی عنوان کرد و توسعه این بخش را قابل ملاحظه دانست.

اولاند نقش سیاسی و دیپلماتیک قزاقستان را مهم خواند و گفت: این ویژگی به آستانه امکان می‌دهد تا با همسایگان خود با حفظ شرایط حقوق یکسان گفت‌وگو کند و روی وقایع مهم سیاسی تاثیر گذارد.

رئیس جمهور فرانسه با اشاره به حساس بودن شرایط موجود بین‌المللی، از تیرگی روابط روسیه با کشورهای اروپایی یاد کرد و گفت: علاقه‌مند حل این مشکل با کمک قزاقستان می‌باشد.

بعد از مذاکرات هیئت‌های رسمی 2 کشور، نظربایف و اولاند نشست مشترک مطبوعاتی برگزار کردند.

نظربایف گفت: طی مذاکرات صورت‌گرفته مسائل مختلف همکاری‌های 2 جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

وی آمادگی شرکت‌های فرانسه‌ای برای حضور در دومین مرحله توسعه صنعتی قزاقستان را قابل توجه عنوان کرد و گفت که آستانه برای کشورهای شرکت‌کننده در این برنامه امتیازات ویژه‌ای قائل می‌شود.

نظربایف همچنین از آمادگی فرانسه برای حضور در نمایشگان «اکسپو 2017» استقبال کرد.

رئیس جمهور قزاقستان اعلام کرد که با اولاند در خصوص حمایت‌های فرانسه در رابطه با یک سری از همکاری‌های قزاقستان با اتحادیه اروپا و همچنین بررسی موضوع راه‌اندازی گفت‌وگوی بین اتحادیه اروپا و اتحاد اقتصادی اوراسیا به توافق رسیدند.

نظربایف اعلام کرد: آستانه و پاریس در رابطه با حل و فصل بحران اوکراین از مواضع مشترک پیروی می‌کنند.

وی گفت: ما می‌خواهیم تا زمینه‌های مشترک برای حل این بحران که بر وضعیت سیاسی و بین‌المللی تاثیر منفی بر جای گذاشته است، فراهم شود. قزاقستان آمادگی برای اتخاذ تلاش‌های لازم را داشته و در این راستا رئیس جمهور فرانسه از ما پشتیبانی به عمل می‌آورد.

نظربایف همچنین وضعیت مربوط به حوادث اوکراین را چندلایه عنوان کرد و گفت که این موضوع باید به صورت خاص‌تر مورد توجه قرار داده شود.

اولاند نیز همکاری‌های سیاسی و دیپلماتیک با قزاقستان را یکی زمینه‌های کلیدی مشارکت استراتژیک 2 کشور خواند.

وی گفت: ما همه از تشدید اوضاع اوکراین و تبعات اقتصادی آن برای کل منطقه نگران هستیم. بنابراین باید راه‌حلی پیدا کرد  که درآن تمام جوانب را در نظر بگیرد.

رئیس جمهور فرانسه همچنین خواستار همکاری با قزاقستان در رابطه با سایر چالش‌های امنیت بین‌المللی شد.

اولاند بیان کرد: ما باید در زمینه مبارزه با تروریسم و وضعیت خاورمیانه همکاری‌های سیاسی خود را توسعه دهیم. تعداد زیادی از شبه‌نظامیان که از کشورهای مختلف دنیا به این منطقه آمده‌اند، در آینده با برگشتن به کشورهای خود خطرساز می‌شوند.

وی به این نکته اشاره کرد که عضویت قزاقستان در اتحاد اقتصادی اوراسیا منجر به مشکلاتی در روابط این کشور با اتحادیه اروپا نخواهد شد.

اولاند از گسترش همکاری‌های کشورش با قزاقستان در عرصه‌های جدید اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، آموزشی، بهداشتی، گردش‌گری و... حمایت کرد.

در چارچوب سفر رئیس جمهور فرانسه به قزاقستان اعلامیه مشترک و همچنین 6 سند همکاری در عرصه‌های آموزشی، علمی، مدیریت دولتی، انرژی، فضایی و گردش‌گری به امضا رسید.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها