امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131083
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «جاآمارت آتوربایف» نخست وزیر قرقیزستان در سفر خود به مسکو با «طلعت ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بیشکک، «جاآمارت آتوربایف» نخست وزیر قرقیزستان در سفر خود به مسکو با «طلعت تاج‌ الدین» رئیس اداره امور مسلمانان روسیه دیدار و در رابطه با سیاست‌های مذهبی و آموزش‌های اسلامی به بحث و گفت‌وگو پرداخت.
بنابر اعلام مرکز مطبوعاتی دولت قرقیزستان، وی در این دیدار تصریح کرد: قرقیزستان اخیرا اصول اساسی سیاست دولت در حوزه دینی و مذهبی را برای سال 2014 تا 2020 به تصویب رسانده است.

نخست وزیر قرقیزستان در این دیدار بر لزوم توجه به مفهوم آزادی‌های مذهبی، تعیین حدود برای فعالیت‌های دینی به منظور جلوگیری از نقض حقوق و آزادی‌های شهروندان و سایر مذاهب، نفوذ سیاست در دین، هشدار و جلوگیری از افراط‌گرایی مذهبی و همچنین ارتقاء سطح دانش دینی افراد، تأکید کرد.

در این ملاقات، «طلعت تاج‌الدین» مفتی اعظم روسیه نیز بر اهمیت تقویت روابط بین 2 کشور در زمینه‌های فرهنگی، معنوی و انسانی تأکید کرد.

وی همچنین افزود: در جامعه معاصر حفاظت از ارزش‌های انسانی و معیارهای سنجیده اخلاقی بسیار مهم است و ما نیاز به پرورش جوان‌های صبور، بردبار، سختکوش و پاسخگو به نیازهای دیگران داریم.

رئیس اداره مسلمانان روسیه همچنین بر لزوم تبادل تجربه و همکاری بین سازمان‌های دولتی مربوطه در حوزه مذهب و دین و ایجاد تعامل و همکاری بین مراکز دینی روسیه و قرقیزستان، تأکید کرد.

رئیس اداره مفتیات روسیه در پایان افزود: برای تقویت روابط فرهنگی و اجتماعی مردم روسیه و قرقیزستان نیاز به یکپارچگی بیشتر و افزایش همکاری‌ها در قالب گفت‌وگوهای بین‌المللی اسلامی و افزایش تعاملات به منظور جلوگیری و مبارزه با افراط گرایی، وجود دارد.

دیدار نخست وزیر قرقیزستان با رئیس اداره مفتیات روسیه در حالی است که به تازگی مهاجران قرقیز در مسکو نیز در نشستی اوضاع مذهبی در این جمهوری را مورد بررسی قرار دادند.

در این میزگرد که به ابتکار سفارت جمهوری قرقیزستان در مسکو و با مشارکت نمایندگان اداره روحانیت مسلمانان قرقیزستان و شورای بزرگان مهاجرین قرقیز برگزار شد، شرکت‌کنندگان مسائل مربوط به رشد معنوی مهاجران و امکان فرصت‌طلبی جریانات مذهبی تندرو از احساسات دینی مهاجرین قرقیزستانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست با اشاره به هجمه افراط‌گرایان به قرقیزستان در سال‌های 1999 و 2000، عنوان شد: عدم‌توجه کافی به اوضاع مذهبی در این کشور، می‌تواند عواقب منفی برای ثبات و آرامش قرقیزستان داشته باشد.

شرکت‌کنندگان در این میزگرد علل بروز افراط‌گرایی در جامعه قرقیزستان را مشکل پایین بودن سطح دانش مذهبی برخی از شهروندان این کشور، فقدان اطلاعات قابل‌اعتماد در این زمینه و توسعه فعالیت ساختارهای افراط‌گرای دینی سازمان‌یافته برشمردند.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها