امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
۰۲:۵۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1311
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۵۱
تعداد بازدید: 525
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس- مهدی احمدی: حدود 4 ماه پیش و در تاریخ 18 آذر‌ماه 1391 طی حکمی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس- مهدی احمدی: حدود 4 ماه پیش و در تاریخ 18 آذر‌ماه 1391 طی حکمی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حجت‌الاسلام «حمید محمدی» به عنوان اولین معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد معرفی شد، این معاونت پیش از این در قالب مرکز هماهنگی و توسعه فعالیت‌های قرآنی کشور فعالیت می‌کرد و پس از ابلاغ حکم وزیر، معاونت قرآن و عترت با تشکیل پنج اداره‌کل به کار خود ادامه می‌دهد.

برای کسب اطلاع از فعالیت‌های آموزشی و طرح‌هایی چون طرح ملی حفظ، تلاوت و آزمون حفظ و مفاهیم به سراغ «مرتضی خدمتکار» مدیر آموزش این معاونت رفتیم و با وی گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

فارس: آخرین اخبار درباره طرح ملی تلاوت چیست؟

خدمتکار: هدف اول، راه‌اندازی و شروع طرح تلاوت بود که طرح به خوبی راه افتاده و ترم اول آن هم به پایان رسید، هدف بعدی ما رفع اشکالات و نقاط ضعف طرح و گسترش آن در سطح 30 استان کشور است.

تعداد استان‌های مجری طرح ملی تلاوت از تابستان 1392 دو برابر می‌شود

فارس: طرح ملی تلاوت در چند استان در حال اجرا است؟

خدمتکار: این طرح در 16 استان کشور آغاز شد، اما پس از برگزاری آزمون استعدادیابی، تعداد شرکت‌کنندگان به حدنصاب نرسید، اما ترم اول طرح ملی تلاوت در 10 استان کشور آغاز شده است، برنامه کنونی ما برای این طرح این است که از ترم تابستان 1392 تعداد استان‌های مجری طرح را از 10 به 20 استان افزایش دهیم، همچنین ستاد اجرایی طرح در مشهد مقدس مستقر است که به صورت مستقیم زیر نظر ما کار می‌کنند.

فارس: ترم اول طرح به پایان رسیده آیا آزمونی هم برگزار شد؟

خدمتکار: بله، در هر 10 استان آزمون پایان ترم اول زیر نظر ستاد طرح برگزار شده است. قدم بعدی ما پس از گسترش طرح ملی تلاوت در 20 استان این است که یک تیم متشکل از اساتید و کارشناسان قرآن کریم را به عنوان ناظر به استان‌های مجری اعزام کنیم تا فعالیت‌های مؤسسات مجری را ارزیابی و نقاط ضعف و قوت کار را مشخص کنند.

کتاب کار و لوح فشرده آموزشی طرح ملی تلاوت طراحی و توزیع شده است

فارس: آیا برای اجرای طرح بسته آموزشی و یا کتاب و لوح فشرده طراحی شده است؟

خدمتکار: بله، نرم‌افزار آموزشی به همراه کتاب کار ویژه قرآن‌آموزان تولیدشده و به تأیید کارشناسان هم رسیده است، همچنین این محصولات در سطح مؤسسات مجری هم توزیع شده است.

فارس: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت طرح ملی حفظ است که هیچ خبری از این طرح نیست؟

خدمتکار: بله، ما برای اجرای این طرح با یک مشکل اصلی مواجه هستیم و آن نبود بودجه و اعتبار مشخص برای این طرح است، البته این کار در سه بخش دانش‌آموزان و فرهنگیان با اجرای آموزش و پرورش، دانشگاهیان با اجرای وزارت علوم و سایر اقشار با اجرای وزارت ارشاد طراحی شده است و ما به عنوان معاونت قرآنی وزارت ارشاد مجری بخش سایر اقشار هستیم.

برای اجرای طرح ملی حفظ منتظر بودجه هستیم

وزارت آموزش و پرورش برای طرح ملی حفظ بودجه مشخصی دارد، از این رو، از سال گذشته کار خود را آغاز کرده است، اما ما بودجه مشخصی نداریم و تمام برنامه‌ها و طرح‌ها را آماده کرده‌ایم و برای اجرا منتظر بودجه هستیم، زیرا نمی‌توان یک کار را با یک گستره ملی بدون پشتیانی مالی اجرا کرد.

فارس: چندماه پیش جلسه‌ای در دفتر وزیر ارشاد برگزار شد و پس از آن اتفاقی نیفتاد. در آن جلسه چه موضوعاتی مطرح شد؟

خدمتکار: آن جلسه در حد معرفی کار برای گروه سایر اقشار برگزار شد و مقرر شد همه دستگاه‌های دولتی مصوبه شورای توسعه را مبنی بر اجرای طرح ملی حفظ، اجرا کنند، همچنین ستاد سایر اقشار از دو بخش نهادهای عمومی و دولتی و نهادهای مردمی تشکیل شده است.

تفاهم‌نامه طرح ملی حفظ با همه دستگاه‌ها آماده است

تاکنون با تمام وزارتخانه‌ها نهادهای عمومی نیروهای مسلح به توافق رسیده‌ایم و تفاهم‌نامه‌ها نیز آماده است. در بخش مردمی هم مؤسسات قرآنی که نیاز است مجری کار باشند مشخص شده‌اند که اغلب این مؤسسات و یا وزارتخانه‌ها خودشان پیگیر کار و این توافق به عمل آمده هستند.

هفته گذشته جلسه‌ای داشتیم و قرار است شورای توسعه برای طرح ملی حفظ هم بودجه مشخصی را به ستاد سایر اقشار اختصاص دهد.

فارس: یکی از مشکلات اجرای طرح ملی حفظ کارهای جزیره‌ای است و شاهد هستیم هر دستگاه برای خود کار می‌کند و ممکن است نام یک حافظ قرآن در لیست چند نهاد وجود داشته باشد. چندی پیش حجت‌الاسلام محمدی از طراحی سامانه‌ای خبر برای هماهنگی دستگاه‌هایی که فعالیت حفظ می‌کنند خبر داد.

خدمتکار: بله، این کار انجام شده و همه فعالیت‌های حفظ باید در یکجا تجمیع شوند و براساس مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی امور حفظ قرآن برعهده ستاد راهبری طرح ملی حفظ است و همه این دستگاه‌ها باید با ستاد راهبری طرح ملی حفظ هماهنگ باشند، همچنین یکی از اهداف طراحی سایت حفظ نیز برای همین منظور است.

تشکیل کمیته برنامه‌ریزی برای هماهنگی دستگاه‌های مجری طرح حفظ

فارس: شما چگونه می‌توانید سایر دستگاه‌ها را مجاب کنید با شما هماهنگ باشند، زیرا بودجه آنان را شما نمی‌دهید.

خدمتکار: این وظیفه شورای توسعه است زیرا بودجه ستاد سایر اقشار را تقسیم می‌کند از این رو بهتر است بودجه حفظ در اختیار ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرار گیرد تا ما بتوانیم بهتر برنامه‌ریزی کنیم و سایر دستگاه‌ها را نیز هماهنگ کنیم، همچنین بودجه بخش دانش‌آموزان و فرهنگیان مستقیم به آموزش و پرورش پرداخت می‌شود، پس بهتر است بودجه ستاد سایر اقشار هم در اختیار ما گذاشته شود.

برای اجرای طرح ملی حفظ و ستاد سایر اقشار یک کمیته برنامه‌ریزی راه‌اندازی شده و تمام دستگاه‌های متولی امور قرآنی مانند سازمان تبلیغات، اوقاف، ارشاد، صدا و سیما و نهاد نمایندگی نیروهای مسلح عضو این کمیته هستند تا بتوان این طرح را به خوبی اجرا کرد.

البته اجرای مطلوب طرح ملی حفظ دغدغه همه مسئولان سازمان‌ها و نهادها است و مطمئناً اگر مشکلات اجرای این طرح مرتفع شود همه آنها خود را با ستاد راهبری هماهنگ می‌کنند.

وجود یک بانک اطلاعاتی جامع در طرح ملی حفظ ضروری است

فارس: آیا می‌دانید در کشور ما چند حافظ کل قرآن وجود دارد؟ زیرا اگر بخواهیم آمار همه دستگاه‌ها را تجمیع کنیم ممکن است نام برخی از افراد تکرار شود و پاسخ به این سؤال را مشکل می‌کند؟

خدمتکار: یکی از مشکلات اصلی طرح ملی حفظ عدم وجود یک بانک جامع اطلاع‌رسانی است و همانگونه که شما گفتید اگر آمار همه دستگاه‌ها را جمع بزنیم شاید 50 درصد آمار تکراری باشد، از این رو نیاز است همه دستگاه‌ها آمار خود را در یک نقطه متمرکز تجمیع کنند تا یک بانک اطلاعاتی کامل داشته باشیم.

البته بهتر است شورای توسعه یک چنین کاری را انجام داده تا یک بانک اطلاعاتی کامل و جامعی در دسترس همه قرار گیرد.

در کشور ما بین 20 تا 30 هزار حافظ کل قرآن وجود دارد

اما براساس اطلاعاتی که ما داریم تعداد حافظان کل قرآن کریم در کشور بین 20 تا 30 هزار نفر است، البته کار حفظ تنها در حد مؤسسات و مراکزی که قبلاً فعال بوده‌اند در حال انجام است از این رو نمی‌توان چندان خوشبین بود که به زودی 10 میلیون حافظ کل قرآن تربیت شود، هر چند حرکت به سمت تحقق خواست مقام معظم رهبری آغاز شده و دستگاه‌ها در حال جنب و جوش برای رسیدن به این هدف هستند.

در سال حدود 1000 حافظ کل قرآن در کشور تربیت می‌شود

عمده فعالیت در بخش تربیت حافظان کارهایی است که مؤسسات قرآنی انجام می‌دهند و به نظر من در سال حداکثر هزار حافظ کل قرآن تربیت می‌شوند.

فارس: شما کار ثبت‌نام طرح ملی حفظ را در ماه رمضان آغاز کردید و در سایت حفظ هم عده‌ای ثبت‌نام کردند. با این صحبت‌ها تکلیف این افراد چیست؟

خدمتکار: من یک بار دیگر می‌گویم ما تا زمانی که تکلیف بودجه مشخص نشود کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، البته همه برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌ها انجام شده و در صورت رسیدن بودجه بلافاصله کار را آغاز می‌کنیم، تنها کاری که ما فعلاً می‌توانیم انجام دهیم این است که افراد را به سمت آزمون حفظ و مفاهیم راهنمایی کنیم.

حافظان قرآن را برای کسب مدرک تخصصی حفظ تشویق می‌کنیم

فارس: وزارت ارشاد هر سال دوبار آزمون حفظ و مفاهیم برگزار می‌کند و به قبول‌شدگان مدرک هم می‌دهد، اما براساس قانون، اعطای مدرک تخصصی به حفاظ برعهده سازمان دارالقرآن است، آیا این مدرکی که شما می‌دهید صرفاً یک گواهینامه است و یا اینکه شما قصد دارید ارزش این مدرک را بالا ببرید؟

خدمتکار: بله، مطابق قانون مجری اعطای مدرک تخصصی به حفاظ سازمان دارالقرآن است و ما نیز حافظان قرآن را به گرفتن آن مدرک تشویق می‌کنیم، همچنین مدرک تخصصی حفظ با امضای رئیس سازمان تبلیغات و وزیر ارشاد به حفاظ اعطا می‌شود، قطعاً ما تابع قانونیم و آن مدرک، مدرک معتبری است، اما آنچه که اکنون در ارشاد انجام می‌شود یک حرکت جدی و زیرساختی است و از سال 1387 جدی‌تر شده زیرا کار تربیت حفاظ زیر نظر ارشاد انجام می‌شود، حال آیا اگر این حرکت نبود ما حرفی برای گفتن داشتیم؟

هر سال حدود هزار نفر حافظ کل قرآن با برنامه و حمایت ما تربیت می‌شوند، پس اعتبار اصلی آزمون‌های اعطای مدرک به این است که حافظ تربیت کنیم، اما با این حال ما حفاظ را تشویق به دریافت مدرک تخصصی حفظ می‌کنیم.

البته گواهی‌نامه‌ای که ما می‌دهیم هم ارزش دارد و این گواهینامه مورد تأیید خیلی از دستگاه‌های معتبر است، همچنین این گواهینامه با مدرک تخصصی سازمان دارالقرآن تفاوت دارد، زیرا آن یک مدرک تخصصی است، اما ما با دستگاه‌های مختلف رایزنی خواهیم کرد تا این گواهینامه را از حفاظ قبول کنند.

تا کنون 6 هزار نفر در آزمون ملی حفظ و مفاهیم قبول شده‌اند

فارس: تاکنون چند حافظ کل در آزمون حفظ و مفاهیم قبول شده‌اند؟

خدمتکار: امسال آزمون حفظ و مفاهیم با استقبال خوب و با افزایش حدود 70 درصدی شرکت‌کنندگان مواجه شده است، همچنین تاکنون حدود 6 هزار نفر حافظ کل قرآن در آزمون ملی و حفظ و مفاهیم قبول شده و مدرک دریافت کرده‌اند.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها