امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131123
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مبلغی رئیس دانشگاه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در کنفرانس بین‌المللی «مبارزه با تروریسم و افراطی‌‌گری و تاکید بر نقش علما و موسسات دینی برای مقابله با افکار مخرب» که روزهای 12 و 13 آذرماه در قاهره پایتخت مصر برگزار شد، با بر شمردن ویژگی‌های تروریسم موجود، اظهار داشت: تروریسم موجود با تحریف محتوای آیات جهاد مردم را قتل عام می‌کند و متاسفانه لباس دین پوشیده است و این مساله با تکیه بر تحریف محتوای آیات جهاد صورت گرفته است.

مبلغی افزود: تروریست‌های افراطی نه تنها مسلمانان را نیز همانند غیرمسلمانان مورد هدف قرار می‌دهند بلکه تمرکز بیشتری بر کشتار مسلمانان دارند.

وی پایه و اساس تکفیر را قتل و کشتار دانست و گفت: آن‌ها مسلمانان را تکفیر و سپس به قتل می‌رسانند و این مساله امروز فرا‌تر از مرز‌ها به مساله فراملی برای کشور‌ها تبدیل شده و در تمامی نقاط منطقه نفوذ کرده است.

نماینده جمهوری اسلامی در کنفرانس قاهره با اشاره به ضرورت طرح و ارائه نظریه اختلاف فکری از نظر اسلام، پیشنهاد کرد: الازهر مصر به سمت تدوین سندی با توافق همه مراجع فکری جهان اسلام برای مبارزه با تکفیر پیش رود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: بر اساس نگاه ما، تکفیر را نباید از زمینه‌های آن جدا کرد و لازم است به سمت نفی پیش زمینه‌های تکفیر برویم یعنی هر آنچه را که تکفیریان به بهانه وجود آن تکفیر می‌کنند را باید از میان جامعه برداشت.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: بیان «آداب الاختلاف» نویسی امر بسیار مهمی است که بخشی از تراث مکتوب علمای گذشته را تشکیل می‌دهد. بر اساس آن عالمان دین در گفت‌و‌گوهای خود آداب اخلاقی را باید رعایت کنند.

وی ادامه داد: باید اذعان داشت امروز آداب الاختلاف نویسی نمی‌تواند از پس اختلافات فکری در فضاهای اجتماعی برآید و بر همین اساس لازم است علمای اسلام کوشش کنند تا نظریه اختلاف فکری و مذهبی در جامعه را بر اساس دیدگاه‌های اسلام تنظیم و ارائه دهند.

حجت‌الاسلام مبلغی خاطرنشان کرد: نظریه اختلافات فکری می‌تواند جامعه را که دارای مجموعه‌های مذهبی مختلفی است از حیث مناسبات، تنظیم نماید.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: اختلاف فکری در اسلام خود متاثر از یک نظریه بزرگ‌تر است و آن نظریه همزیستی اسلامی است که نیازمند ارائه و طرح از سوی علمای اسلام است.

حجت‌الاسلام مبلغی نظریه همزیستی اسلامی را در شرایط کنونی در جهان اسلام حائز اهمیت دانست و اصول چهارگانه آن را در این کنفرانس بزرگ اسلامی مورد تشریح قرار داد.

* اصول چهارگانه نظریه همزیستی اسلامی

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، «تغافل در ساحت تعایش»، «فطری انگاری تعایش»، «دور سازی تعایش از عوامل خوف» و «ابتناء تعایش بر عیش گوارا و بدور از رنج» را اصول چهارگانه نظریه همزیستی اسلامی ذکر کرد.

حجت‌الاسلام مبلغی با اشاره به اصل تغافل (که ماخوذ از کلام امام باقر علیه السلام است که فرمود تعایش دو سوم آن زیرکی است و یک ثلث آن تغافل است) گفت: در یک جامعه در حال همزیستی، افراد و تابعان یک مجموعه مذهبی نباید بر دیدگاه‌های مذهبی خود در قبال اتباع مذاهب دیگر بیش از حد تمرکز کنند و باعث برانگیختن حساسیت‌های مذاهب دیگر شوند، بلکه باید از اصل تغافل بهره جست.

وی گفت: اگر بخواهیم اصل تغافل در فضای مناسبات اجتماعی را تحلیل کنیم باید گفت: لازمه تغافل، نگه داشتن اختلافات مذهبی در دایره اندیشه‌ها و اجازه ندادن به آن‌ها برای اثر گذاشتن بر حیات و زندگی اجتماعی است.

حجت‌الاسلام مبلغی گفت: طبق این دیدگاه، اتباع هر مذهب دیدگاه‌های خود را نباید چنان در جامعه دنبال کند که به منجر به وقوع اختلافات اجتماعی میان مسلمانان شود و در نتیجه میان آن‌ها تعایش برقرار نشود.

نماینده حوزه علمیه قم و جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس قاهره، بهره‌گیری از نگاه فطری به تعایش همراه با تمرکز بر قیود و آموزه‌های اسلامی را مورد تاکید قرار داد و بیان داشت: قیود و آموزه‌های اسلامی برای تقویت و دادن رنگ الهی به تعایش است و ابعاد انسانی آن را تقویت می‌کند.

حجت الاسلام مبلغی تصریح کرد: تعایش در اسلام امر تاسیسی نیست بلکه نظریه اسلام برای همزیستی و تعایش ماهوی و فطری است و‌‌ همان چیزی که با فطرت انسان کاملا سازگار است را معیار و ملاک قرار داده است و البته با قیودی آن را عمق و رنگ الهی بخشیده است.

وی در مراسم اختتامیه این کنفرانس بین المللی نیز در سخنانی از برگزاری این کنفرانس از سوی دانشگاه الازهر قدردانی کرد.

* مبارزه با تکفیر جز با همکاری و تمرکز بر مشترکات امکان پذیر نیست / نقش ایران و مصر در مبارزه با افراطی‌گری حائز اهمیت است

استاد برجسته حوزه علمیه قم با تاکید بر نقش محوری جمهوری اسلامی ایران و کشور مصر در مبارزه با تکفیر و افراطی‌گری گفت: مبارزه با تکفیر که خطر بزرگ آن کیان جامعه اسلامی را تهدید می‌کند جز با همکاری، همراهی و تمرکز بر نقاط مشترک امکان پذیر نیست.

حجت الاسلام احمد مبلغی در حاشیه کنفرانس مبارزه با افراطی‌گری نیز در گفت‌و‌گو با رسانه‌های مصری در پاسخ به سوالات مکرر رسانه‌های جهان مبنی بر ارتباط ایران و مصر در افق‌های آینده خاطرنشان کرد: ایران و مصر دو کشور بزرگ هستند که هر کدام دارای مرجعیت فکری در دنیای اسلام هستند بنابراین همراهی این دو کشور در موضوعات مختلف از جمله مقابله با تکفیر و افراطی‌گری در دنیای اسلام، بسیار مهم است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه همکاری، گفت‌و‌گو و تبادل نظر با الازهر مصر و مجامع فکری در جهان اسلام برای مقابله با معضلات و چالش‌های فرارو می‌باشد.

به گزارش فارس، کنفرانس بین‌المللی «مبارزه با تروریسم و افراطی‌‌گری و تاکید بر نقش علما و موسسات دینی برای مقابله با افکار مخرب» در قاهره پایتخت مصر در روزهای 12 و 13 آذرماه برگزار شد.

در این کنفرانس بین‌المللی شخصیت‌های عالی رتبه از کشورهای مختلف جهان، نخبگانی از علما و شخصیت‌های الازهر و علمای دین اسلام از سراسر جهان و نیز رهبران کلیساهای شرقی و غربی و نمایندگان مذاهب و طوایف مختلف حضور داشتند.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار