امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۲۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131159
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کتاب جدید حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با عنوان «سیاست و حکومت در

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کتاب جدید حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با عنوان «سیاست و حکومت در فرانسه» منتشر شد.

حجت‌الله ایوبی با اعلام این مطلب در صفحه شخصی خود در فیسبوک نوشته است:«هفته گذشته کتاب جدیدم به چاپ رسید. اگر چه بی پولی دانشگاه تهران مانع از چاپ با کیفیت و صفحه بندی خوب می شود ولی حقیتا از اینکه این اثر مورد توجه دانشگاه تهران قرار گرفته جا دارد که بسیار خوشوقت باشم. اگر چه کتاب سیاست و حکومت در فرانسه را برای دانشجویانم در دانشگاه تهران نوشتم ولی گمان می کنم خواندنش برای همه دانشحویان علوم سیاسی و حقوق عمومی مفید باشد.

فرانسوی‌ها گویی همه نظام های ممکن در عالم خلقت را آزموده‌اند و نظام سیاسی فرانسه را می‌توان موزه نظام های سیاسی جهان دانست. بررسی آزموده‌های دیگران همیشه می‌تواند مفید باشد. به‌ویژه 200 سال کشمکش بین پارلمان ودولت در این کشور تجربه‌ای است خواندنی. پایان این نبرد چندان خوشایند هوادران پارلمان نبود و ژنرال دوگل در سال 1958 یک‌بار برای همیشه پارلمان را به حاشیه راند. جمهوری پنجم تمرکزگرا، رئیس محور و به‌شدت پارلمان گریز است. وجود نهادهایی چون شورای قانون اساسی که گفته می‌شود بی شباهت به شورای نگهبان نیست و شورایی به نام شورای دولتی از ویژگی‌های این نظام سیاسی است. از دیگر ویژگی‌های فرانسوی‌ها حزب گریزی و بیش از دویست سال حزب ستیزی است. ژنرال دوگل با شعار مبارزه با مافیای احزاب سیاسی به میدان آمد، اگر چه در عمل چاره‌ای جز پذیرش نظام حزبی ندید. بدبینی به احزاب پدیده‌ای تاریخی است. برخی آن را نتیجه اندیشه‌های وحدت گرای رسو و به‌ویژه نظریه معروف "ارداه عمومی" او می‌دانند. اراده ای که بخش ناپذیر است و احزاب در صدد در هم شکستن این وحدت ملی‌اند. فرانسوی‌ها همواره می‌خواهند متفاوت از دیگران باشند. به‌همین دلیل نظام حزبی، رابطه پارلمان و دولت و حتی نظام انتخاباتی‌شان کمی متفاوت از دیگران است.

آنچه آمد گوشه‌ای از موضوعاتی است که در این نوشته بررسی شده و شاید برای مدیران، نمایندگان مجلس و سیاست‌مداران کشور نیز جذاب باشد.

از اینکه کتاب «1970 روز در شماره شش ژان بارت» مورد توجه داوران محترم جایزه ادبی جلال قرار گرفت و نامزد جایزه جلال شد بسیار خوش‌وقتم. سفر از پیش هماهنگ شده به مسکو مانع از حضورم در این جشن باشکوه شد.

امیدوارم که سینما مرا از آنچه که بسیار دوست دارم یعنی نوشتن باز ندارد».

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار