امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131164
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۵۹
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، زمانی که چند سال پیش مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان پیرامون برنامه ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، زمانی که چند سال پیش مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان پیرامون برنامه هسته‌ ای ایران آغاز شد تا شاید با امضای یک توافقنامه، تحریم‌های سخت و ناعادلانه غرب علیه ایران برداشته شود، این امر نشانه حسن‌نیتِ نداشته آمریکا یا تغییر استراتژی آن در قبال ایران نبود بلکه آمریکا و غرب به این نتیجه رسیده بودند که تحریم‌ها نه بر روی رویکرد مبارزه‌ای رهبران ایران و بر روی پیشرفت علمی و فنی و تکنولوژی این کشور هیچ تاثیری نداشته است.

وبگاه خبری «المنار» فلسطین با بیان این مطلب نوشت که علی‌رغم محاصره و تحریم ایران، این کشور در زمینه‌های مختلف از جمله علوم هسته‌ای پیشرفت قابل ملاحظه‌ای کرد. تحریم‌هایی که کمتر در مورد کشوری در تاریخ معاصر به جز کوبا صورت گرفته بود. این تحریم‌ها فقط شامل بخش اقتصادی نبود بلکه حتی ورود قطعات هواپیماها نیز به ایران ممنوع شد. آمریکا از کشورهای اروپایی نیز خواست که به نظام تحریم‌ها علیه ایران پایبند باشند.

ناکامی تحریم؛ شروع ترورها

اما گویا این کافی نبود و آمریکا با مشاهده پیشرفت هسته‌ای ایران تصمیم گرفت با همکاری موساد (اطلاعات اسرائیل) دانشمندان هسته‌ای ایران را ترور کند. همانگونه که در زمان اشغال عراق حدود 300 دانشمند و عوامل فنی بخش هسته‌ای عراق را ترور کرد. اما آمریکا با تمام این اقدامات باز نتوانست جلوی پیشرفت ایران را بگیرد و مجبور به تغییر تاکتیک در برخورد با ایران شد تا شاید به خواسته‌هایش در قبال ایران از راهی به جز تهدید برسد.

شاید عده‌ای به حقیقت عقب‌نشینی آمریکا از مواضع و استراتژی‌اش در منطقه آگاه نباشند و این مسائل را اینطور تفسیر می‌کنند که آمریکا قصد ترک منطقه خاورمیانه و رفتن به سمت منطقه «آسیا-پاسفیک» محل جدید رقابت ابرقدرت‌هاست تا جلوی قدرت چین را بگیرد. یا اینکه این افراد معتقدند که آمریکا پس از استخراج گاز و نفت خود، دیگر نیازی به گاز و نفت خلیج فارس ندارد و به خودکفایی در این زمینه رسیده است و به همین دلیل خاورمیانه دیگر اهمیت قبل را برای آمریکا ندارد.

اما صاحبان تحلیل‌هایی از این دست این موضوع را فراموش کرده‌اند که آمریکا نه اکنون نه هیچ زمان دیگری نمی‌تواند از خاورمیانه به دلیل موقعیت ژئوسیاسی و حجم عظیم ذخائر نفت وگاز طبیعی آن دست بکشد. این منطقه بازاری بزرگ برای شرکت‌های اسلحه‌سازی است. بازاری که بویژه از سوی کشورهای عربی خلیج فارس مانند عربستان مورد استقبال است و و حجم خرید این کشور به میلیاردها دلار می‌رسد. ‌

عربستان و اسرائیل سرسخت‌ترین دشمنان ایران در منطقه

برخی طرف‌ها در منطقه خواستار عدم کوچکترین تغییری در برخورد و موضع آمریکا با ایران هستند و سرسخت‌ترین آنها عربستان سعودی و اسرائیل هستند. هر دوی اینها معتقدند که کوچکترین تغییری در مواضع آمریکا در قبال ایران مقدمه رفع کامل تحریمها و بازگشت ایران به نقش پیشین منطقه‌ای و جهانیست. موضوعی که شرایط پیشرفت بیشتر را برای ایران فراهم می‌کند.

عربستان سعودی و اسرائیل سیاست خارجی خود را بر اساس نزاع مستمر میان ایران و آمریکا تنظیم کرده‌اند و هر زمان که ببینند از شدت این نزاع کم می‌شود شروع به تحریک برای شعله‌ور شدن آن می‌کنند. نمونه آن اظهارات اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است که گفت: اسرائیل با هیچ توافقی که میان دولت‌های 5+1 و ایران بسته شود، موافقت نخواهد کرد و در صورت توافق اسرائیل حق به صورت یکجانبه برای توقف برنامه هسته‌ای ایران عمل کند.

وی افزود که اسرائیل میلیون‌ها دلار برای تجهیزات  و آموزش‌های لازم برای حملات هوایی علیه رآکتورهای هسته‌ای ایران خرج کرده است. نباید فراموش کنیم که برنامه‌ای که نتانیاهو بر اساس آن انتخاب شد بر پایه متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران بنا شده بود. همگان سخنرانی سخیف نتانیاهو را در سازمان ملل علیه برنامه هسته‌ای ایران که حتی از داخل خود رژیم صهیونیستی نیز مورد تمسخر قرار گرفت، به یاد دارند.

«غول» ساختگی ایران هسته‌ای، توجیه بقای اسرائیل

رژیم صهیونیستی نیاز به ابقای «غول» ساختگی ایرانی دارد زیرا تنها راه تضمین کمک‌های سخاوتمندانه سالانه آمریکاست که به اسم توجه به برنامه‌های آموزش ، سلامت و کمک به فقرا میلیاردها دلار از محل بودجه آمریکا پرداخت می‌شود تا اسرائیل به جدیدترین سلاح‌های پیشرفته دست یابد و از سوی دیگر از محل مجمع  صنایع نظامی با همکاری آمریکا سودهای کلان به جیب بزند.

شاید مهمترین دلیلی که اسرائیل اصرار داد خطر ساختگی ایران را نگه دارد ، فشار بر آمریکا و دولت‌های غربی برای ابقای حالت دشمنی در شراکت استراتژیک میان ایران ، سوریه ، حزب‌الله و دیگر گروه‌های فلسطینی است. محوری که مانع از تحقق سیاست‌های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی و ابقای بخش باقی مانده از فلسطین تاریخی و بخش‌های غیر اشغال شده کرانه باختری است.

توافق جامع، فشار بر سیاست اتمی اسرائیل را افزایش می‌دهد

رژیم صهیونیستی معتقد است که هر گونه نزدیکی یا تفاهم هر چند موقت بین دولت‌های غربی و ایران تهدیدی برای برای برنامه‌ هسته‌ای این رژیم و رآکتورهای هسته‌ای و سلاح‌های بیولوژیکی‌اش است که دیر یا زود مورد محک قرار داده می‌شود . در صورتی که ایران با کشورهای 5+1 به توافق دائمی برسد سوال‌ها پیرامون مشروعیت برخورداری اسرائیل از رآکتور و سلاح هسته‌ای آغاز می‌شود. ایران پیوسته و با تمام شفافیت برنامه هسته‌ای خود را شرح داده است و بارها تکرار کرده که به دنبال سلاح هسته‌ای نیست.

رژیم صهیونیستی بیم آن دارد که فریادهای «خاورمیانه خالی از سلاح هسته‌ای» بالا بگیرد و در مرحله آینده نوبت به او برسد تا زیرساخت‌های هسته‌ای خود رابر ای تحقیقات بین‌المللی به روی کارشناسان آژانس هسته‌ای بگشاید. اسرائیلی که اصلا عضو توافقنامه منع سلاح هسته‌ای نیست.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار