امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۱۴:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131191
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۱۷
تعداد بازدید: 78
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیاست‌های نفتی عربستان سعودی علاوه بر برخی عوامل دیگر، قیمت نفت را به طور محسوسی پایین ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیاست‌های نفتی عربستان سعودی علاوه بر برخی عوامل دیگر، قیمت نفت را به طور محسوسی پایین آورده و به بشکه‌ای کمتر از 70 دلار رسانده است که این سیاست نفتی برای اقتصاد عربستان نیز مضر و موجب متحمل شدن فشارهای زیادی می‌شود.
پایگاه خبری الوئام عربستان در این خصوص گزارش داد، کاهش قیمت نفت سبب کسری بودجه عربستان شده و باید برای بودجه جدید 740 میلیارد از منابع ارزی خود برداشت کند اما ظاهرا هدف عربستان آنقدر ارزش داشته که چنین فشاری را تحمل کند.
الوئام می‌نویسد: درباره چرایی سیاست افزایش تولید عربستان در حوزه نفت و بالطبع کاهش قیمت، دو علت مهم می‌توان در نظر گرفت: یکی ضربه زدن به تولید نفت آمریکا (نفت شِنی) و دیگری فشار بر ایران و کاهش درآمدهای نفتی این کشور.
بر اساس این گزارش، اما آنچه مهم است، این است که قیمت پایین نفت در نهایت فشارهای مالی سنگینی بر عربستان تحمیل خواهد کرد و موجب مشکلاتی خواهد شد.
هدف عربستان هر چه باشد، باعث کاهش قیمت نفت شده است و پس از اینکه عربستان با کاهش سطح تولید نفت در اوپک مخالفت کرد، شرکت آرامکو عربستان قیمت نفت خود را کاهش داد و طبق نوشته روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از مسئولان سعودی، ممکن است قیمت نفت به 60 دلار نیز برسد.

90 درصد درآمد عربستان از طریق فروش نفت تأمین می‌شود و این کشور برای داشتن یک بودجه متوازن نیاز به قیمت 90 دلاری نفت دارد و بنابراین عربستان در بودجه‌ای که یک ماه بعد باید ارائه دهد با کسری مواجه خواهد شد که برای جبران آن عربستان باید 740 میلیارد دلار از منابع ارزی دیگر خود برداشت کند.
بنابراین ممکن است کسری بودجه موجب در پیش گرفتن صرفه جویی‌ها و متحمل شدن فشار مالی بسیاری برای عربستان شود، اما گویی هدف عربستان از کاهش قیمت نفت آن قدر برای ریاض ارزش داشته باشد که تن به این فشار مالی بدهد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها