امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۷:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131198
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۱۷
تعداد بازدید: 14
  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رسول دیناروند در نشست «ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد» گفت: ما یک دستگاه نظارتی هستیم و ...

  به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رسول دیناروند در نشست «ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد» گفت: ما یک دستگاه نظارتی هستیم و وظایف در این حوزه نظارت بر کیفیت فرآورده‌هایی است که به مصرف انسان می& zwnj;رسد این فرآورده‌ها که شامل غذا، مواد آشامیدنی، لوازم بهداشتی و آرایشی بوده باید مجوز و تائیدیه وزارت بهداشت وارد بازار شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر سلامت این اقلام باید از سلامت درونی خود نیز باخبر باشیم چرا که هر دستگاهی مجوز می‌دهد ممکن است دچار تخلف شود مثلاً تأخیر در صدور مجوز، جلوگیری از صدور مجوز و مجوز دادن در جایی که نباید بدهد.

دیناروند گفت: بزرگترین پروژه‌ای که فکر می‌کنیم برای جلوگیری از فساد اداری کمک می‌کند راه‌اندازی پورتال سازمان است که در سال 83 راه‌اندازی شد و امیدواریم تا پایان سال اجرایی شود البته کار سختی است ولی با اجرای آن تمام فرایندهای صدور مجوز الکترونیک می‌شود و بسیاری از امور شفاف خواهد شد.

وی افزود: با راه‌اندازی این سامانه مراجعه مردم به دستگاه اداری حذف می‌شود البته ممکن است تا عملیاتی شدن 100 درصدی این پورتال دو سال طول بکشد، این به معنی این نیست که انجام امور اکنون به صورت دستی انجام می شود اما به صورت یکپارچه و شبکه وجود ندارد بنابراین شفاف‌سازی بزرگترین گام برای جلوگیری از فساد اداری و تخلفات است.

رئیس سازمان غذا و دارو در رابطه با تخلفات مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی گفت: قبل از اجرای طرح تحول سلامت حدود 40 درصد بیماران نیاز خود به دارو و تجهیزات را خارج از بیمارستان تهیه می‌کردند دلیل آن بدهی‌های سنگین بیمارستان‌ها بود که آنها را در تأمین این ملزومات عاجز کرده بود.

دیناروند ادامه داد: این کار دو مشکل داشت، بیماران انتظار داشتند تمام نیازهایشان در بیمارستان تامین شود اما میسر نبود همچنین از نظر هزینه به بیمار اجحاف می‌شد چرا که طبق قانون باید 10 درصد هزینه را می‌پرداخت اما با تهیه این ملزومات تا 30 درصد زیر بار هزینه می‌رفت.

وی گفت: اما در آخرین ارزیابی انجام شده فرستادن بیمار به خارج از بیمارستان به 3 درصد رسیده است یعنی فقط 3 درصد همچنان تخلف وجود دارد دلیل آن این است که پزشکی فرآورده‌ای را که تجویز می‌کند باید در فهرست مورد تائید وزارتخانه باشد که گاهی این فرآورده‌ها در لیست وجود ندارند در نتیجه پزشک مخفیانه آن را تجویز می‌کند و بیمارستانها از این تخلف مطلع نمی‌شوند. بیماران نیز گزارش تخلف را نمی‌دهند.

دیناروند در مورد طرح شکایت انجام شده و خوانده شدنش به دادگاه گفت: هر شهروندی حق دارد از مسئولان شکایت کند و این در قانون کشور ما به رسمیت شناخته شده، مسئولیت ما نیز پاسخگویی است، در این زمینه 3 تا 4 وکیل از من شکایت کردند که در زمینه روغن پالم، خمیر مرغ و برنج بوده و ادعا کردند که سازمان غذا و دارو در برخورد با این تخلفات کوتاهی کرده است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: بازپرس نیز از من به عنوان مطلع دعوت کرد نه اینکه به عنوان متهم فراخوانده شوم در نتیجه مشخص شد پس از ارائه مستندات، سازمان غذا و دارو به وظایف خود عمل کرده و حتی فراتر از وظایف قانونی ورود کرده است به همین دلیل موضوع روشن شد و وکلا اعلام کردند که ای کاش اطلاعات را از قبل دریافت می‌کردند و کار به اینجا نمی‌رسید.

وی همچنین در مورد کنترل هزینه بیماران گفت: 3 اقدام انجام شده است، یکی از طریق تعامل با بیمه‌ها داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج از طریق پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز از سوی وزارت بهداشت به بیمه‌ها شاهد کاهش قیمت این داروها بودیم.

دیناروند تصریح کرد: این داروها که 300 قلم بودند در تفاهمنامه با بیمه‌ها قرار گرفتند، مبلغی که امسال از این محل به بیمه‌ها پیش‌بینی شده بود هزار و 100 میلیارد تومان بود اما ممکن است به یک هزار و 350 میلیارد تومان افزایش یابد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اقدام بعدی در کاهش قیمت داروها این بود که در 6 ماهه دوم سال از تغییر قیمت داروهای تولید داخل جلوگیری کردیم به همین دلیل 200 قلم داروی وارداتی که برای بیماران مزمن و صعب‌العلاج بود را از طریق فراخوان وزارت بهداشت در خرداد و تیر امسال مشمول واردات موازی کردیم یعنی مجوز به داروهای ارزان‌تر دادیم.

وی افزود: کاهش قیمت در این اقلام گاهی 60، 10 و 15 درصد شده اما به طور میانگین این 200 قلم دارو با کاهش 26.5 درصد قیمت مواجه شده است.

دیناروند افزود: فهرست دارویی فارماکوپه یا لیست بیمارستانی مشخص است، توسط بیمارستانها تهیه می‌شود و پزشک اگر خارج از این لیست دارویی را تجویز کند باید بیمارستانها تائید کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در مورد تجهیزات پزشکی، قیمت وسایل معتبر را از طریق فراخوان مشخص و اعلام کردیم و بیمارستانها موظفند از این تجهیزات استفاده کنند بنابراین اگر بیمار یا پزشک فرآورده‌ای را خارج از لیست بخواهد کافی است کمیته تجهیزات پزشکی بیمارستان آن را تائید کند، این تائیدیه باید توجیه داشته باشد چرا که از افزایش خدمات القایی نیز باید جلوگیری کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها