امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۱۸:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131220
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۱۸
تعداد بازدید: 130
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «حمد بن عیسی» پادشاه بحرین، کابینه جدید این کشور را معرفی کرد. این ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «حمد بن عیسی» پادشاه بحرین، کابینه جدید این کشور را معرفی کرد. این کابینه در پی انتخاباتی به وجود آمد که انقلابیون آن را تحریم کرده بودند.

به گزارش پایگاه خبری مرآة البحرین، از مهم‌ترین ویژگی‌های این کابینه، نبود اسم «سمیره رجب» سخنگوی دولت سابق در لیست وزرا و اعضای دولت است.

کاهش زنان و عدم افزایش وزرای شیعه/ تأثیر نفت بر کابینه

از بارزترین ویژگی‌های کابینه کاهش تعداد زنان به یک نفر و کاهش افراد کابینه به 22 نفر ( 17 وزیر و 5 معاون نخست‌وزیر) است، از میان شیعیان نیز 6 وزیر معرفی شده است و نکته قابل توجه این است که تعداد وزرای شیعه افزایش پیدا نکرده است.

در کابینه جدید، وزرای مشورتی در دولت سابق در دولت جدید حضور ندارند و دلیل این موضوع نیز طبق گفته حکومت، صرفه‌جویی در هزینه‌ها به دلیل فشار اقتصادی و بالا رفتن بدهی‌های دولت به مبلغ 5 میلیارد دلار و همچنین کاهش قیمت نفت به میزان 70 دلار ذکر شده است.

شکنجه‌گر و وزیر دروغگو کنار گذاشته شدند

همچنین عدم حضور برخی چهرهای سابق نیز بسیار قابل توجه است؛  «ژنرال عادل الفاضل» مشاور وزیر کشور سابق و رئیس دستگاه امنیت ملی که به شکنجه انقلابیون متهم بود، از کابینه کنار گذاشته شده است.

«فاطمة البلوشی» وزیر سابق توسعه اجتماعی نیز که در مورد اخراج پرستاران و پزشکان انقلابی از بیمارستان «السلمانیة» بسیار تحت انتقاد معارضین قرار گرفته و به دادن شهادت دروغ علیه معترضان متهم شده بود، در این کابینه حضور ندارد. فاطمه البولشی مدعی شده بود، پرستاران و پزشکان بیمارستان السلمانیة اعمال ضد حکومتی انجام می‌دهند که در پی آن بسیاری از کارکنان بیمارستان اخراج شدند ( سازمان حقوق بشر بحرین سپس طی بیانیه‌ای تمامی ادعاهای البوشی را تکذیب کرد).

وزارت فرهنگ منحل شد

در کشاکش کاهش تعداد وزارتخانه و ادغام آنان، وزارت فرهنگ منحل شد. از طرفی دیگر «می آل خلیفة» وزیر فرهنگ پیشین نیز در میان وزرا حضور ندارد، او همان کسی است که نمایندگان پارلمان را مورد عتاب قرار داده و با صدای بلند گفته بود، شما مرد نیستید!.

همچنین در میان وزرای جا مانده از دولت جدید، نام «صلاح علی» وزیر حقوق بشر سابق نیز دیده می‌شود، وی در طول دوره مسئولیت خود از سوی جوامع بین المللی مورد انتقادات شدید قرار گرفته بود. وزارت حقوق بشر پس از انقلاب 14 فوریه تشکیل شد و ابتدا تحت وزارت «توسعه اجتماعی» قرار داشت و پس از آن مستقل شد، اما از همان ابتدا انتقادات حقوق بشری متوجه وزیر حقوق بشر بود و حال پس از غیبت وی، کسی از سرنوشت وزارتخانه حقوق بشر خبر ندارد.

از سوی دیگر برخی وزرا نیز همان گونه که پیش بینی می‌شد در پست‌های سابق باقی مانده‌اند، وزارت امور خارجه، کشور و بازرگانی که از خاندان آل خلیفه هستند، ابقا شده‌اند.

ورود اولین عضو از خاندان «جلاهمه» به کابینه

موضوع مهم دیگر، استفاده حکومت برای اولین بار از خاندان «جلاهمه» در کابینه است؛ طائفه جلاهمه رقیب آل‌ خلیفه در تاریخ بحرین به شمار می‌رود. بسیاری از اعضای این خاندان اکنون در «قطر» به سر می‌برند.

ژنرال «یوسف الجلاهمه» از خاندان الجلاهمه به عنوان مشاور وزیر دفاع به جای «محمد بن عبدالله آل خلیفه» گمارده شده است.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها