امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131253
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی که شامگاه امروز یکشنبه در ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی که شامگاه امروز یکشنبه در محل وزارت امور خارجه و با حضور ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق برگزار شد با بیان اینکه باعث افتخار است که میزبان دوستی قدیمی هستم که نه تنها وزیر خارجه عراق بلکه از مهم‌ترین و قوی‌ترین رجال سیاسی و از مبارزین آزادی عراق است، یادآور شد: وی هنوز هم در وحدت جامعه عراق نقش بی‌بدیلی دارد که چه در دوران نخست‌وزیری، چه ریاست تحالف وطنی و چه نقش کنونی به عنوان وزیر خارجه بسیار مؤثر بوده و یقین دارم این نقش باعث نزدیک شدن مردم عراق و منطقه خواهد بود.
 
وی با ذکر این نکته که ایران و عراق دو کشور دوست و برادر و دارای مشترکات فراوان سیاسی، اعتقادی و مذهبی و دارای چالش‌ها و فرصت‌های مشترک منطقه‌ای و دوجانبه هستند، اظهار داشت: در مورد مبارزه با افراط، طایفه‌گری، ترور و ارهاب در سوریه و عراق با یکدیگر گفت‌وگو کردند.
 
وزیر خارجه کشورمان روابط خوب و گسترده ایران با همه طوایف عراق را بر کسی در دنیا پوشیده ندانسته و گفت: ما خوشحالیم که جامعه بین‌الملل به خطر تروریسم پی برده و در حال رسیدن به یک اجماع بین‌المللی است.
 
ظریف موفقیت‌های دولت و مردم عراق در مقابله با داعش را باعث خشنودی خواند و افزود: دولت و مردم عراق می‌دانند که دولت و ملت ایران در کنار آنها و برای پیشرفت عراق ایستاده است.
 
وی با بیان اینکه در این دیدار زمینه‌های همکاری را بررسی کردیم، اظهار داشت: امروز نزدیک به یک میلیون زائر ایرانی وارد عراق شده‌اند و لازم می‌دانم از کمک دولت عراق و مردم این کشور که با مهیمان‌نوازی از این زائرین پذیرایی کردند سپاسگزاری کرده و ابراز امیدواری کنیم که اربعین به عنوان نماد وحدت به خوبی برگزار شود.
 
ظریف در بخش دیگری از سخنانش در خصوص توافقات دو جانبه برای کمک‌های نظامی و همکاری با ائتلاف ضد داعش نیز گفت: ما خواهان روابط سالم، مشترک و برادرانه با کل منطقه هستیم و معتقدیم که تهدیدات موجود جمعی است و فکر می‌کنم گرچه کمی دیر اما دوستان ما در منطقه بلاخره به این نتیجه رسیدند که داعش همه منطقه را تهدید می‌کند.
 
وی افزود:‌ امروز دنیا به واقعیت پی برده که اولین کشوری که به کمک مردم عراق در مبارزه با افراط و ترور شتافت جمهوری اسلامی بود که به عنوان وظیفه همسایگی با این تهدید مشترک برخورد کرد.
 
وزیر خارجه کشورمان با اشاره به سفر خود به اقلیم کردستان گفت: بارزانی در این سفر به من گفت که ایران اولین کشوری بود که به کمک کردستان آمد. برای ما مردم عراق اعم از شیعه، سنی و کرد یکی هستند زیرا داعش از همه آنها کشته است. داعش نه تنها برای شیعیان، اکراد و سنی‌های عراقی بلکه برای همه دنیا و منطقه خطر است و ما برای مقابله با آن در کنار برادران خود خواهیم بود.
 
ظریف در پاسخ به این سؤال که آیا درک جدید از خطر داعش نشانه خاصی در همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در آینده خواهد بود یا خیر، گفت: پیدا شدن این درک در بین برخی کشورهای منطقه که گروه‌های تکفیری ممکن است منافعی در کوتاه‌مدت داشته باشند اما در بلندمدت نه، و جز خطر منفعت دیگری ندارند و نمی‌توان این خطر راهبردی را نادیده گرفت، آثار خود را در عملکرد دوستان ما در منطقه خواهد گذاشت که آن روز می‌توان با این تحرکات به صورت ریشه‌ای برخورد کرد اما نتیجه امروز آن توقف، محدود شدن و شکست‌های داعش می‌باشد که با حضور همه مردم عراق اعم از شیعه، سنی و کرد  حاصل شده؛ حضور مرجعیت و حضور مؤثر دولت عبادی آینده خوبی را نوید می‌دهد و امیدواریم در آینده بتوانیم با این جریان به روش‌های نظامی، فرهنگی و سیاسی برخورد کنیم.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها