امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۴:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131277
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس سلیمی‌ نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس سلیمی‌ نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مناسبت روز 16 آذر با اشاره به وظایف دانشجو و جنبش دانشجویی اظهار داشت: دانشجو در هر شرایطی سه وظیفه مهم را باید در نظر بگیرد و جنبش دانشجویی بانی آن است، پوشش حوزه عمومی، افزایش سطح دانش سیاسی و افزایش حوزه تخصصی از وظایف اصلی دانشجویان است.
وی افزود: قبل از انقلاب احزاب سیاسی از جنبش دانشجویی حمایت نمی‌کردند، زیرا نظارت بر کار احزاب و فعالیت‌های سیاسی برای آنها آزاردهنده بود، جنبش دانشجویی حلقه وصل بین آحاد مردم و حاکمیت است و فاصله میان آن دو را کم می‌کند.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران خاطرنشان کرد: جنبش دانشجویی می‌تواند به تقویت اقشار مختلف مردم کمک کند و تضعیف آن می‌تواند برای جامعه هزینه‌بر باشد.
سلیمی‌نمین تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی نیز جنبش دانشجویی با افت و خیزهایی روبه‌رو بوده است، یکی از آفت‌های جنبش دانشجویی ورود به فعالیت‌های احزاب سیاسی با سلایق خاص است که می‌تواند جنبش دانشجویی را از اهداف خود دور کند.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران افزود: سه وظیفه برای جنبش دانشجویی متصور است، حوزه عمومی و دانشجویی باید با جنبش دانشجویی همگرایی خود را تقویت کند، تشتت و افتراق در جریان دانشجویی به نفع دانشجویان نیست و دانشجویان باید بر سر اختلاف عقاید خود به بحث بپردازند، اما ایجاد شکاف مانع رشد جنبش خواهد شد.
وی ادامه داد: باید همگرایی حوزه عمومی و جنبش دانشجویی در دستور کار قرار بگیرد و دانشجو از حقوق صنفی خود دفاع شایسته‌ داشته باشد، دانشجو باید آینده‌ساز کشور باشد و قدرت تحمل خود را بالا ببرد تا در آینده امکان این فراهم نشود که از ظرفیت دانشجو سوءاستفاده شود.
سلیمی نمین همچنین اضافه کرد: دانشجو باید گام‌های موثری از نظر فکری و رشد سیاسی بردارد تا بتواند حلقه‌های سیاسی کشور را انسجام بخشد، در حوزه تخصصی نیز دانشجو باید برتری نظری و دیدگاهی خود را تا مرحله تأثیرگذاری برای کشور ارتقاء دهد. جنبش دانشجویی باید تاثیرگذار باشد و جنبش اجتماعی آحاد مردم و حاکمیت را به عنوان یک پل اتصال بیش از پیش پیوند دهد و همگرایی آنها را تقویت کند.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران ادامه داد: انتقاد حق دانشجو است، یکی از نهادهایی که انتقادهای به جای او سبب رشد جامعه می‌شود دانشگاه است، اما نباید انتقادات سبب غفلت ما از دیگر حوزه‌ها شود، ریزبینی و اصلاح امور جامعه با انگیزه بهبود وضعیت موجود از وظایف دانشجوست.
وی در ادامه بیان داشت: قبل از انقلاب، نگاه خوبی از جانب احزاب سیاسی به جنبش دانشجویی نمی‌شد که این مسئله بعد از انقلاب اصلاح شد، اما وجود جریان‌های سیاسی در سال‌های گذشته سبب شده تا سلایق خود را در دانشگاه‌ها منطبق کند که این مسئله در بعضی موارد سبب شد جنبش دانشجویی سیاسی‌کاری کند و گاها از هدف خود فاصله بگیرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار