امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 131285
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات در مراسم 16 آذر  انجمن اسلامی دانشگاه تهران گفت: ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات در مراسم 16 آذر  انجمن اسلامی دانشگاه تهران گفت: من در اعتراض به وحشیگری در سال 78 استعفا کردم و افتخار می‌کنم بدانید استعفا در برخی شرایط گناه کبیره نیست بلکه چسبیدن به میز گناه است.

معین ادامه داد: شاخص‌های آسیب پذیری جامعه از سال 82 تا کنون همچون نرخ بالای بیکاری، فقر، حاشیه نشینی، جرم و جنایت، نسبت بالای وابستگی اقتصاد کشور به نفت، فرهنگ مصرف گرایی و واردات میوه در دولت مهر ورزی، بالا رفتن نرخ بیسوادی، رکود آموزش و پرورش، فرار مغزها، زیر پا گذاشتن اخلاق در جامعه و دانشگاه، فساد علمی حاصل عملکرد دولت قبلی است.

وی با بیان اینکه دانشگاه تا سال 84 یکی از پاک‌ترین نهادها بوده است، گفت: تبعیض جنسیتی بین دانشجویان، نقض حرمت دانشجویان و ستاره دار کردن آنها، محروم کردن دانشجویان از ادامه تحصیل و هتک حرمت اساتید از دیگر از آسیب های دانشگاه در زمان دولت قبلی است.

معین خاطرنشان کرد: در دولت مهرورزی ما شاهد بودیم میلیاردها تومان هزینه واردات میوه شد در صورتی که در زمان شاه فقط پرتقال از اسرائیل وارد می‌شد.

وی گفت: من هنوز خودم را یک دانشجو می‌دانم و از دانشجویان به عنوان بهترین دوستان خود یاد می‌کنم.

وی با بیان اینکه کسانی که در دانشگاه بوده‌اند باید به دانشجو ادای دین کنند، افزود: در کشورهای جهان سوم کار سیاسی هزینه دارد، ولی در زمانی که من مسئولیت داشتم بخاطر دوستی با دانشجویان بیشترین هزینه را پرداخت کردم.

معین تصریح کرد: یکی از خطراتی که ما را تهدید می‌کند این است که ما گذشته خود را فراموش می‌کنیم. من همیشه نسبت به آینده نگران بودم که میراث دانشجویی در آینده کم رنگ شود.

وی ادامه داد: مسئولان اگر دانشجویان را به درستی و خوبی نفهمند و آنها را احترام نکنند، قطعا توسعه را نخواهند شناخت.

معین ادامه داد: گسستگی خطری است که ما را تهدید می‌کند. دفاع از دانشجو جرم نیست آنها که از دانشجو دفاع نمی‌کنند متهم هستند.

وزیر علوم دولت اصلاحات ادامه داد: نباید به خاطر اینکه کسی در وبلاگش یا جای دیگری از دانشجو دفاع کرده است، مجازات شده و به زندان برود.

معین خاطرنشان کرد: در زمان مسئولیت، دفاع از دانشجو و دانشگاه مهم است. اگر کسی این موضوع را انجام دهد دلیلی است برای اینکه مورد عنایت دیگر رسانه‌های خاص، جریان‌های خاص و حتی دستگاه قضایی کشور قرار گیرد.

وزیر علوم دولت اصلاحات تاکید کرد:‌ آرمان‌هایی مانند آزادی و نپذیرفتن سلطه، دفاع از حقوق شهروندی، عدالت اجتماعی و دفاع از محرومان از وظایف جنبش دانشجویی است و باید به آن توجه کنند.

وی گفت: توسعه علمی مقدم بر توسعه سیاسی است. انسان آموزش دیده و دارای مهارت محور اصلی توسعه است و این موضوع رسالت دانشگاه است.

وزیر علوم دولت اصلاحات تصریح کرد: برای اینکه همزبانی بین نسل‌های متفاوت بوجود بیاید ما میراث گرانقدر جنبش دانشجویی را پاس بداریم و این را بکار بگیریم.

معین افزود: در مواقعی دانشگاهیان قدر خود را کم دانسته‌اند و چوب آن را هم خوردند در مراحلی درگیر شدند و بعد دچار حصر شدیم.

وی تصریح کرد: دانشگاهیان نباید ملت خودشان را تنها بگذارند، ملت ما مظلوم و بی‌پناه است و احتیاج به قشر دانشگاهی دارد.

وزیر علوم دولت اصلاحات ادامه داد: اگر جنبش دانشجویی با نشاط و پویا باشد، دانشگاه هم بانشاط و پویا است، و این موضوع هم باعث باعث پویایی اجتماع می‌شود. و برعکس این هم می‌تواند باشد.

معین افزود: این حق دانشجو و دانشگاه است که از حرمت خودش دفاع کند. مظلومیت افتخار نیست. دانشگاه نباید مظلوم باشد.

وزیر علوم دولت اصلاحات گفت: در 8 سال گذشته متاسفانه استاد و دانشجوی ما دچار انفعال بود، درست است که سرکوب وجود داشت ولی ما هم مسئولیتی داریم.

وی تصریح کرد: باید نسبت به بی‌عدالتی بی‌تفاوت نبود، جامعه امروز ما یک جامعه بشدت آسیب‌پذیر است.

وی ادامه داد: من بخاطر بی‌حرمتی به دانشجو و خشونت به فضای دانشجویی، مشکلات قانونی که برای شخص وزیر وجود داشت، و همچنین به خاطر بحث تحول در ساختار اداری و اجتماعی کشور از وزارت علوم استعفا دادم.

معین اظهار کرد: در کشور ما انگار استعفا یک گناه کبیره است. اگر کسی به خاطر وحشی‌گری و خشونت در سال 78 اعتراض می‌کند، و  برای ایجاد آرامش استعفا می‌دهد، گناه کبیره کرده است؟‌ اگر کسی بخاطر آینده کشور استعفا داد، گناه کبیره است؟

وزیر علوم دولت اصلاحات گفت: استعفا دادن گناه کبیره نیست، عدم استعفا و چسبیدن به میز و صندلی و پست و مقام در شرایطی که نقش مؤثری نداشته باشیم، خیانت است.

وی تصریح کرد: تا زمانی که جامعه ما از آگاهی کافی و لازم برخوردار نباشد، و به حقوق خودش مانند آزادی سیاسی، آزادی اندیشه و بیان و مسائل حقوق دیگر نرسد پیشرفتی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: دانشجویان و نخبگان علمی کشور نسبت به تأسیس نهادهای مدنی باید اهتمام داشته باشند. باید در این نهادها تمرین مدنیت کرد و به مردم آگاهی داد. ممکن است هزاران NGO در این کار ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی کشور مانند بی‌سوادی، حاشیه‌نشینی، جرم‌ و جنایت و آسیب‌های دیگر گفت: چرا آموزش و پرورش ما باید در رکود محض باشد، آیا اولویت دانش و دانشجوئی همین است، چرا این تعداد از نخبگان کشور مهاجرت می‌کنند.

معین اظهار داشت: در این چند سال اخلاقیات و ارزش‌های فرهنگی زیر پا گذاشته شد، در دانشگاه‌ها فساد علمی وارد شده و در کل جامعه ما یک جامعه به شدت آسیب دیده است.

وزیر علوم دولت اصلاحات با اشاره به زلزله بم تاکید کرد: آیا ما در برابر وقایعی مانند زلزله مسئول نیستم، این چه مدیریتی است که ما نمی‌توانیم سوانح طبیعی را کنترل کنیم. این چه مدیریتی است که نمی‌توانیم حوادث جاده‌ای خود را کنترل کنیم. درد زیاد است و وقت برای گفتن کم.

معین تصریح کرد: اگر این حرف‌ها که می‌زنیم شعار است سیاسی است یا اگر جرم است، ما آمادگی داریم، همه ما احساسات داریم و ممکن است تحت تأثیر احساسات قرار بگیریم ولی آیا خون یک ژاپنی از خون یک ایرانی ارغوانی‌تر است.

وی تاکید کرد: مگر می‌شود از واقعیت‌های تلخ فرار کرد، باید فکری اندیشیده شود اگر در یک مرکز دانشگاهی برای مشکلات راهکار اندیشیده نشود، پس کجا باید این کار شود.

وی افزود: رسالت دانشگاه در یکی دو دهه اخیر مورد تجدیدنظر قرار گرفته است، رسالت اجتماعی دانشگاه است که این نهاد را دانشگاه می‌کند. اگر دانشگاه ما با جامعه خودش پیوند تنگاتنگ نداشته باشد و در مشکلات جامعه را نشناسد ما تحصیل نداشته باشد و راهکار علمی برای مشکلات نداشته باشد این نهاد دیگر دانشگاه نیست.

معین تصریح کرد:‌دانشگاهی می‌تواند جامعه خودش را بشناسد که خودش آسیب دیده نباشد. در این چند سال گذشته یتنی تا سال 84 دانشگاه ما یکی از پاک‌ترین نهادها از لحاظ مالی، استخدامی، دانشجوئی، اخلاقی بوده است. به تهمت‌هائی که در تریبون‌ها و در نمازجمعه زده می‌شد کاری نداشته باشید دانشگاه همیشه مظلوم و مورد اتهام بوده است.

وی تصریح کرد:‌ بعد از سال 84 دانشگاه‌ها دچار آسیب‌های جدی شده است، گسترش مراکز دانشگاهی یکی از مشکلات است، نبود پژوهش بیداد می‌کند، نرخ بیکاری دانش‌آموختگان 10 برابر افراد زیر دیپلم یا دیپلم است.

معین تاکید کرد:‌در این سال‌ها که استاد ما تحقیر شد، استاد ما اخراج شد و برای آنها کلاس اخلاق گذاشتند. دانشجوها حرمت و امنیت‌شان نقض شد، برخی از دانشجویان را محروم و ستاره‌دار کردند.

معین افزود: اگر یک دانشجویی به اتهام حرف سیاسی زدن متهم است با آن برخورد کنید، چرا از تحصیل محروم می‌کنید، این کج‌اندیشی است.

وزیر علوم دولت اصلاحات تاکید کرد:‌ در این ایام که گفته شد رفتارهائی مانند تبعیض جنسیتی، صورت گرفت، انسان با حقوق برابر آفریده شده، زن و مرد هم حقوق برابر دارند و این ما هستیم که آنها را دسته‌بندی می‌کنیم و بر اساس برداشت‌های نادرست و سوء‌استفاده از دین خدا آنها را تفکیک می‌کنیم.

معین اظهار داشت: امروز بخش قابل توجهی از مدیران دانشگاهی که مربوط به گذشته هستند از مقبولیت دانشگاهی برخوردار نیستند و مدیرانی که چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ شخصیتی یا اخلاقی از مقبولیت برخوردار نباشند قطعا نمی‌توانند دانشگاه را مدیریت کنند.

وی افزود: شکاف و دوگانگی و تداخل در نظام آموزش عالی و پژوهشی کشور که با ایجاد معاونت فناوری ریاست جمهوری در زمان احمدی‌نژاد ایجاد شده یکی دیگر از مشکلات این نظام است.

وزیر علوم دولت اصلاحات تصریح کرد:‌ نبود حافظه تاریخی در جنبش دانشجوئی نیز یکی از دیگر مشکلات موجود برای دانشجویانی است اکنون زمان ارتباطات است و می‌توان به راحتی به تاریخ و گذشته دست یافت، ولی برخی از دانشجویان و جنبش دانشجویی از این موضوع استفاده نمی‌کنند و اگر حافظه تاریخی ما تقویت شود، نمی‌توانیم از تجربیات گذشته استفاده کنیم.

معین ادامه داد: در 8 سال گذشته متاسفانه در منجلابی بودیم که آلودگی‌های مختلف به لحاظ سیاسی مانند اتهام، ‌تهمت، توهین و تحقیر وجود داشت. نوع برخورد نمایندگان مجلس با وزرای پیشنهادی علوم نمونه‌ای از این روند است.

وی اظهار داشت: متاسفانه فسادهائی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که در گذشته وجود داشت به حوزه علمی ما نفوذ کرده و ما را دچار آلودگی علمی کرده است.

معین همچنین گفت: ما باید کیفیت محصولات علمی دانشگاه‌ها را ارتقاء دهیم و مشکلات دانشگاه‌ها را برطرف کنیم، در مدیریت دانشگاه‌ها باید ثبات شکل بگیرد. باز گرداندن اختیارات، دو وزارت علوم و بهداشت به وزارتخانه یکی از مسائل مهم است متاسفانه قسمت مهم این اختیارات در 8 سال گذشته به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی رفته است و این باید باز گردد.

وی ادامه داد: تمرکز زدایی و سپردن اختیارات به دانشگاه نیز یکی از مسائل مهم است، استقلال علمی در دانشگاه باید تحقق پیدا کند. هیأت‌های امنا باید تقویت شوند.

وزیر علوم دولت اصلاحات خاطرنشان کرد: سیاسی‌کاری نباید در دانشگاه باشد، دانشجو نباید مورد سوء‌استفاده سیاسیون حرفه‌ای و عناصر حرفه‌ای بیرون دانشگاه باشد.

وی گفت:‌ در تمام سیاست‌ها و برنامه‌هائی که به صورت غیر قانونی در دولت گذشته انجام شده باید بازنگری و تجدیدنظر شود و فضای سالم به دانشگاه بازگردانده شود.

معین در خاتمه گفت:‌ من آینده جنبش دانشجوئی را مثبت می‌دانم، دانشجویان نسل جدید کمتر احساسی هستند و عقلانی فکر می‌کنند و امیدوارم بتوانیم در آینده مدافع آرمان‌های دانشجوئی و ارزش‌ها و اخلاق و اجتماعی و توسعه کشور باشیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار